Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Inżynierowie dla obronności. Niewiadów intensyfikuje współpracę z nauką

Niewiadów, terytorialni, Politechnika Krakowska
dr hab. inż. Michał Łach, prof. PK, dr hab. inż. Janusz Mikuła, prof. PK, prezes Grupy Niewiadów S.A Grzegorz Niedzielski, prezes Stowarzyszenia Terytorialni Wiktor Powiłajtis, Arkadiusz Romański (Grupa Niewiadów S.A), dr inż. Marek Nykiel (WIMiF)
Autor. Jan Zych

Politechnika Krakowska, Grupa Niewiadów S.A. oraz Stowarzyszenie Terytorialni rozpoczynają unikatową współpracę. Będzie służyć rozwojowi badań i edukacji w zakresie szeroko rozumianej obronności. Trójstronne partnerstwo łączy naukę, przemysł zbrojeniowy oraz organizację szkoleniową, otwierając nowe perspektywy dla studentów, pracowników naukowych oraz inżynierów sektora zbrojeniowego.

Umowę o współpracy podpisali w Sali Senackiej Politechniki rektor PK prof. Andrzej Szarata, prezes Zarządu Grupy Niewiadów SA Grzegorz Niedzielski oraz Wiktor Powiłajtis, prezes zarządu Stowarzyszenia Terytorialni.

Plany szkoleń i nowych obiektów

Trójstronna współpraca przewiduje m.in. organizację wykładów, konferencji oraz publikację materiałów, poświęconych tematyce obronności, które pozwolą na popularyzację wiedzy oraz podnoszenie kompetencji w tym obszarze. Ważnym elementem porozumienia będą szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i samoobrony, skierowane zarówno do studentów, jak i pracowników uczelni (do udziału w pierwszej turze szkoleń zgłosiło się już kilkudziesięciu studentów). Pomoże w tym m.in. zaplecze w postaci torów strzelniczych i poligonu szkoleniowego Grupy Niewiadów oraz wiedza i doświadczenie ekspertów Stowarzyszenia Terytorialni. Specjalizuje się ono w działalności szkoleniowej z przygotowań obronnych ludności, w tym w szczególności strzelectwa bojowego. Aby ułatwić prowadzenie tego typu zajęć, zawiązana właśnie współpraca przewiduje m.in. możliwość tworzenia nowej infrastruktury szkoleniowej.– Rozeznajemy możliwości zbudowania w Krakowie podziemnej strzelnicy do celów szkoleniowych i sportowych, z funkcją schronu. Takiego obiektu, o jakim myślimy, nie ma w Polsce. Nowe partnerstwo pozwala nam zbudować specjalistyczne wsparcie dla takiego przedsięwzięcia  – zapowiada rektor PK prof. Andrzej Szarata. Politechnika, wspólnie z 10 małopolskimi instytucjami – państwowymi, samorządowymi, naukowymi, dydaktycznymi oraz reprezentującymi służby ratownicze – uczestniczy też w inicjatywie powołania w Krakowie „Centrum edukacyjno-badawczego i szkolenia służb ratowniczych w Małopolsce”. Porozumienie w tej sprawie zostało oficjalne ogłoszone w ubiegłym roku. Centrum ma służyć bezpieczeństwu mieszkańców całego regionu.

Reklama

W branży zbrojeniowej inżynierowie pilnie potrzebni

Ciekawą ofertą dla studentów i doktorantów uczelni będzie możliwość zdobywania doświadczenia poprzez staże i praktyki zawodowe w zakładach Grupy Niewiadów S.A. To pozwoli im na poznanie nowoczesnych technologii oraz realiów pracy w przemyśle zbrojeniowym, kluczowym sektorze dla bezpieczeństwa krajowego i światowego. Absolwenci Politechniki Krakowskiej będą mieli szansę na zatrudnienie w Grupie Niewiadów S.A., zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem firmy, a już teraz jest ono bardzo duże.– Mamy bardzo zaawansowane plany rozwoju, a do ich realizacji pilnie potrzebujemy inżynierów. Budowa fabryki to dziś nie sztuka, sztuką jest jej intelektualne dozbrojenie – mówił na Politechnice prezes Grupy Niewiadów Grzegorz Niedzielski. W ramach współpracy przewidziana jest także realizacja prac doktorskich przez pracowników przedsiębiorstwa na uczelni oraz prowadzenie wspólnych badań (m.in. nad produktami balistycznymi) oraz analiząwłaściwości materiałów w laboratoriach Politechniki Krakowskiej. Ze strony Politechniki Krakowskiej współpracę koordynować będzie Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki, którego przedstawiciele – dziekan dr hab. inż. Janusz Mikuła, prof. PK, prodziekan dr inż. Marek Nykiel oraz dr hab. inż. Michał Łach, prof. PK – uczestniczyli w oficjalnym podpisaniu porozumienia  17 lutego . Grupę Niewiadów oprócz prezesa spółki reprezentował także Arkadiusz Romański.

Niewiadów, Politechnika Krakowska, Terytorialni
Wiktor Powiłajtis, prezes zarządu Stowarzyszenia Terytorialni, prezes Zarządu Grupy Niewiadów SA Grzegorz Niedzielski oraz rektor Politechniki prof. Andrzej Szarata
Autor. Jan Zych
Politechnika prowadzi badania nad nowoczesnymi materiałami i technologiami o szerokim spektrum zastosowań, zarówno cywilnych, jak też mogących służyć obronności i bezpieczeństwu. Podpisane porozumienie to unikalna okazja do połączenia nauki z praktyką w sektorze obronnym. Nasi studenci , doktoranci i naukowcy będą mieli możliwość realizacji innowacyjnych projektów o praktycznym potencjale dla bezpieczeństwa narodowego. Będą mogli też rozwijać swoje zainteresowania, związane z tematyką działań Grupy Niewiadów i Stowarzyszenia Terytorialni. Nasza kooperacja przyczyni się także do kształtowania postaw patriotycznych i proobronnych wśród pracowników i studentów PK.
Prof. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej
Cieszymy się z podpisanego porozumienia. To dla nas dobry dzień i szansa na lepsze jutro. Reprezentuję najstarszą polską fabrykę amunicyjną, która posiada ponad 100-letnią historię w produkcji na rzecz bezpieczeństwa naszej ojczyzny. Po czasie zawirowań nastąpił moment jej odbudowy i powrotu na miejsce, które zajmowała przez lata – miejsce istotnego ogniwa w łańcuchu polskiego przemysłu obronnego. Mamy pomysł na szybką odbudowę Grupy Niewiadów, mamy środki, by to zamierzenie zrealizować. Potrzebujemy jednak wysoko wykwalifikowanej kadry inżynieryjno-technicznej i dobrze wyposażonych laboratoriów w naszym Ośrodku Badawczo-Rozwojowym. Jestem przekonany, że nasze porozumienie będzie odpowiedzią na te potrzeby. Nasze współpraca badawcza, oparta na działalności produkcyjnej firmy oraz wykorzystaniu potencjału intelektualnego i laboratoryjnego Politechniki, daje olbrzymią szansę na opracowanie nowoczesnych rozwiązań oczekiwanych przez naszą armię. Z kolei możliwość odbycia w naszej firmie stażów przemysłowych i naukowych, to ciekawa propozycja zawodowa dla studentów i absolwentów uczelni, a dla nas szansa na pozyskanie i zatrudnienie absolwentów Politechniki, zwłaszcza z takich dziedzin jak: mechanika, mechatronika czy chemia przemysłowa. Będziemy im oferować bardzo ciekawą pracę w nowoczesnej fabryce, poszukującej cały czas nowych rozwiązań dla produktów o istotnym znaczeniu dla bezpieczeństwa naszego kraju.
Grzegorz Niedzielski, prezes Zarządu Grupy Niewiadów S.A.
> Współpraca z jedną z najlepszych uczelni w Polsce jaką jest Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki i jedną z wiodących firm polskiego prywatnego sektora zbrojeniowego - Grupą Niewiadów S.A. stanowi bardzo ważny krok w rozwoju Stowarzyszenia Terytorialni. Traktujemy ją jako ogromne wyróżnienie, docenienie naszej 10-letniej działalności w obszarze kształtowania postaw proobronnych w społeczeństwie oraz uznanie dla profesjonalizmu prowadzonej przez stowarzyszenie działalności szkoleniowej. Już wkrótce, przy wsparciu Niewiadów S.A., zostaną uruchomione szkolenia dla studentów Politechniki Krakowskiej. Ich celem będzie zwiększenie bezpieczeństwa personalnego, poprzez nauczenie umiejętności przydatnych w różnego rodzaju sytuacjach kryzysowych z konfliktem zbrojnym włącznie. Ważnym elementem szkolenia będzie kształtowanie umiejętności samoobrony, w ramach systemu walki kontaktowej.
Wiktor Powiłajtis, prezes Zarządu Stowarzyszenia Terytorialni

Nowi partnerzy Politechniki Krakowskiej

Zintegrowane w ramach Grupy Niewiadów S.A. przedsiębiorstwa: ZSP Niewiadów, EG Polska oraz GNL zajmują się produkcją oraz dostarczaniem amunicji, uzbrojenia i sprzętu wojskowego, transportem, logistyką i magazynowaniem materiałów niebezpiecznych, amunicji i uzbrojenia. Ponadto świadczą usługi doradcze, organizują prezentacje oferowanych produktów oraz szkolenia operatorów wojskowych i policyjnych. Zapewniają także kompleksowe usługi doradcze w zakresie rozwiązań w branży obronnej.  Historia działania zrzeszonych w ramach holdingu spółek sięga ponad 100-letniej tradycji handlu na krajowym i światowym rynku przemysłu zbrojeniowego. Terytorialni to stowarzyszenie o charakterze proobronnym, powstałe w 2016 roku w Krakowie. Misją organizacji jest rozwijanie potencjału obronnego Rzeczpospolitej Polskiej poprzez budowanie umiejętności militarnych ochotników, a wizją organizacji prowadzenie systematycznych szkoleń przygotowujących ochotników w najlepszy możliwy sposób do obrony ojczyzny. Wizję i misję realizuje poprzez organizowanie regularnych i systematycznych szkoleń (1 weekend w miesiącu), prowadzonych przez najlepszych instruktorów wywodzących się z wojsk specjalnych. W działalności szkoleniowej koncentruje się na kształtowaniu na możliwie wysokim poziomie umiejętności indywidualnych, w tym przede wszystkim w zakresie strzelectwa bojowego.

Reklama

CBWP. Realna potrzeba czy kosztowna fanaberia? | Czołgiem!

Reklama

Komentarze

    Reklama