Reklama

Geopolityka

Gruzja stawia na dodatkowe Javeliny

Autor. U.S. Army Alaska (USARAK), CC BY 2.0,

Władze Gruzji rozważają wzmocnienie zdolności własnych sił zbrojnych w zakresie systemów przeciwpancernych. Mowa w tym przypadku o amerykańskich wyrzutniach ppk Javelin. Temat pozyskania wspomnianego uzbrojenia miał być jednym z 9 zagadnień obrad rządu, któremu przewodniczył premier Gruzji Irakli Garibashvili.

Reklama

Oficjalny gruziński rządowy komunikat, który pojawił się na stronie internetowej wskazuje, że „aby wzmocnić zdolności obronne gruzińskich sił zbrojnych i poprawić zdolności przeciwpancerne, rząd pracuje nad pozyskaniem dodatkowej dostawy przenośnych przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin." W treści komunikatu wskazano również, że „w 2021 r. Departament Stanu Stanów Zjednoczonych podjął decyzję o ewentualnej sprzedaży do Gruzji dodatkowych pocisków Javelin o wartości 30 mln USD." Gruzini zamierzają potraktować takie zakupy priorytetowo, bowiem tamtejsze „Ministerstwo Obrony - w celu sprawnego przeprowadzenia transakcji (...) zastosuje uproszczoną procedurę w zakresie zamówień." Ma to być podyktowane potrzebami bezpieczeństwa państwa. Zaznaczono również, że biorąc pod uwagę dotychczasowe priorytety resortu obrony zdecydowano, że finansowanie w wysokości 26 246 866 USD zostanie pokryte z kwoty przyznanej przez USA, zgodnie z umową między rządami Stanów Zjednoczonych i Gruzji.

Reklama

Czytaj też

Reklama

W zeszłym roku Amerykanie poinformowali w zakresie procedur rządowych i kongresowych, że władze Gruzji poprosiły o możliwość pozyskania osiemdziesięciu dwóch pocisków Javelin FGM-148, a także czterdziestu sześciu jednostek CLU. Oprócz tego w ramach transakcji do Gruzji miałyby trafić m.in. trenażery szkolące podstawowe umiejętności użycia Javelinów czy też pociski do symulowania odpaleń Javelinów. Zakłada się także zasób pomocy technicznej oraz innego sprzętu i usług niezbędnych do wsparcia użytkownika końcowego czyli sił zbrojnych Gruzji.

Stany Zjednoczone argumentowały, że sprzedaż dodatkowych Javelinów wesprze politykę zagraniczną i bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych poprzez poprawę bezpieczeństwa Gruzji, która jest strategicznym partnerem i kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do bezpieczeństwa i stabilności całego regionu. System Javelin pomoże Gruzji w budowaniu długoterminowej zdolności obronnej, przyczyniając się do zachowania suwerenności i integralności terytorialnej. Dodano również, że proponowana sprzedaż poprawi zdolność Gruzji do sprostania obecnym i przyszłym zagrożeniom poprzez zwiększenie jej zdolności przeciwpancernych. Podkreślając, że Gruzja bez trudu będzie w stanie włączyć dodatkowe Javeliny do wyposażenia swoich sił zbrojnych. Albowiem w listopadzie 2017 roku wydano zgodę na zakup 72 wyrzutni i 410 pocisków Javelin wraz z 10 trenażerami do szkolenia podstawowego i 70 pociskami treningowymi właśnie dla sił gruzińskich. Łączna wartość ówczesnego kontraktu wyniosła 75 mln USD, a dostawy przeprowadzono w latach 2018-2019.

(JR)

Reklama

Komentarze (2)

 1. Sidematic

  A ja zwyczajowo zapytam: CO Z PIRATEM? CO Z MOSKITEM? Ciągle mamy czas czy będzie jak PZL 50?

 2. JAGODA

  Polskie Gromy już się Gruzinom nie podobają ?

  1. Gugluk

   GROM jest PLOT a JAVELIN PPANC

Reklama