Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Drugi okręt JHSV wprowadzono do służby, a trzeci zwodowano

Trzecia jednostka JHSV została zwodowana w stoczni Austal – fot. Austal
Trzecia jednostka JHSV została zwodowana w stoczni Austal – fot. Austal

Amerykanie zwodowali trzeci, a wprowadzili do służby w US Navy drugi okręt JHSV (Joint High Speed Vessel) typu Spearhead konsekwentnie realizując koncepcje Sea Basing.



W stoczni Austal w Mobile (Alabama) odbyła się 5 czerwca br. uroczystość wodowania trzeciego w serii okrętu JHSV - USNS „Millinocket”. Dzień później odbyła się uroczystość wprowadzenia na stan US Navy drugiej z kolei takiej jednostki - USNS „Choctaw County”. Pierwszy z serii okręt - USNS „Spearhead” został wprowadzony do linii w grudniu 2012 r., a uroczystość położenia stępki pod czwartą (USNS „Fall Liver”) przeprowadzono w marcu br.

Zobacz także: Kolejny element strategii „Seabasing” wdrożony. US Navy uniezależnia się od zagranicznych portów

W sumie ma być wprowadzonych 10 takich jednostek (kontrakt za 1,6 miliarda dolarów), chociaż zgodne z pierwszymi planami miało ich być 14. Pomimo tego ograniczenia widać, że Amerykanie konsekwentnie realizują koncepcję Sea Basing, zgodnie z którą przygotowują się do przerzutu swoich sił w dowolny rejon świata, nawet tam gdzie nie mają własnych baz morskich i chętnych do współdziałania portów. I to dlatego JHSV weszły w podporządkowanie dowództwa przewozów morskich MSC (Military Sealift Command). Pod to samo dowództwo podlegają również pływające platformy ładunkowe MLP (Mobile Landing Platform), z których pierwsza (USNS „Montford Point”) już została wprowadzona do linii.

JHSV to aluminiowy katamaran o długości 103 metrów, szerokości 28,5 m i wyporności 1515 ton, który ma służyć do szybkiego transportu ładunku i ludzi na niewielkie odległości. Ich maksymalna prędkość to 45 w, a przy pełnym ładunku – 35 w. Pozwalają one na transport 600 ton ładunku na odległość 1200 Mm. Załadunek i rozładunek przyśpiesza wyposażenie tych jednostek w lądowisko dla średnich śmigłowców oraz rampę dla pojazdów, która znajduje się na rufie. Każdy JHSV dysponuje ponadto miejscem do spania dla 104 pasażerów i miejsce do siedzenia dla dodatkowych 312. Załogę stanowi jedynie 21 marynarzy cywilnych.

(MD)

Reklama

Komentarze

    Reklama