Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Kolejne Javeliny dla Litwy i Jordanii

Fot. US Army

Departament Obrony USA wydał komunikat w sprawie nowych kontraktów zawartych w dniu 13 września br. Wśród nich znalazło się porozumienie z firmą Javelin Joint Venture (JJV) — spółką założoną przez Lockheed Martin i Raytheon, dotyczące kolejnych zamówień pocisków FGM-148 Javelin. Oprócz dostawy dla amerykańskich sił zbrojnych kontrakt przewiduje dostarczenie owej broni na potrzeby wojsk Litwy i Jordanii.

Reklama

Pentagon dokonuje kolejnych zamówień pocisków FGM-148 Javelin, które wesprą nie tylko wojsko Stanów Zjednoczonych, ale także Litwę i Jordanię. Zawarty w ostatnich dniach kontrakt o łącznej wartości 311,2 mln USD nie określa dokładnej ilości pocisków zarówno na potrzeby narodowe, jak i w przypadku transakcji dla klientów eksportowych. W komunikacie amerykańskiego Departament Obrony czytamy, że prace z tym związane będą wykonywane w Tucson, Arizona, a przewidywany termin ich zakończenia to 30 listopada 2026 r.

Reklama

FGM-148 Javelin to amerykański przeciwpancerny pocisk kierowanych od Javelin Joint Venture. System funkcjonuje na zasadzie „odpal i zapomnij" (F&F) i może zwalczać silnie opancerzone cele zarówno z przedniej, jak i z górnej półsfery. Pociski naprowadzane są z wykorzystaniem termowizyjnej głowicy samonaprowadzającej, a maksymalny ich zasięg jest zależny od wersji i wynosi od 2,5 do ponad 4 km.

Czytaj też

Litewskie siły zbrojne systematycznie zwiększają liczbę wyrzutni oraz zapasy przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. Działania te wpisują się w ambitny programu rozbudowy i wzmacniania obrony przeciwpancernej litewskiej armii. Obecnie, systemy te znajdują się na wyposażeniu także takich państw, jak m.in. USA, Francja, Tajwan, Jordania, Katar, Turcja, Czechy, Indonezja, Irlandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Oman, Ukraina, Gruzja, Australia, Estonia, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Wielka Brytania.

Reklama

Polski MON zakupił dla Wojsk Obrony Terytorialnej 60 wyrzutni Javelin wraz ze 180 pociskami w wersji FGM-148F oraz pakietem urządzeń służących do prowadzenia szkoleń i treningu. Wejdą one w skład grup niszczycieli czołgów, tworzonych na poziomie batalionów w brygadach WOT przede wszystkim na wschodzie Polski.

Czytaj też

Podczas trwającej od ponad 200 dni wojny na terenach Ukrainy Javelin okazał się niezwykle skuteczną bronią przeciwpancerną, która zniszczyła dziesiątki rosyjskich wozów pancernych, w tym czołgów. Od początku rosyjskiej inwazji NATO dostarczyło tysiące Javelinów na Ukrainę, co miało znaczący wpływ na działania obronne naszych wschodnich sąsiadów.

Reklama

Komentarze

    Reklama