Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Jordańsko-ukraińska współpraca zbrojeniowa. Pociski Terminator na licencji [WIDEO]

Jordański CVR(T) z ukraińską wieżą Szturm. Fot. Ukroboronprom
Jordański CVR(T) z ukraińską wieżą Szturm. Fot. Ukroboronprom

Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Serhij Korniczuk spotkał się z przewodniczącym Komisji Połączonej Szefów Sztabów Sił Zbrojnych Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego gen. Jousefem Ahmadem Hamedem Hneiti w celu ustalenia zakresu dalszej współpracy wojskowo-przemysłowej. Obejmuje ona już między innymi montaż ukraińskich pocisków kierowanych Korsarz pod nazwą Terminator przez jordańską spółkę Jadara.

Wizyta jordańskiego szefa połączonych sztabów miała miejsce w dniach 2-3 listopada w Kijowie i obejmowała spotkania z przedstawicielami ukraińskiego przemysłu oraz wojska, o czym poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Omówiono przede wszystkim możliwości obustronnej współpracy wojskowej i dalszą kooperację przemysłowo-obronną.

Jordania jest dla Ukrainy bardzo atrakcyjnym rynkiem zbytu, dysponującym zarówno odpowiednimi środkami jak też potrzebami w dziedzinie pozyskiwania i unowocześniania uzbrojenia. Warto zaznaczyć, że już od 2018 roku jordańska spółka Jadara Defence produkuje z dostarczonych części przeciwpancerne pociski kierowane Korsarz z BK „Łucz” pod lokalnym oznaczeniem Terminator. Opracowała również kilka wariantów wyrzutni przeznaczonych do zabudowy na pojazdach w konfiguracji z dwoma i czterema pociskami.

Pocisk Terminator to licencyjne rakiety RK-3 z głowica tandemowa, mogące radzić sobie ze stalą grubości co najmniej 550 mm, również jeśli będzie chroniona pancerzem reaktywnym. Zasięg skutecznego ognia to 2,5 km a pocisk ma go osiągać w czasie poniżej 10 sekund. Cały system waży 18 kg załadowany, z czego 13 kg to waga pocisku wraz z kontenerem. System został przetestowany w ekstremalnych warunkach, na przykład w zakresie temperatur od -40 do +50 ºC, co z pewnością było jednym z czynników decydujących dla Jordanii.

Jordański przemysł i siły zbrojne są zainteresowane też innymi rozwiązaniami ukraińskimi, co przełożyło się np. na prezentację podczas targów SOFEX w Ammanie nie tylko pojazdu opancerzonego Dozor-B oraz zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia Duplet, Kastet i Szturm BM-3M, armat automatycznych ZTM-1 i ZTM-2 czy silnika wielopaliwowego 6TD-3. Dokonano również zabudowy uzbrojonego w pociski kierowane, armatę automatyczną 30 mm i karabin maszynowy modułu Szturm na należącym do sił zbrojnych Jordanii pojeździe opancerzonym CVR(T) (ang. Combat Vehicle Reconnaissance – Tracked) produkcji brytyjskiej.

image
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama