Przemysł Zbrojeniowy
Fińska Patria inwestuje na Łotwie
Jak poinformowała fińska spółka Patria Oy, podpisała ona umowę z łotewską firmą SIA EMJ Metāls na produkcję różnego rodzaju elementów pojazdów w tym kraju. Kontrakt ten jest elementem inwestycji tej firmy na Łotwie w ramach programu rozwoju rodziny nowych kołowych wozów bojowych dla łotewskiej armii.
EMJ Metāls SIA to łotewska firma specjalizująca się w obróbce blach, która prowadzi swoją działalność od 2010 roku. Jest największym podmiotem tego typu w krajach bałtyckich, który w 2019 roku mógł pochwalić się obrotami rzędu 15 mln USD, z czego 38% pochodziło z eksportu. Obecnie spółka zatrudnia 90 osób, a w przeciągu ostatnich pięciu zainwestowała ponad 4 mln euro w nowy sprzęt oraz technologie produkcyjne.
Czytaj też: Łotewskie wozy bojowe w komplecie
W październiku br. łotewski i fiński resorty obrony zawarły porozumienie z Patrią w sprawie rozpoczęcia prac badawczo-rozwojowych w celu opracowania rodziny nowych kołowych wozów bojowych. Bazą do stworzenia nowej konstrukcji ma być najnowszy kołowy transporter opancerzony Patria 6 × 6. Program opracowania nowego fińsko-łotewskiego KTO 6 × 6 rozpoczął się na początku br. i obecnie znajduje się we wstępnej fazie. Oba państwa deklarują otwartość na dołączenie do programu innych partnerów zainteresowanych potencjalną współpracą.
Czytaj też: U.S. Army sprawdzi możliwości moździerza NEMO
Państwem wiodącym programu ma być Finlandia, a głównym wykonawcą i co za tym idzie jego głównym beneficjentem wspomniana fińska Patria. Spółka ta ma duże doświadczenie w zakresie konstruowania i produkcji kołowych transporterów opancerzonych. Łotewskie spółki mają pełnić rolę podwykonawców poszczególnych elementów nowego wozu, a także otrzymać znaczny transfer technologii od swojego fińskiego partnera.
Patria 6 × 6 jest propozycją następcy starszej i obecnie używanej rodziny kołowych wozów bojowych Patria Pasi XA-180/185/200. Nowa konstrukcja bazuje na XA-200, który został zmodernizowany z wykorzystaniem komponentów Patria AMV 8×8 (w tym układu jezdnego i innych kluczowych elementów). Unifikacja ta pozwala na zmniejszenie czasu oraz kosztów powstania i produkcji tych wozów.
WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105