Przemysł Zbrojeniowy

Indie: Miliard dolarów za cztery kolejne samoloty P-8I Neptune

Fot. Boeing
Fot. Boeing

Indie podpisały umowę ze Stanami Zjednoczonymi na dostawę czterech następnych morskich samolotów patrolowych Boeing P-8I Neptune za około miliard dolarów.

Po zrealizowaniu kontraktu Indie będą dysponowały flotą dwunastu samolotów P-8I Neptune (indyjska wersja amerykańskich samolotów P-8 Poseidon), których głównym zadaniem będzie poszukiwanie okrętów podwodnych i monitorowanie ruchu jednostek pływających na Oceanie Indyjskim.

Według zachodnich mediów, zakup kolejnych Neptunów jest odpowiedzią indyjską na coraz większą obecność chińskich sił morskich na akwenach otaczających Azję od południa. Zaniepokojenie rządu w New Delhi wzbudzają również plany tworzenia chińskich baz w krajach afrykańskich i Sri Lance – w tym dla okrętów z napędem atomowym.

Tymczasem samoloty Neptune mogą znacząco podnieść świadomość sytuacyjną bez tankowania w powietrzu przelatując z prędkością około 800 km/h ponad 4500 Mm. Są to dodatkowo samoloty uzbrojone w rakiety przeciwokrętowe Harpoon, torpedy, bomby i miny. Mogą więc również samodzielnie reagować na pojawiające się zagrożenia.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.