Reklama

Spółka PCO S.A. prezentuje na targach Europoltech między innymi zminiaturyzowany Monokular Uniwersalny MU-3M „KOLIBER”, o długości 97 mm i wadze bez baterii 250 g. „KOLIBER” może być wykorzystywany przez pojedynczych żołnierzy, jako noktowizor dla kierowców wozów bojowych i samochodów oraz jako strzelecki celownik noktowizyjny współpracując z celownikiem kolimatorowym lub holograficznym.

Porównanie wielkości MU- 3 „KOS” i MU-3M „KOLIBER” (zamontowany na hełmie) – fot. M.Dura

Istnieje możliwość zamontowania przystawki termowizyjnej ClipIR (Clip on thermal ImageR) o zasięgu 150 m (obraz otrzymany z niej jest nakładany na obraz noktowizyjny, co pozwala łączyć zalety i jednego, i drugiego rozwiązania).

Monokular Uniwersalny MU- 3 „KOS” – fot. M.Dura

PCO S.A. wystawia także monokular noktowizyjny MU-3 „KOS”, który posłużył jako podstawa do opracowania systemu MU-3M.  „KOS" może być wykorzystywany jako strzelecki celownik noktowizyjny (we współpracy z celownikiem kolimatorowym lub holograficznym), ale również jako gogle noktowizyjne dla kierowców pojazdów (po zamontowaniu dwóch monokularów na specjalnym mostku). Jest używany przez Wojska Lądowe.

Lotnicze gogle noktowizyjne PNL-3M „ORLIK” – fot. M.Dura

Na targach Europoltech PCO S.A. prezentuje również zminiaturyzowane lotnicze gogle noktowizyjne PNL-3M „ORLIK”, służące do prowadzenia obserwacji terenu i wykrywania celów podczas lotów nocnych przez pilotów i załogi statków powietrznych. Podobnie jak w wypadku innych systemów podobnej klasy, ich użycie w kabinie wymaga zastosowania wewnątrz odpowiednich systemów podświetlania wskaźników. Gogle mogą być mocowane bezpośrednio na hełmie pilota typu THL-5NV, HGU-56 lub ALFA z regulacją rozstawu osi okularów, odległości okularów od oka, wysokości ustawienia gogli względem krawędzi hełmu i kąta pochylenia.

Lotnicze gogle noktowizyjne PNL-3 „BIELIK” – fot. M.Dura

Spółka wystawia także lotnicze gogle noktowizyjne PNL-3 „BIELIK”, przeznaczone dla pilotów i załóg śmigłowców. Obraz uzyskiwany z „Bielików” pozwala na stereoskopową obserwację dwuoczną, z zachowaniem odczucia naturalnych kształtów i wielkości obserwowanych przedmiotów i scenerii. Podobnie jak w przypadku PNL-3M „ORLIK”, PNL-3 mogą być montowane bezpośrednio na hełmie pilota z pełną regulacją rozstawu i położenia źrenic oraz odległości noktowizora od oczu.

Lekki celownik teleskopowy PCS-5/5M „GABRO” – fot. M.Dura

Na stoisku PCO S.A. zwiedzający mogą zapoznać się również z lekkim celownikiem teleskopowym PCS-5/5M „GABRO”. Może on być stosowany na przenośnej broni, w tym na granatnikach wyposażonych w boczny system celowniczy. „GABRO” jest wykorzystywany do prowadzenia obserwacji pola walki, wykrywania i rozpoznawania celów w warunkach naturalnego nocnego oświetlenia. Powiększenie to 2,3x, waga około 1,3 kg.

Strzelecki Celownik Termowizyjny SCT „RUBIN” – fot. M.Dura

PCO S.A. prezentuje na targach Europoltech także Strzelecki Celownik Termowizyjny SCT „RUBIN”, używany przez Wojsko Polskie i przeznaczony na wyposażenie systemu żołnierza przyszłości TYTAN. „RUBIN” jest przeznaczony do prowadzenia obserwacji i kierowania ogniem z broni ręcznej. Pozwala przy tym na wykrywanie i identyfikację celów bez względu na warunki oświetleniowe i niekorzystne warunki atmosferyczne.

W celu wyeliminowania efektu oświetlania twarzy, obraz termowizyjny wyświetlany we wbudowanym okularze wyłącza się automatycznie po odsunięciu oka przez strzelca. Zastosowano ponadto funkcję oszczędzania energii – czas pracy ciągłej to około 12 godzin. Celownik SCT „RUBIN” jest dodatkowo wyposażony w zewnętrzny wyświetlacz nahełmowy, pozwalający np. na prowadzenie ognia i obserwacji tylko po wysunięciu samej broni zza ukrycia. Odległość identyfikacji celu typu osoba – 1200 m. Waga z bateriami jest mniejsza niż 1,3 kg.

Dzienny celownik modułowy DCM-1 „SZAFIR” – fot. M.Dura

Spółka PCO S.A. wystawia na targach Europoltech również dzienny celownik modułowy DCM-1 „SZAFIR” - lekki zespół celowników dziennych, przeznaczony do prowadzenia ognia na bliskich i średnich dystansach. Został zaprojektowany z przeznaczeniem do broni przewidywanej jako uzbrojenie polskiego żołnierza – karabinków MSBS-5,56 mm oraz karabinków szturmowych typu Beryl. DCM-1 „SZAFIR” składa się z lunetki celowniczej LDK-4 i zamocowanego na niej miniaturowego kolimatora typu otwartego MK-1. Całość waży 400 g.

Artykuł przygotowany na podstawie materiałów PCO S.A.

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. maxx

    No tak, polska drożyzna gen 2+. Za te pieniądze można kupić sobie kilka amerykańskich, niestety przemycanych nielegalnie ( pomimo że niby jesteśmy sojusznikami) PVS-ów 7 lub 14 generacji 3...

    1. Mumin

      no nie do końca. za 25tyś zł rzeczywiście można kupić generację trzecią ale to nie oznacza że lepszą bojowo. W budynkach i pomieszczeniach 2+ jak najbardziej starcza jednakże przestarzałe, poobgryzane i poobijane PVSy z afganu czy iraku nie dorównają aktualnie produkowanej optyce. Dlaczego? Kluczem do sukcesu jest auto focus. Stare noktowizory nie raz trzeba ustawiać ręcznie co kończy się tym, że w zabudowaniach gdzie raz mamy 5, raz 30 a raz 100m możemy taki noktowizor wyrzucić do śmietnika natomiast nowa technologicznie optyka ustawi się sama i przesył obrazu, co chyba jest najważniejsze, jest natychmiastowy. Swoją drogą ruskie noktowizory czasami miały zabawne slow-mo :P

  2. Ciekawy

    A ceny takich urządzeń?

    1. Kilo

      Pewnie rzedu 20 - 50 tys. PLN za sztuke.