Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Colt w rękach Czechów

Fot. kapitán Štěpán Malast/Armáda ČR
Fot. kapitán Štěpán Malast/Armáda ČR

Jak poinformowała Ceska Zbrojovka Group (CZG), została zawarta ostateczna umowa nabycia 100% akcji amerykańskiej spółki Colt Holding Company, będącą spółką macierzystą legendarnego amerykańskiego producenta broni palnej Colt’s Manufacturing Company LLC oraz jej kanadyjskiej spółki zależnej Colt Canada Corporation.

Umowa została podpisana 11 lutego br. z zastrzeżeniem warunków ostatecznej umowy. W jej efekcie CZG nabędzie 100% udziałów w spółkach Colt za łączną kwotę w wysokości 220 mln USD oraz wyemituje dodatkowo 1 098 620 nowych akcji zwykłych CZG. Umowa przewiduje również potencjalne wynagrodzenie za zysk w wysokości do 1 098 620 wspomnianych akcji CZG w przypadku osiągnięcia określonych progów EBITDA w latach 2021-2023.

Nabycie Colta przez czeską spółkę ma zostać sfinansowane z jej obecnych, istniejących środków pieniężnych, w tym z ostatnich wpływów z pierwszej oferty publicznej, a także z planowanej emisji obligacji. Zawarta transakcja będzie dopiero zatwierdzana przez organy regulacyjne obu państw, jednak przewiduje się, że zostanie finalnie zamknięta w drugim kwartale 2021 r.

Ta fuzja jest strategicznym krokiem dla obu firm. Przejęcie Colt, kultowej marki i wzorca dla wojska, organów ścigania i rynków handlowych na całym świecie, doskonale wpisuje się w naszą strategię zostania liderem w branży produkcji broni palnej i kluczowym partnerem dla sił zbrojnych. Jesteśmy dumni, że możemy włączyć do naszego portfolio Colta, który od ponad 175 lat stoi ramię w ramię z armią amerykańską. Wierzymy w udane połączenie naszych kultur korporacyjnych, udokumentowane doświadczenie obecnego zespołu zarządzającego oraz komplementarność marek CZ i Colt. Połączona grupa osiągnie przychody przekraczające 500 mln USD i będzie prawdziwą potęgą broni strzeleckiej.

prezes i dyrektor generalny CZG Lubomír Kovařík
image
Reklama

W efekcie tego strategicznego przejęcia CZG uzyska znaczące moce produkcyjne w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz będzie mogła zdecydowanie rozszerzyć swoją dotychczasową, globalną bazę klientów. Colt jest już wprost legendarnym dostawcą broni strzeleckiej dla wielu armii i służb mundurowych na całym świecie. Spółka ta jest także między innymi wieloletnim dostawcą dla armii amerykańskiej (z którą historia współpracy sięga ponad 175 lat), a poprzez swoją kanadyjską spółkę zależną Colt jest wyznaczonym wyłącznym dostawcą broni strzeleckiej dla kanadyjskiej armii.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z perspektywy takiego strategicznego połączenia. Po zakończeniu historycznej zmiany działalności i wyników finansowych w Colt w ciągu ostatnich pięciu lat, ten ważny kolejny krok w CZG sprawia, że ​​firma może wykorzystać znaczące możliwości wzrostu. Cieszymy się, że możemy połączyć siły z CZG, co będzie potężnym połączeniem dla obu marek i dla naszych klientów

prezes i dyrektor generalny Colt Dennis Veilleux

Colt zmagał się z problemami finansowymi już od ponad 3 dekad. Było to związane ze stopniową utratą rynku, w tym przede wszystkim u rodzimego i głównego odbiorcy w postaci amerykańskich sił zbrojnych i służb mundurowych. Stopniowo również wielu kluczowych odbiorców eksportowych coraz częściej decydowało się na wybór nowocześniejszych konstrukcji innych producentów broni strzeleckiej. Pierwsza bankructwo spółka ogłosiła w 1992 roku, po czym zaczął się stopniowy jej upadek, co doprowadziło ostatecznie do jej obecnej sprzedaży.

Komentarze