Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Grupa PGZ z pierwszym zamówieniem w ramach Wisły

Fot. Raytheon
Fot. Raytheon

Huta Stalowa Wola S.A. otrzymała od koncernu Raytheon pierwsze zamówienie na usługę przygotowania realizacji przyszłego kontraktu dotyczącą programu Wisła. 

Podczas podpisania umowy PGZ S.A. reprezentował wiceprezes Sebastian Chwałek, podpisy ze strony HSW S.A. złożyli Jacek Kosiński i Bartłomiej Zając a ze strony Raytheon Company Wes Kremer, Tom Laliberty i Pete Bata.

Jest to pierwsze zamówienie złożone w Grupie PGZ przez koncern Raytheon w ramach programu Wisła. Zamówienie obejmuje swoim zakresem opracowanie wstępnego Planu Zarządzania programem jak również Planu Dojrzałości, identyfikującego ryzyka przy realizacji programu. Jego formalne zrealizowanie, oprócz wyżej wymienionych ma za zadanie również pokrycie części dotychczas poniesionych przez HSW S.A. kosztów związanych z przygotowaniem oferty na integrację i produkcję wyrzutni rakiet M903 systemu Patriot.

W sprawie kontraktu z Hutą Stalowa Wola wypowiedzieli się przedstawiciele koncernu Raytheon. 

Cieszymy się z podpisania dzisiejszego kontraktu. Otwiera on drogę Hucie Stalowa Wola do produkcji i integracji wszystkich 16 wyrzutni dla jednostek ogniowych polskiego Patriota. Umowa rozpoczyna także proces podpisywania kontraktów z polskimi przedsiębiorstwami, które pozyskają i zaabsorbują wiodące w świecie technologie obronne. Dzięki temu Polska będzie mogła uczestniczyć w produkcji istotnych komponentów systemu Patriot, zarówno na swoje potrzeby, jak i dla innych użytkowników Patriota. Dotrzymujemy swojej obietnicy, dotyczącej prowadzenia aktywnej partnerskiej współpracy z polskim przemysłem i transferu zdobytej przez nas wiedzy o zarządzaniu dużymi, złożonymi programami Departamentu Obrony USA. Wspólnie z Hutą Stalowa Wola i PGZ będziemy nadal pracować nad sukcesem programu Wisła.

Wes Kremer, Wiceprezes Raytheon Company, Prezes Raytheon IDS

Złożenie tzw. zamówienia T&M (Time and Material) na ręce HSW S.A. potwierdza zdaniem PGZ gotowość spółek wchodzących w skład Konsorcjum PGZ – WISŁA do realizacji przedmiotowego programu, w tym do absorpcji offsetu, ale przede wszystkim do przyszłych zamówień w ramach realizacji dostaw systemu WISŁA do Sił Zbrojnych RP, a także włączenie w globalnych łańcuch dostaw systemu Patriot. 

Kolejnym kamieniem milowym w realizacji programu będzie podpisanie kontraktu wykonawczego na integrację i produkcję 16 wyrzutni rakiet systemu Patriot w ramach realizacji I fazy programu Wisła, którego podpisanie planowane jest jeszcze w tym roku. W wyniku negocjacji międzyrządowych PGZ uzyska technologie i know-how pozwalające na uzyskania istotnego udziału w produkcji wyrzutni i jej komponentów. Wszystkie dostarczone Polsce baterie będą wyposażone w wyrzutnie, których znaczna część powstanie w krajowym przemyśle obronnym. Takie rozwiązanie obniży również koszt utrzymania cyklu życia (ang. LCC, life cycle-cost) systemów wyrzutni, za których eksploatację i modernizację będą odpowiadać spółki z Grupy. 

Konsorcjum PGZ – WISŁA odpowiadające za realizację programu Wisła po stronie PGZ składa się z czternastu podmiotów: PGZ S.A., Huty Stalowa Wola S.A., MESKO S.A., PIT-Radwar S.A., Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A., Jelcz Sp. z o.o., Autosan Sp. z o.o., Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A., Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A., PCO S.A, oraz Wojskowych Zakładów Łączności nr 1 S.A. Część Spółek z Grupy będzie realizować prace jako poddostawcy wyżej wymienionych podmiotów.

 

Reklama

Komentarze (23)

  1. Okręcik

    czyli co cała współpraca to poziom "papierków"?

  2. Polsat

    No brawo. Dobra zmina na całej lini - odlewnia felg. Tylko czy podołają? Czy tym razem się uda? Czy zarząd stanie na wysokości zadania i udowodni Polakom i całemu światu, że TAK, potrafimy produkować felgi na najwyższym, światowym poziomie! Ale o tym już w najbliższym odcinku. Tymczasem zapraszam państwa na "Taniec na rurze" i premierowy, 67 sezon "Dlaczego oni wciąż rządzą" ale to już po bloku reklamowym.

  3. Willgraf

    Bunio....zbieram takie dane cos bliżej..... wiem , ze takie numery przechodzą ale to przestepstwo i musimy o tym pisac i informować na razie wzajemnie bo państwo jak widać jest teoretyczne

  4. Willgraf

    MiP....ale ktoś wybierał ten rząd

  5. Marek1

    "Zamówienie obejmuje swoim zakresem opracowanie wstępnego Planu Zarządzania programem jak również Planu Dojrzałości, identyfikującego ryzyka przy realizacji programu" ... to jakiś bełkot w urzędniczej nowomowie. Reszta artykułu również w zasadzie o niczym, bez jakichkolwiek konkretnych informacji o zakresie współpracy HWS z Raytheon przy produkcji starych już technologicznie, naczepowych wyrzutni M903. Można jedynie z treści domniemywać, że jakieś nieistotne drobiazgi dla sprowadzanych z USA wyrzutni(i ciągników) będą produkowane w HSW. Biorąc pod uwagę wartość samego tylko I etapu Wisły(4,75 mld. ) to są dla PGZ przysłowiowe "okruchy ze stołu". Tak oto kończą się ostatecznie naiwne marzenia, plany i szumne zapowiedzi dyletantów z MON o pozyskaniu rewolucyjnych technologii w ramach pr. Wisła ...

  6. BUBA

    Wspaniały offset. Polacy pokazali co potrafią. Co za wysoki poziom pozyskanych technologii...w efekcie wieloletniego dialogu, analiz i wydanych na to milionów dolarów.

  7. MiP

    Willgraf - to nie jest tak że jak tu nie uważać Polaków za ......... Polacy swój rozum mają i wiedzą że żadnego transferu technologi rakietowych nie będzie tylko tłuki z "dobrej zmiany" myślą inaczej.Pytanie powinno być że jak tu nie uważać obecnego rządu za .........

  8. Bunio

    @wilgraf: powiadasz 3/4 mają w kieszeni. Optymista. Powiem ci taką historię. Polscy negocjatorzy robią przegląd wyceny kontraktu z dostawcą. Pozycja moduł gps do zamontowania na pojeździe. 15 tys. Czemu taka cena pytają skoro równie solidne i o identycznej funkcji są na rynku za 500-1000. Przedstawiciele Koncermu mówią oczywiście sprawdzimy u poddostawcy. W kolejnej rundzie przynoszą odpowiedź. Cena nieaktualna. Teraz wynosi 18 tys.

  9. Ułan

    To pewnie projekt odlewu śrub. Tylko czy dadzą radę? Trzymam kciuki.

  10. As

    Ja rozumiem jakąś tajemnicę handlową, czy dotyczącą obronności, ale informacje w artykule są o niczym. Nasze firmy z PGZ non stop podpisują umowy, szefowie przemawiają, referują, coś tam święcą i dalej stoją w miejscu.

  11. Harry 2

    Ale kawalarze z Jankesów! Opracowanie16 wyrzutni w rękach Polskiej firmy! A reszta, ta bardziej intratna? W rękach Amerykanów. Tak się robi interesy z takimi co to chcą sobie kupić bezpieczeństwo obecnością Jankesów na terenie Polski.

  12. Kol

    Myślałem, że od takich rzeczy są think tanki, firmy konsulatcyjne i inne agencje, ale że fabryka ma tworzyć plan zagrożeń dla danego zamowienia to aż dziwne.

  13. Akceptator

    Może da się te zaawansowane technologie wykorzystać przy modernizacji śmigłowców MI-2, czołgów T-72 i stalowych hełmów?

  14. MiP

    Czyli już wiem że jedna bateria będzie miała 8 wyrzutni rakiet a ile kontenerów z rakietami będzie na jednej wyrzutni ? I jak widać to co robi obecnie MON to aż strach myśleć że na tych dwóch bateriach Patriota to się tylko skończy.A offset.... no cóż to było wiadome od początku że amerykanie żadnej technologi produkcji rakiet nam nie dadzą,będziemy robić w jakimś tam zakresie wyrzutnie i może pozwolą nam je na koniec pomalować.Dostaniemy Patrioty ale nasz przemysł dalej będzie 100 lat za murzynami

  15. Willgraf

    ot logika kolonialnego niewolnika ....płaca z górka amerykanom za coś co wyceniają np: na 1 milion usd, oni potem to zamawiają to w kraju który płaci im za wyrób , ale już płaca w sposób kolonialny np 250 tys dolarów za ten wyrób czyli 1/4 sumy, 3/4 maja w kieszeni a w kraju kolonialnym się cieszą ,że dostali zamówienie. to jak tu nie uważać Polaków za ....... każdy sobie wpisze za kogo

  16. -CB-

    @Phe - o czym Ty piszesz... Przecież oficjalnie podano wielkość offsetu i przy całościowych kosztach to są jakieś ochłapy. Głowice? Kody? :O

  17. ktos

    Ale bedzie kasa za dialogi techniczne!

  18. żelazny koń

    @ cytat - Jest to pierwsze zamówienie złożone w Grupie PGZ przez koncern Raytheon w ramach programu Wisła. Zamówienie obejmuje swoim zakresem opracowanie wstępnego Planu Zarządzania programem jak również Planu Dojrzałości, identyfikującego ryzyka przy realizacji programu. Jego formalne zrealizowanie, oprócz wyżej wymienionych ma za zadanie również pokrycie części dotychczas poniesionych przez HSW S.A. kosztów związanych z przygotowaniem oferty na integrację i produkcję wyrzutni rakiet M903 systemu Patriot. Jakie to zawiłe i bądż tu mądry człowieku z tego ...

  19. Andrzej

    He he, he HSW zarabia na opracowaniu dokumentacji biurowej - to się nazywa absorbcja offsetu , faktycznie jest się czym chwalić . Przemysł zbrojeniowy jak i sama armia czysto defiladowo-papierowe.

  20. kj1981

    Klękajcie narody, będziemy w końcu mieli te kosmiczne technologie wytwarzania kontenerów startowych i podnośników pneumatycznych ("wiodące w świecie technologie obronne"). Polant stronk!

  21. Phe

    Brawo, zaczynamy od wyrzutni, potem glowica a w dluzszej perspektywie powinno byc przepisanie kodu zrodlowego aby mogl namierzyc dowolny cel. Mamy zdolniejszych programistow od Izraela.

  22. beee

    O w tej wyrzutni nie widać podpórek pod łapy systemu stabilizującego całość.

  23. m-jodek

    Grupa PGZ - artykuły AGD

Reklama