Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Indie z hybrydą T-72 i T-90

Indyjskie T-90S Bhishma
Autor. Press Information Bureau, Government of India/ Wikipedia

W Internecie ostatnio pojawiły się zdjęcia hybrydowego czołgu opracowanego przez indyjskie zakłady Awadi, będącego połączeniem kadłuba czołgu T-72 Ajeya (T-72M1) z wieżą T-90S/MS Bhishma. Pojazd ten ma ponoć trafić do indyjskich wojsk pancernych, jednak wiele informacji o nim zostało po czasie skasowanych.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Ta pancerna hybryda (którą określić miano T-79 Kumbhkaran) według usuniętego już komunikatu ma być w końcowej fazie testów i niedługo przewiduje się wdrożenie jej do indyjskiej armii. Modernizacja ta jest zapewne podyktowana chęcią ulepszenia już przestarzałych T-72 Ajeya, które standardem są zbliżone do T-72M1, zatem pojazdów, które były typowo masową konstrukcją o niezbyt dobrych parametrach technicznych już w czasie wdrażania. W związku z tym (i zapewne brakami pewnych elementów do tych czołgów) zdecydowano się na osadzenie wieży produkowanych przez lokalny przemysł T-90S/MS Bhishma na kadłubach czołgów T-72 Ajeya. Taka modernizacja znacząco podnosi walory bojowe bazowych T-72 jak siła ognia, efektywna grubość pancerza wieży czy świadomość sytuacyjna załogi.

Czytaj też

Indyjskie Siły Zbrojne posiadają olbrzymią liczbę czołgów w swoich wojskach pancernych, których trzon stanowią T-72 Ajeya Mk.1/2 w liczbie około 2400 egzemplarzy wraz z T-90S/T-90MS Bhishma, których Indie mają posiadać około 1500 sztuk. Blado przy nich wypada rodzimej produkcji Arjun Mk.1/1A, którego docelowo indyjscy pancerniacy mają mieć ponad 240 wozów. Wdrożenie na masową skalę takiej modernizacji dla tamtejszych T-72 znacząco podniesie zdolności tych czołgów, ale także pozwoli na dalszy rozwój lokalnego przemysłu zbrojeniowego, który zapewne będzie starał się zyskiwać zdolności do samodzielnej modernizacji także kadłuba pojazdu, a może i proponowania innym użytkownikom T-72 tego typu modernizację.

Reklama

Czytaj też

T-90S to wersja eksportowa czołgu T-90A, jednak bez pewnych jego elementów jak np. wszystkich elementów systemu ochrony Sztora. Uzbrojenie główne stanowi armata 2A46M-2 kal. 125 mm. Sprzężony z nią jest karabin maszynowy PKTM kal. 7,62 mm wraz z zapasem amunicji wynoszącym 2000 pocisków. Uzupełnieniem ich jest wielkokalibrowy karabin maszynowy NSW/Kord kal. 12,7 mm z zapasem amunicji 300 pocisków. Jednostkę napędową stanowi silnik V-92S2 o mocy 1000 KM.

T-90S Bhishma.
Autor. India Ministry of Defence
Reklama

Komentarze (3)

 1. Darek S.

  Gdyby Chiny podniosły ceny swoich produktów 5- krotnie i zrównały je z cenami produktów z USA i Europy,. Gdyby następnie Chiny 5- krotnie podniosły wynagrodzenia dla pracowników, aby Ci mogli to kupować, okazałoby się, że ich PKB jest większe od Europy i USA razem wziętych.

  1. strada

   Aha, czyli jesli Polska podniosłaby ceny swoich produktów 5-krotnie i zwiększyła whynagrodzenia też 5 razy to bylibyśmy bogatsi od Niemiec. Kurcze jakie to proste, zasługujesz na Nobla z ekonomii.

 2. Orthodoks

  Jak widać i takie,, potęgi" jak Indie z Ariunem, czy Turcy z Altayem mogą zaliczyć glebę w imię zbyt wybujałych ambicji.

 3. easyrider

  W wyścigu z Chinami nie mają szans ze swoją bezinwencyjnością.

  1. farfozel

   a co ? tez uległes propagandzie o rzekomej mega potędze Chin ?

Reklama