Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

ILA 24: Nowe rozwiązania od Rohde&Schwarz

System wykrywania promieniowania elektromagnetycznego
System wykrywania promieniowania elektromagnetycznego firmy Rohde & Schwarz
Autor. Maciej Szopa/Defence24.pl

Na tegorocznych targach lotniczych ILA Berlin na dwóch stoiskach swoje wyroby pokazywała specjalizująca się w urządzeniach wykorzystujących spektrum elektromagnetyczne firma Rohde & Schwarz. Na pierwszym ze stoisk prezentowane były nowe rozwiązania z zakresu łączności. Na drugim urządzenia do badania funkcjonowania elektroniki i urządzeń radarowych.

Na stoisku poświęconemu łączności prezentowano radiostacje programowalne rodziny Soveron - stworzone dla wojsk lądowych i dla lotnictwa. Dla wojsk lądowych pokazywana była radiostacja osobista żołnierza Soveron HR (R&S HR5000). Jest to rozwiązanie wielopasmowe wspierające dwa kanały głosowe i równolegle wymianę danych IP. Urządzenie to wspólnie z większą (pojazdową lub stacjonarną) radiostacją Soveron VR (R&S VR5000), umożliwia nie tylko łączność żołnierzy z ośrodkami dowodzenia, ale także może przekazywać informacje na temat sytuacji na polu walki, co przekłada się na budowanie  świadomości sytuacyjne dowódcy. Obydwa typy radiostacji wykorzystują waveform Soveron Wave TNW z hoppingiem i cechują się łatwością łączenia z urządzeniami zewnętrznymi, np. pojazdami, smartfonami czy systemami łączności.

Reklama

Z kolei radiostacja Soveron AR (R&S AR5000) to rozwiązanie dla statków powietrznych. Spełnia ona standardy zarówno lotnictwa cywilnego jak i wojskowego. Jest łatwa w integracji, a dzięki rozdzieleniu elementu łączności radiowej od aplikacji waveformu może współpracować z różnego rodzaju protokołami wymiany danych. Rozwiązanie to może być stosowane zarówno na samolotach i śmigłowcach jak i w bezzałogowych statkach powietrznych.

Radiostacje R&S Soveron dla wojsk lądowych
Radiostacje R&S Soveron dla wojsk lądowych
Autor. Maciej Szopa/Defence24.pl
Elementy systemu Soveron AR (R&S AR5000)
Elementy systemu Soveron AR (R&S AR5000)
Autor. Maciej Szopa/Defence24.pl

Nowością było urządzenie do porozumiewania się pomiędzy kontrolerem lotu a pilotami statków powietrznych M4ACS. Rozwiązanie to stworzono przede wszystkim do zastosowań wojskowych i jest pomocne zarówno przy kontroli ruchu lotniczego jak i w obronie powietrznej. Proste nieduże urządzenie umożliwia operatorowi szybkie i łatwe przełączanie się między szyfrowanymi kanałami łączności a nieszyfrowanym kanałem jawnym. Dzięki temu przy pomocy jednego niedużego urządzenia można w krótkim czasie porozumiewać się np. z nierozpoznanym samolotem stanowiącym potencjalne zagrożenie (łącznością nieszyfrowaną) ale elementami naziemnej obrony powietrznej bądź myśliwcami wysłanymi na jego przechwycenie (łączność szyfrowana). Do tej pory operator mógł to robić przy wykorzystaniu dwóch różnych urządzeń, przesiadając się od jednego do drugiego. Teraz może rozbić to sprawniej bez ryzyka przecieku informacji pomiędzy łącznością szyfrowaną i jawną.

M4ACS
Urządzenie M4ACS
Autor. Maciej Szopa/Defence24.pl
Oscyloskop R&S MXO 5 Series
Oscyloskop R&S MXO 5 Series firmy Rohde & Schwarz
Autor. Maciej Szopa/Defence24.pl

Na stoisku poświęconemu urządzeniom do testowania urządzeń elektronicznych pokazywano najnowszy oscyloskop R&S MXO 5 Series z jeszcze większą niż poprzednio liczbą kanałów (osiem). Urządzenie to umożliwia szybkie i znacznie prostsze pomiary przepływów energii w urządzeniach elektronicznych i jak informują pracownicy Rohde & Schwarz, jest to praktycznie najlepsze obecnie rozwiązanie na rynku. Prezentowano także urządzenie do wykrywania źródeł emisji elektromagnetycznych (w tym np. promieniowania radarowego), a także analizatory sygnałów radiolokacyjnych. Te ostatnie umożliwiają m.in. badanie prawidłowości działania systemów lotniskowych ILS (instrument landing systems), naprowadzających samoloty na pas przy pomocy promieniowanie elektromagnetycznego. Testy takie przeprowadza się poprzez przelot statkiem powietrznym nad lotniskiem z włączonym ILS-em i dzięki pomiarom można go kalibrować. Do niedawna przelotów takich dokonywano na maszyna załogowych. Ale zaprezentowana właśnie najnowsze wersja tego urządzenia - R&S EVSD1000 – umożliwia instalację pod niedużym dronem.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. xdx

    Polska jak podaje Esut zakupiła radiostacje Soveron R&S M3SR Series4400 dla armii. Ale nie podają ile.

Reklama