Przemysł Zbrojeniowy
Japonia zbuduje kolejne dwa niszczyciele AEGIS
Tokio jest zdecydowane zbudować kolejne dwa niszczyciele wyposażone w system AEGIS, który można będzie wykorzystywać do obrony przed rakietami balistycznymi. – poinformował przedstawiciel rządu japońskiego.
Głównym powodem tej decyzji ma być zwiększające się zagrożenie atakiem rakietowym ze strony Korei Północnej oraz coraz bardzie agresywna chińska polityka morska (szczególnie w odniesieniu do spornych wysp Nansei).
Dwa nowe okręty mają być już uwzględnione w planie rozwoju japońskich sił zbrojnych, który zostanie opracowany do końca tego roku. W tej chwili Tokio posiada już sześć niszczycieli AEGIS, a więc jest drugą pod względem liczebności flotą tej klasy okrętów - oczywiście po Stanach Zjednoczonych.
Jednostki te są dla Japonii o tyle ważne, że stanowią podstawę systemu ochrony przeciwrakietowej. Cztery z tych okrętów („Kongo”, „Myoko”, „Chokai” i „Kirishima”) wyposażono bowiem w rakiety SM-3 (Standard Missile-3) zdolne do przechwytywania rakiet balistycznych we współpracy ze wskazaniami z naziemnych stacji radiolokacyjnych dalekiego zasięgu.
Dwa pozostałe okręty będą wyposażone w rakiety jeszcze nowszej generacji SM-3 Block IIA opracowywane wspólnie przez specjalistów japońskich i amerykańskich. Nowe okręty są spodziewane za 10 lat, a więc już po wprowadzeniu do służby rakiet SM-3 Block IIA, nad którymi prace mają zostać ostatecznie zakończone w 2017 r.
Każdy okręt ma kosztować około 150 miliardów jenów (ponad 1,5 miliarda dolarów).
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie