Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Hindusi testują nowy system artyleryjski

Indyjski prototypowy system artyleryjski MGS (Mounted Gun System) miał przejść w końcówce zeszłego roku poligonowe testy ogniowe potwierdzające jego donośność na poziomie ponad 40 km. Czy znajdzie nabywcę w postaci indyjskiej armii (i nie tylko)?

Testy ogniowe były realizowane na poligonie w miejscowości Pokhran, gdzie sprawdzane są nie tylko systemy artylerii lufowej, ale także rakietowej jak np. zmodernizowany wariant wieloprowadnicowej wyrzutni Pinaka. Zamieszczone na zdjęciu poniżej dane porównujące osiągi indyjskiej haubicy z innymi konstrukcjami są błędne w kilku miejscach, zatem nie należy ich traktować jako wyznacznika. Jeżeli chodzi zaś o tabele dotyczącą MGS, widzimy, że system ten ma posiadać większą, niż wcześniej określano szybkostrzelność wynoszącą sześć pocisków na minutę (wcześniej często podawano jedynie trzy).

Podobne testy MGS połączone z oceną jego dzielności terenowej były prowadzone także dwa lata temu. Omawiany system miał zostać specjalnie zaprojektowany do stosowania na terenach pustynnych, górskich i na dużych wysokościach nad poziomem morza. W domyśle potencjalnym klientem ma być indyjska armia, która będzie potrzebować tego typu artylerii (lub trochę mniejszej) do obsadzenia jednostek znajdujących się na granicy z Chinami i Pakistanem.

Reklama

MGS (Mounted Gun System) to samobieżny indyjski system artyleryjski powstały w wyniku osadzenia ciągnionej haubicy ATAGS kal. 155 o przewodzie lufy wynoszącym 52 kalibry na podwoziu samochodu ciężarowego BEML 8x8 (bazującej na Tatrze 815). Może on razić cele na dystansie ponad 40 km (około 45 km) przy zastosowaniu amunicji z gazogeneratorem. Pojazd jest wyposażony w opancerzoną kabinę, która zapewnia ochronę przed ostrzałem z broni strzeleckiej i odłamkami pocisków artyleryjskich. Załogę stanowi 7 żołnierzy. Jednostka ognia wynosi 24 pociski wraz z ładunkami miotającymi. System ten może być wyposażony w automat ładowania. Szybkostrzelność systemu to 6 pocisków na minutę, jednak może on według producenta wystrzelić je w 30 sekund, wtedy konieczna jest przerwa w prowadzeniu ognia.

Przez godzinę według producenta system ten może oddać 42 pociski przy zachowaniu odpowiednich przerw. Elewacja działa wynosi do 72°, zaś zakres wychyłu na boki to około 25°. Przygotowanie do prowadzenia ognia ma wynosić mniej niż 80 sekund od zatrzymania pojazdu, zaś opuszczenie pozycji ogniowej ma zajmować mniej niż 85 sekund. Maksymalna prędkość pojazdu na drodze wynosi 80 km/h, zaś w terenie 40 km/h.

Czytaj też

Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama