Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Brytyjska marynarka wojenna zwraca się ku dronom

Marynarze brytyjscy przygotowują do użycia bezzałogowy pojazd podwodny Mk 18 Mod 2 – fot. Royal Navy
Marynarze brytyjscy przygotowują do użycia bezzałogowy pojazd podwodny Mk 18 Mod 2 – fot. Royal Navy

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii zawarło umowę z firmą QinetiQ na wykonanie systemu nadzoru i kontroli pozwalającego na wykorzystanie dronów różnego typu i klasy, pochodzącymi od różnych producentów.

Kontrakt o wartości około 1 miliona funtów (1,45 miliona dolarów) jest o tyle ważny, że ma przede wszystkim zademonstrować możliwość wykorzystania bezzałogowych systemów nawodnych i podwodnych w operacjach wykonywanych przez brytyjskie siły morskie.

Rozwiązanie zaprezentowane przez QinetiQ ma się składać z systemu zobrazowania, oprogramowania oraz urządzeń pozwalających na sterowanie dronami różnego typu i klasy, pochodzącymi od różnych producentów. W pierwszej kolejności ma być zademonstrowana możliwość wykorzystania bezzałogowców w działaniach przeciwminowych. Testy mają się odbyć już w październiku 2016 r. na poligonie BUTEC koło Szkocji.

Umowa z firmą QinetiQ to następstwo kontraktu za 4,2 miliona funtów z laboratorium Dstl (Defence Science and Technology Laboratory) zawartego w listopadzie 2015 r. na dostawę podobnego systemu do sterowania bezzałogowymi pojazdami podwodnymi i nawodnymi.

Celem tych działań jest ułatwienie i usprawnienie pracy operatorów dronów. Brytyjczycy chcą to osiągnąć m.in. poprzez zmniejszenie liczby monitorów i stanowisk potrzebnych do nadzorowania misji oraz usprawnienie sposobów komunikowania się z bezzałogowcami.

QinetiQ (a właściwie firma QinetiQ’s Maritime Systems) będzie w tych pracach liderem konsorcjum, w skład którego wejdą takie firmy jak: Thales Seebyte, BAE Systems i Atlas Elektronik UK.

Reklama
Reklama

Komentarze