Przemysł Zbrojeniowy
IAI wzmacnia obecność w Australii
Israel Aerospace Industires (IAI) poinformował o otwarciu lokalnego biura w Australii, które już wkrótce ma zaprezentować swoją ofertę na tamtejszy rynek. Demonstracja ta ma mieć miejsce w trakcie targów zbrojeniowych Land Forces Australia 2021.
Według komunikatu prasowego IAI ma to na celu dalsze rozszerzanie jej globalnej obecności. Izraelska spółka chce zacieśnić współpracę i wymianę know-how z australijskim przemysłem zbrojeniowym. Wspomniana wystawa przemysłu zbrojeniowego ma odbyć się w dniach 1-3 czerwca br. w Queensland w północno-wschodniej części Australii. W trakcie jej trwania firma ma przedstawić szereg swoich systemów uzbrojenia i wyposażenia proponowanych dla wojsk lądowych.
Wśród mających się znaleźć na stoisku IAI konstrukcji wymieniono kilka różnych modeli. Pierwszych z nich ma być zautomatyzowany system zarządzania polem walki Athena, który wykorzystuje zestawem sensorów optoelektronicznych i radarów do rozpoznawania i nadzorowania pola walki. Ma on pozwolić na kompleksowe dowodzenie i kierowanie pododdziałami złożonymi zarówno z bezzałogowych jak i załogowych systemów uzbrojenia. Dzięki wykorzystaniu w znacznym stopniu elementów sztucznej inteligencji ma on cechować się błyskawicznym i precyzyjnym zbieraniem i przetwarzaniem informacji, które następnie wykorzystywane są w walce.
Drugi z nich to WindGuard, który jest nowoczesnym radarem z układem fazowanym instalowanym na ciężkich wozach bojowych w ramach aktywnego systemu ochrony pojazdu typu hard kill Trophy. Jego głównym zadaniem jest ciągłe skanowanie przestrzeni wokół chronionej platformy w celu poszukiwania i wykrywania zagrożeń przeciwpancernych takich jak przeciwpancerne pociski kierowane, granaty przeciwpancerne czy niekierowane pociski rakietowe. Po jego zlokalizowaniu śledzi je i nakierowuje wyrzutnie przeciwpocisków na cel w celu przechwycenia i zneutralizowania zagrożenia przed porażeniem bronionej platformy bazowej.
Zaprezentowane mają zostać także dwa rodzaje bezzałogowych statków powietrznych a konkretnie amunicja krążąca oferowanej przez IAI. Mowa o dwóch systemach: IAI Mini-Harop i IAI Rotem. Pierwszy z nich to najnowsza, zminitaryzowana wersja systemu IAI Harop w układzie płatowca z tylnym napędem. Przy masie całkowitej 40 kg przenosi on głowicę bojową o masie 8 kg oraz może prowadzić operacje w zasięgu do 100 km przez maksymalnie dwie godziny. Drugi z nich to z kolei lekki kwadrokopter o masie całkowitej 6 kg, który przenosi głowicę bojową o masie 1,2 kg. Oba te systemy dzięki zastosowanym w nich głowicom optoelektronicznym mogą być także wykorzystywane do prowadzenia rozpoznania.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie