Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Fot. US Air Force

Grafen rozmrozi amerykańskie radary? [Video]

Możliwość wykorzystania grafenu do odladzania osłon radarów badają naukowcy z Rice University w Huston we współpracy z koncernem Lockheed Martin. Powłoka wykonana ze struktur grafenowych oraz polimeru jest cieńsza od włosa, przepuszczalna dla fal radiowych i doskonale przewodzi ciepło. W przyszłości mogą z nich powstać nie tylko ogrzewane kopuły radarowe, ale też szyby samochodowe. 

Reklama

Anteny radarów, zwłaszcza stosowanych na okrętach i dużych stacjach radarowych na lądzie, są osłaniane specjalnymi kopułami, które mają chronić nadajnik i odbiornik przed warunkami atmosferycznymi. Szczególnie zaś przed wiatrem, śniegiem i marznącym deszczem.

Obecnie stosowane kopuły są zwykle wykonane z tworzyw sztucznych, opartych na metalowych ramach i wyposażonych w ciężkie i skomplikowane systemy ogrzewające. Zapobiegają one zbieraniu się śniegu i lodu, którego nadmiar może zniszczyć całą strukturę, ale też zakłóca pracę radaru. 

W Rice University powstała koncepcja wykorzystania cienkich powłok z nanorurek lub innych struktur grafenowych, natryskiwanych na powierzchnię wraz z polimerem. Tak powstała powłoka podłączona do odpowiedniego źrółą prądu nagrzewa się bardzo szybko. Podczas testów laboratoryjnych w temperaturze -20 stopni Celcjusza roztopiła pokrywający ją lód w ciągu pięciu minut. 

Badania wykazały że taka powłoka jest nie tylko bardzo lekka, ale też niemal całkowicie przezroczysta dla radarów. Jednocześnie własności mechaniczne grafemu są zbliżone do stali, przy powłokach cieńszych tysiąc razy od ludzkiego włosa. Tak więc kopuła radaru wykonana tą metodą będzie znacznie mniejsza, lżejsza i bardziej wytrzymała od obecnie stosowanych konstrukcji. 

Z oczywistych przyczyn badania wzbudziły duże zainteresowanie koncernu Lockheed Martin, który współfinansuje ich prowadzenie wraz z Air Force Office of Scientific Research i  Office of Naval Research. Badania weszły już w fazę która w najbliższej przyszłości umożliwi zastosowanie praktyczne. 

 

Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. ZCXY

    kto ma patent na grafen? kto jest wtnaLazca?

    1. GumaOdMajtek

      A kto ma patent na krzem? Lol, wiadomo że nikt. Patent co najwyżej na technologie przemysłowego jego wytwarzania, a tych jest kilka.

    2. AzotekGalu

      Za badania grafenu Andriej Gejm i Konstantin Nowosiołow z uniwersytetu w Manchesterze otrzymali w 2010 Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Polacy zaś mają patent na jedną z metod jego wytwarzania - nie jedyną na świecie.

Reklama