Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Izraelskie technologie dla systemu SONA. Powstanie polsko-izraelska rakieta? [DEFENCE24 TV]

Autor. Defence24.pl

W rozmowie z Defence24 TV generał brygady rezerwy Pini Yungman, Executive Vice President, Rafael Advanced Defense Systems mówi o ofercie izraelskiego koncernu dla polskich programów obrony powietrznej. Podkreśla, że dla programu SONA proponowane są systemy Iron Dome i Spyder, w wariancie All-in-one, czyli zestawu przeciwlotniczego z własnym C2 i sensorami na bazie jednego pojazdu, zdolnego do osłony formacji mobilnych wojsk lądowych. Zaznacza, że oferta obejmuje transfer technologii i lokalną produkcję większości elementów systemu w Polsce, a rozważany jest także wspólny rozwój polsko-izraelskiego systemu nowej generacji.

Reklama

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (28)

  1. Karrol

    To nie powinno mieć miejsca. Nie dość że nic nie dostarczają na Ukrainę to podobno blokują kraje europy w dostawach sprzętu z częściami lub na licencji Izraela., więc jest duże prawdopodobieństwo że tak samo postępowaliby wobec nas.. Nie potrzebny nam taki partner są inne kraje.

  2. Antonioo

    Mało prawdopodobne, Izrael jest bliskim sojusznikiem rosji, a to oznacza że jak rosjanie dobrze zapłacą to otrzymają wszystkie informacje od Izraela

  3. Denar

    Zaszła zmiana? Izrael zaczął wreszcie poważnie traktować stronę polską. Na pewno asumptem były ogromne zakupy polskiego MON w Korei Południowej i perspektywa rozwoju polskich sił zbrojnych. Dzięki kontraktom z firmami koreańskimi polski przemysł obronny stanie się poważnym graczem na rynkach EMEA. Współpraca z Rafaelem (kiedyś uczestniczyłem w negocjacjach z nimi, stąd mój sarkazm) byłaby korzystna dla obu stron, zaś niektóre z produktów (Trophy, Iron Dome) wręcz nie mają jeszcze konkurencji w świecie.

    1. DON MARZZONI

      Skąd wiesz, że by była? Umowy mogą być różnorakie.

    2. DON MARZZONI

      Jeszcze. Słowo klucz.

    3. Powiślak

      Za późno. Nie chcieli wtedy gdy my chcieliśmy. Więc TERAZ - my dziękujemy. Nie mają nic w ofercie dla nas! Trzymać się MBDA i wystarczy. A jak nie wystarczy MBDA, to TERAZ możemy rozwijać współpracę z Koreą!

  4. DIM1

    Kiedyś sam byłem gorącym zwolennikiem współpracy obronnej z Izraelem. I skąd wiecie czemu już nie jestem ? Czyżbyśmy myśleli to samo, bez słów ?

    1. DON MARZZONI

      Gdybym był złośliwy, to bym znalazł, co najmniej 447 powodów. No, ale nie jestem uprzedzony. Broń, którą kupujemy, powinna być w użyciu u sojuszników, w dużych ilościach aby mogli podrzucić w razie W. I posiadali bazę produkcyjną. Czy Izrael dostarczy nam to, co potrzebne, w chwili kiedy przebuje ugody z Rosją w sprawach sobie bliższych? Of course, NIET. Ja to rozumiem i szanuję, rozmija się to z interesem naszego kraju.

    2. Powiślak

      Właściwy punkt widzenia. Miałem podobnie! Podoba mi się ich sprzęt, i chętnie widziałbym go w WP. Ale....ta "złota śrubka" , jakaś czarna skrzynka, kompletny brak niezależności, tym samym wiarygodności. Plus absolutnie wroga , podsycana kłamstwami nt Polaków postawa ich społeczeństwa oraz władz - wyklucza wg mnie jakąkolwiek formę współpracy. Na zaufanie w zakresie NASZEGO bezpieczeństwa NIE zasługują ani na gram! Nic nigdy z Izraela! Złota zasada: kochamy tylko tych-którzy NAS kochają! A oni nas nawet nie lubią czy tolerują. Oni nas zwalczają!

  5. wars

    z, Izraelem Polacy powinni poprzestać tylko na wspólnych zdjęciach,. interesy zwłaszcza zbrojeniowe powinniśmy sobie darować, eskimosi w razie konfliktu z rosją Nas sprzedadzą.

    1. Powiślak

      Właśnie z polskiego lotniska w Jasionce odbywa się szalony transfer "koszernych" turystów na Ukrainę. I to nie setek, tylko dużo więcej! Podobno to tzw "nowy rok"! Start , tylko czego? Bo pomóc Ukrom odeprzeć kacapów NIE chcą w ŻADEN sposób, ale religijne wycieczki jadą tam na potęgę? Ciekawe...czy i kiedy wrócą? Bo na filmikach są sami mężczyźni! Zobaczymy!

  6. Valdi

    Biho2 z Korei na identyczne parametry Transfery technologii zapewniony Cena bardzo atrakcyjna

    1. Hmmm.

      Tak to dobry kierunek.

    2. Laky

      O właśnie!Panowie z MON pobudka!😉👍👏😄😄

  7. Szop85

    Jeśli chodzi o Modlitwę czy ktoś nie zwrócił uwagi że przeprowadzono strzelania pod kontrolą MON . Chwalono się tym na MSPO. Pisało w artykule na tym portalu min . Wszystkie testy poprawionej głowicy wyszły pomyślnie. Testy penetracji wyszły lepiej od zakładanych . Dlaczego nikt nie zamawia Spike. Po cichu dopracowują Moskita. A firmy z naszej zbrojeniówki min Męsko stwierdziło że mogą dostarczyć pierwsze pociski po kilku miesiącach. O co tu chodzi. Może redakcja rozwinie temat?

  8. nyx

    Mają takie świetne system, że aż boją się ich porażki na Ukrainie... nic na Ukrainę nie wysłali (zero), nawet nie pozwalają, aby inne kraje wysyłały ppk Spike... aż dziwi mnie że niektórzy tak bardzo lansują ten system, a zapominają o naszym ppk Moskit. Borsuki powinny być projektowane od razu z Moskitem.

  9. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

    Po Gruzji, od Izraelskich firm niczego już nawet za darmo bym nie chciał. A w każdym razie niczego co zawiera źródło energii elektrycznej. Izrael wybrał i to już koniec handlu z zachodem.

    1. Powiślak

      A co było NIBY w Gruzji? Ty też wiadomości czerpiesz z najwiarygodniejszych bo ...SOVIECKICH źródeł ?

  10. Mireq

    Wolałbym polsko-ukraińska rakieta

    1. DIM1

      @Mireq. Okoliczność, że Ukraińcy jednak nie chcieli zawczasu (ani chyba nie chcą teraz ?) przenieść do Polski głównej produkcji rakiet... - czy naprawdę nic Ci nie mówi ? Jedynym faktycznym sojusznikiem Wojska Polskiego jest Wojsko Polskie ! - inni mają co najwyżej ważne interesy, chwilowo ważne.

  11. Alsecco

    W dniu dzisiejszym tj. 25.09.2022 poinformowano, że Izrael sprzeciwił się sprzedaży Iron Dome do Ukrainy pomimo akceptacji tej transakcji przez USA. To tyle , a propos biznesu oraz nieoficjalnego sojuszu izraelsko - rosyjskiego. oraz wiarygodności Izraela. Już raz, za Trumpa nas upokorzyli.. Teraz gra idzie o zupełnie inną stawkę.

  12. Frank

    co to nie mialo byc, a rozbilo sie o mniejszosc zydow rosyjskich. wplywowa i swietnie wyksztalcona grupe spoleczna nizwykle zaangazowana politycznie. i z tego nic nie bedzie. mimo wszystko mnie jako obywatelowi jest bardzo, bardzo przykro ze takie ruchy wykonujemy na gwalt. jesli cos kupujesz co moze ratowac zycie to powaznie przeplacasz. blaszcak odejdzie a nasze dzieci i wnuki za zaniechania tej ekipy beda placic.

  13. APSK

    Nie jestem przekonany, aby współpraca wojskowo-przemysłowa z Izraelem była nam potrzebna. Ten obszar wymaga jakiegoś politycznego porozumienia, zaufania co do intencji. Szanuję ich za ich pomysłowość i zaawansowanie różnych systemów obronnych. Jednak brak wsparcia dla Ukrainy wykreśla ich z grona sojuszników. Możemy mieć wspólne interesy, ale uzależnienie od takiego partnera nie jest nam potrzebne. Nasz kraj powinien raczej wykorzystać kontakty z Izraelem do szpiegostwa przemysłowego tego kraju i tą drogą uzyskać potrzebne nam technologie.

    1. Hmmm.

      Też uważam, że Izrael to zły kierunek, a Korea lepszy.

    2. DON MARZZONI

      Slusznie prawisz kolego. Fakt zdolności mają niezłe. Ale ile technologii ukradli? USA już zwracało na to uwagę. Ten kraj widzi tylko swoje interesy. Jeśli dziś nie podejmuje poważniejszej pomocy Ukrainie, także przez liczną grupę emigrantów z b. ZSRR, to jaką mamy pewność-gwarancj co do realizacji umów Polska-Izrael? Na świecie jest wystarczająco dużo producentów uzbrojenia. Elektronikę możemy robić sami albo w kooperacji.

  14. SpalicKreml

    Cóż, jest powód dla którego komentarze pod tym materiałem na YouTube są wyłączone. Jak pokazuje głos społeczeństwa, jednak biznes to nie wszystko i nadal jest popyt na wartości.

    1. X

      Tłum ma wiele głów, ale nie ma rozumu.

    2. Mireq

      To nie tłum, a konkretne osoby.

  15. Kamyl

    Jak koledzy wcześniej wspomnieli "kupujemy technologie CAMM/CAMM-ER i opracowujemy Pioruna 2" wiec również nie widzę miejsca dla Izraelskich produktów. Natomiast widzę jeszcze niezagospodarowaną lukę w produkcji kierowanych/niekierowanych rakiet 70/80mm do wszelakich zastosowań (kiedyś była propozycja wyrzutni ZRN-01 stokrotka). i powiększenie rodziny Feniksa o rakiety 230mm/300 mm.

  16. tagore

    Każda oferta nie dająca kompletnego transferu technologii,prawa do własnych modyfikacji i sprzedaży na dowolny rynek,tak naprawdę zablokuje rozwój polskich projektów.To próba zablokowania potencjalnego konkurenta.

  17. Grzyb

    No niewiem, może jestem uprzedzony ale od tych panów nic bym nie brał.... Podobnie jak od Niemców.

    1. mick8791

      Podpowiem Ci - tak, jesteś uprzedzony! My mamy kierować się pragmatyzmem, przyszłymi korzyściami i rozwojem technologicznym polskiego przemysłu, a nie jakimiś bzdurnymi uprzedzeniami! Jasne możemy wszystko kupować za gruby hajs w USA z pominięciem offsetu, transferu technologii i braku produkcji w Polsce tylko co my na dłuższą metę z tego będziemy mieć oprócz dziury budżetowej? Trzeba iść drogą Turcji i Korei Południowej - te kraje szły drogą zakupów połączonych z transferami technologii i offsetami i za bardzo nie pindoliły się tym skąd ta technologia do nich przychodzi. I zobacz w jakim miejscu jest teraz ich zbrojeniówka, a gdzie jest nasza...

    2. KrzysiekS

      Grzyb tu nie chodzi nawet o uprzedzenia. Kupujemy technologie CAMM/CAMM-ER opracowujemy PIORUNA2 po prostu bez sensu wydawać pieniądze na jakiś nowy zbliżony efektor do CAMM/CAMM-ER to już by była skrajna niegospodarność.

    3. X

      No i od San Escobar !

  18. Rea

    To by była niezła lipa. Wydaje mi się, że do SONY Piorun 2 plus działko 35 mm (skoro na okręty potrafimy zrobić to i na pojazd lądowy chyba też) wystarczą. Jedno, co faktycznie może być ciekawe z Izraela to zwalczanie dronów przy pomocy impulsów elektrycznych/laserów. Izrael bardzo cierpi na to, że biedarakiety Hamasu są zestrzeliwane pociskami ze setki tysięcy, więc pracują nad czymś na takie bieda cele, wolne, widoczne... jak na przykład drony. Tyle, że jak zykle w przypadku Izraela transfer technologii jest "lokalną produkcję większości elementów systemu" WIĘKSZOŚCI, czyli coś tam nie będzie produkowane, więc nie ma mowy o byciu konkurencyjnym w eksporcie tego sprzętu i raczej nie będziemy mogli go sprzedać temu, komu chcemy. Więc jak bym nie szedł w tę stronę.

    1. jpr

      Działo 35 mm jest bardzo dobre na korwetę, albo na podwozie gąsienicowe od "Kraba". Ale na samochód jest zbyt ciężkie i ma za duży odrzut (kołysanie pojazdu podczas strzelania). Dla tego maja sens lżejsze efektory (Tarnów ostatnio zaproponował 12,7 mm na 6 luf w systemie Gatlinga). Przyszłością są lasery i mikrofale. Ale nie we współpracy z gośćmi, którzy uważają, że muszą się przeciwko Iranowi dogadywać z Rosją. Bo nam nie przyda się do niczego broń, która nie zadziała przeciwko potencjalnemu agresorowi.

    2. DIM1

      @Rea. Oczywiście ! Przykład Altay, RFN-Turcja. Przykład oczekiwań na zgody RFN-Ukraina". Wielkie zwłoki plus koszt z niemieckimi akceptacjami najdrobniejszej zmiany projektu, typu podgięcie jakiejś blachy (Leopardy 2PL - wypowiedź ze strony polskiego zakładu). A Izrael - nazywając oględnie - nie jest wobec nas przyjaźniej nastawiony, niż Niemcy... A jak pomógł Izrael teraz Ukrainie ? Którą Żydzi przecież, obywatele także Izraela, żydowscy premierzy, prezydenci i ministrowie... - przez tyle dziesięcioleci zarządzali, często wywożąc następnie pieniądze ? To NIE jest właściwy partner, w kwestiach naszej suwerenności.

    3. Chyżwar

      Trzy armaty 35 mm zostały właśnie zakupione na nowe niszczyciele min. Oznacza to, że te działa są gotowe. Teraz policzmy ile finalnie ich będzie. Wspomniane 3 + 6 na mieczniki to 11. Jeśli zdecydują się wymienić wróble na istniejących już niszczycielach dojdą jeszcze 3. Czyli wychodzi 15 szt. Jak dla mnie mała skala produkcji. Logika wskazywałaby, że armaty należy instalować na pojazdach, żeby kasa wydana na ich opracowanie nie poszła w błoto.

  19. Olob

    Pytanie czy mamy być montownią czy w końcu krajem co coś produkuje i może dowolnie eksportować gdzie chce i jak chce - tak jak PIORUNA.

  20. Olob

    mega bzdura, mamy do opracowania nowe wersje Pioruna. Pytanie jeszcze o Moskita, coś ucichło bo niedawno jeszcze były artykuły że będzie niedługo wdrożenie. Polski przemysł potrafi zaoferować górną półkę jeżeli chodzi o optoelektronikę i rakiety

  21. Chyżwar

    Z tego kierunku? Hmmm, Państwo równie "wiarygodne" jak to, które lubi nie umiejący wymawiać litery "R" wnuczek dziadka. Ten sam, dla którego "polskość to nienormalność" . Mamy już od nich Spike poza złotymi śrubkami. Oby powiódł się Moskit żeby można było powiedzieć im dowiedzenia. W tym konkretnym przypadku albo 100 procent produkcji w Polsce, albo nie należy się z nimi bawić wcale. Tak samo, jak nie należy bawić się z Niemcami.

  22. Darek S.

    Jak nam sprzedadzą licencję na produkcję ( wystarczy tylko na kraj, bez prawa exportu) i ta licencja obejmuje produkcję 100 % elementów w kraju lub możliwość dokupienia brakujących elementów na dowolnym rynku cywilnym, wtedy tak. Jak to ma wyglądać tak jak ze Spike, to nie. Nie brać.

  23. Strix

    z tymi Panami po Gruzji chyba nie ma o czym rozmawiać? prawda?

  24. przypadkowy przechodzień

    Słowo klucz - produkcja "większości" elementów w Polsce. Niezbyt atrakcyjna oferta. Postarajcie się bardziej panowie z Rafaela.

  25. Hmmm.

    Mam nadzieję, że polska zbrojeniówka znajdzie innego partnera. Moim zdaniem to, co robi Izrael z Palestyńczykami, to dokładnie to samo, co robią Rosjanie z Ukraińcami. Dawać im kasę, to jak dawać kasę na zabijanie palestyńskich cywilów, sponsorowanie odbierania im domów i ziemi. Dramat.

Reklama