Kluczowe zdolności dla polskiego przemysłu coraz bliżej

Autor. Mesko S.A
Firma Mesko S.A finalizuje kluczowe inwestycje wzmacniające potencjał polskiego przemysłu zbrojeniowego w ramach „Projektu 400” oraz „Projektu 44,7”. Dzięki nim spółka zwiększy swoje zdolności produkcyjne w zakresie amunicji i rakiet wraz z pozyskaniem kluczowych kompetencji w obszarze produkcji prochów wielobazowych.
Przedsiębiorstwo ze Skarżyska-Kamiennej poinformowało o przyspieszeniu realizacji swoich dwóch strategicznych planów inwestycyjnych („Projekt 400” oraz „Projekt 44,7”) pozwalających na zwiększenie niezależności od zagranicznych dostawców komponentów oraz poprawienie potencjału obronnego państwa. Mowa tutaj o zwiększeniu produkcji amunicji i rakiet oraz zdobyciu kluczowych kompetencji w zakresie produkcji prochów wielobazowych (Pionki). Dzięki inwestycjom poczynionym w ramach wspomnianych projektów efekty będą widoczne od 2026 roku.
Te projekty to prawdziwy przełom dla naszej Spółki, ale też dla całego krajowego przemysłu obronnego. Znacząco przyspieszyliśmy realizację opóźnionych inwestycji o strategicznym znaczeniu – zarówno w zakresie zwiększenia mocy produkcyjnych, jak i pozyskania kompetencji, których Polska dotąd nie posiadała. Jesteśmy na finiszu „Projektu 400”, a równolegle konsekwentnie realizujemy „Projekt 44,7”, który pozwoli w dużej mierze uniezależnić krajową produkcję amunicji od dostaw prochów z zagranicy.
Renata Gruszczyńska, prezes zarządu MESKO S.A.
Realizacja „Projektu 400” którego budżet wynosi 466,7 mln zł (w tym 400 mln zł z Funduszu Reprywatyzacji, przy wkładzie własnym Mesko S.A. na poziomie 66,7 mln zł) trwa od 2019 roku. Zakres rzeczowy inwestycji obejmuje ponad 1000 maszyn i urządzeń oraz ponad 20 obiektów zlokalizowanych w Skarżysku-Kamiennej i Pionkach. Celem projektu jest zwiększenie mocy produkcyjnych zakładów Mesko w zakresie wytwarzania pocisków rakietowych oraz amunicji różnego kalibru. Co jednak równie kluczowe, pozwoli on na pozyskanie kompetencji w obszarze produkcji prochu wielobazowego oraz łuski samospalającej.
W ciągu ostatnich miesięcy po latach marazmu nastąpił absolutny przełom, co skutkowało dużym progresem w tempie realizacji obu projektów. Kończymy inwestycje, które wzmacniają Mesko S.A. oraz zwiększają bezpieczeństwo państwa. Mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że wkrótce otworzymy nowy rozdział w historii Mesko S.A. i całego przemysłu zbrojeniowego w Polsce.
Renata Gruszczyńska, prezes zarządu MESKO S.A.
Część z budynków powstających w ramach inwestycji została już oddana do użytku, a obecnie w Skarżysku-Kamiennej trwają odbiory dwóch ostatnich obiektów produkcyjnych - hali rakietowej i amunicyjnej (powstających od zera). Według obecnego harmonogramu proces wytwarzania w nich ma ruszyć jeszcze w tym roku. Jeżeli chodzi o zakład w Pionkach, to ukończono już część obiektów, w których będzie powstawać amunicja wielkokalibrowa. Zakończenie odbioru linii technologicznej w jednej z hal miało miejsce w marcu tego roku, zaś odbiory w drugim budynku planowane są do końca drugiego kwartału 2025. Zakończenie wszystkich prac budowlanych w ramach „Projektu 400” planowane jest na grudzień 2025 roku.

Autor. Mesko S.A
Efektem zakończenia opisywanego przedsięwzięcia będzie osiągnięcie docelowych zdolności produkcyjnych przez spółkę Mesko. Mowa tutaj o zwiększeniu produkcji amunicji małokalibrowej o 500% względem obecnego stanu, pozwalając na wytworzenie do 250 mln pocisków rocznie (1 mln na dzień pracy).
Zakończenie inwestycji i uruchomienie nowoczesnych linii technologicznych w 2025 i 2026 roku pozwoli Mesko S.A. umocnić pozycję jednego z najnowocześniejszych zakładów produkcji amunicji i rakiet w Europie. Spółka z jednej strony zwiększy wolumen produkcji amunicji 155 mm i innych kluczowych środków bojowych, z drugiej zaś stanie się także niezależnym producentem komponentów energetycznych – co do tej pory pozostawało całkowicie poza zasięgiem polskiego przemysłu. To uniezależni Polskę od importu surowców niezbędnych do produkcji amunicji z obcych rynków, co zagwarantuje bezpieczeństwo dostaw dla polskiej armii.
Renata Gruszczyńska, prezes zarządu Mesko S.A.
Obok tego realizowane są prace związane z „Projektem 44,7”, który skupia się na uzyskaniu zdolności do wytwarzania modyfikowalnego prochu, wykorzystywanego do produkcji różnego typu amunicji. Spółka obecnie posiada kompetencje do tworzenia prochów jednobazowych oraz częściowo zmodyfikowanych jednobazowych. Efekty tego są już widoczne za sprawą realizacji zamówienia dla Ministerstwa Obrony Narodowej na amunicję karabinową kal. 12,7x99 mm. Uruchomienie kluczowej dla spółki produkcji prochów wielobazowych planowane jest na rok 2026.

Autor. Mesko S.A
WIDEO: Szef MON na Defence24 Days: coraz bliżej umowy na K2