Przemysł Zbrojeniowy
ILA 24: Systemy radarowe i lotnicze od firmy Hensoldt
Podczas berlińskiej wystawy ILA niemiecka firma Hensoldt przedstawia swoją bogatą ofertę technologiczną. Są w niej zarówno systemy radarowe dla obrony powietrznej jak i pakiety zwiększające bezpieczeństwo śmigłowców i samolotów.
Hensoldt to firma, która ma bardzo szeroką gamę produktów w zakresie między innymi pokładowych systemów zwiększających bezpieczeństwo, świadomość sytuacyjną i możliwości bojowe wojskowych statków powietrznych. To również aktywne i pasywne systemy wykrywania różnych zagrożeń, w tym sensory do wykrywania, identyfikowania i śledzenia.
Podczas ILA 2024 w Berlinie Hensoldt pokazuje między innymi Twinvis, a więc radar pasywny. Producent podkreśla, że istotną zaletą tego systemu jest to, iż Twinvis nie emituje aktywnego sygnału, przez co jego detekcja, a więc również ryzyko zniszczenia przez nieprzyjaciela, jest zredukowane. Twinvis „wykrywa różne źródła transmisji w spektrum elektromagnetycznym”. System wykorzystuje istniejącą energię elektromagnetyczną z nadajników radiowych i telewizyjnych oraz ocenia ich echa, gdy są odbijane przez obiekt. System umożliwia współdziałanie szeregu sensorów, które mogą być od siebie oddalone nawet o 100 km. Zasięg to około 250 km, a dokładność wynosi 300-500 m dla łączności radiowej.
Elementem oferty Hensoldta jest TRML-4D, będący najnowszą stacją radiolokacyjną do wykrywania celów powietrznych. Pracuje on w paśmie C i stanowi element baterii systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu IRIS-T SLM (Surface Launched Medium Range) od Diehl Defence. Co najmniej 10 takich radarów Niemcy przekazały walczącej Ukrainie. TRML-4D posiada antenę z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA) i może wykrywać, identyfikować i śledzić cele na krótkim i dalekim dystansie. Według producenta stacja radiolokacyjna jest w stanie śledzić nawet 1,5 tysiąca obiektów w promieniu do 250 km i na pułapie do 30 km.
Inny prezentowany podczas ILA 2024 w Berlinie system Hensoldta to Kalaetron Integral, a więc lotniczy system rozpoznawczy, przeznaczony do wykrywania i analizowania sygnałów łączności radiowej i sygnałów stacji radiolokacyjnych (COMINT, Communication Intelligence oraz ELINT, Electronic Intelligence. Jak twierdzi producent, Kalaetron Integral duży zasięg pozwala działać z dala od nieprzyjaciela, zapewniając zwiększone bezpieczeństwo obsłudze, jednocześnie dając własnym siłom kluczowe informacje o nieprzyjacielu, w tym o rozmieszczeniu jego systemów radiolokacyjnych, ich stanie i pracy, a także o strukturze systemów łączności.
Oferta w Berlinie to również AMPS (Airborne Missile Protection System), będący pakietem zwiększającym zdolności samoobrony śmigłowców oraz samolotów. Na AMPS składa się szereg sensorów ostrzegawczych, a także przeciwśrodków mających neutralizować zagrożenia laserowe i podczerwone, w tym rakiety ziemia-powietrze i powietrze-powietrze.
Czytaj też
System AMPS został wysłany na Ukrainę (16 sztuk), gdzie zamontowano go na śmigłowcach. Łącznie, według danych producenta, AMPS znalazł się na przeszło 2 tysiącach różnych platform latających.
WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105