Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Fot. Spy Shop

Bramka z czujnikiem IR SE-1008 – skuteczny sposób na walkę z SARS-CoV-2

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 już od przeszło roku stwarza poważne zagrożenie w niemal każdym miejscu na świecie. Jednym ze sposobów na ograniczenie liczby zachorowań jest zdalny pomiar temperatury w przestrzeni publicznej. Aby to działanie przyniosło rezultat, warto zainwestować w sprawdzony, certyfikowany produkt. Jest nim bramka z czujnikiem podczerwieni SE1008 dostępna w sklepie Spy Shop.

Koronawirus – niepozorne zagrożenie

Według najnowszych danych ok. 80% ludzi zarażonych koronawirusem Sars-CoV-2 przechodzi infekcję w sposób łagodny lub wręcz bezobjawowo. Te optymistyczne informacje mogą paradoksalnie okazać się niebezpieczne. Patogen stwarza bowiem największe zagrożenie dla osób starszych i/lub posiadających różnego rodzaju choroby współistniejące, zwłaszcza związane z układem oddechowym. Statystyki podają, że śmiertelność u pacjentów w wieku 80-85 lat wynosi aż 16,9%. Jeżeli dodamy do tego fakt, że zaraźliwość Sars-CoV-2 jest kilkakrotnie większa od wirusa grypy, to rysuje nam się ponury scenariusz, w którym osoby pozornie zdrowe nieświadomie narażają życie innych.

Zdaniem brytyjskich naukowców największa zaraźliwość koronawirusa występuje w ciągu 5 dni od pierwszych objawów – właśnie dlatego kwestią kluczową jest odizolowanie zarażonych natychmiast po wykryciu pierwszych objawów. Jak tego dokonać? Odpowiedź przynosi podczerwień, a konkretnie bezkontaktowe termometry wykorzystujące promieniowanie IR.

Podczerwień w służbie zdrowia

image
Fot. Spy Shop

Od czasu, kiedy w 1800 roku niemiecki fizyk i astronom William Hershel po raz pierwszy zaobserwował podczerwień, zjawisko to znalazło zastosowanie w wielu dziedzinach. Wykorzystuje się je m.in. w myślistwie i działaniach wojskowych do prowadzenia nocnych obserwacji, a także w radiometrach satelitarnych do monitorowania aktywności mórz, oceanów i chmur. Ze względu na właściwości zdrowotne podczerwień obecna jest też w medycynie. Pozytywnie wpływa na układ krążenia, usuwa zanieczyszczenia z organizmu oraz działa przeciwbólowo i relaksacyjnie. Chętnie stosuje się ją zatem w fizjoterapii oraz m.in. przy leczeniu bólów głowy i bezsenności. Obrazowanie termiczne służy również do diagnozowania chorób układu krążenia i nowotworów.

Podczerwień ma także niebagatelne znaczenie w kontekście walki z pandemią koronawirusa. Przydaje się do identyfikowania osób z gorączką, która jest jednym z podstawowych objawów tej choroby. Z tego właśnie powodu w miejscach publicznych takich jak lotniska, dworce i centra handlowe pojawiły się bramki z czujnikiem podczerwieni.

Bramki z pomiarem temperatury – sprawna kontrola przesiewowa

image
Fot. Spy Shop

Z wyglądu urządzenie to nie różni się od bramkowego wykrywacza metali. To jednak tylko pozory. Zamiast cewek elektromagnetycznych bramka z pomiarem temperatury IR wyposażona jest w czujnik podczerwieni, który umożliwia bezkontaktowy pomiar temperatury u przechodzącej osoby. Badanie odbywa się w prosty i bezpieczny sposób – wystarczy zbliżyć nadgarstek lub czoło do sensora, by po chwili uzyskać wynik wyświetlony u szczytu bramki.

Podwyższona temperatura wywoła alarm świetlny i akustyczny, co pozwoli na odizolowanie osoby potencjalnie zarażonej koronawirusem i skierowanie jej na niezbędną diagnostykę. Procedura ta nie tylko zwiększy bezpieczeństwo w miejscach pracy i przestrzeni publicznej, ale również zapewni komfort psychiczny u interesantów i pracowników pierwszego kontaktu.

Bramka SE1008 – sprawdzony produkt z certyfikatem CE

image
Fot. Spy Shop

Od wybuchu pandemii rynek został wręcz „zasypany” licznymi produktami antywirusowymi, głównie pochodzącymi z Chin. Wiele z tych towarów nie posiadało jednak niezbędnych certyfikatów stanowiących dowód na ich niezawodność. Mowa głównie o certyfikacie CE, który dowodzi zgodność ze standardami jakościowymi obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej. Korzystanie z nieautoryzowanych rozwiązań sprzętowych może poskutkować zafałszowanym wynikiem badań oraz poważnymi konsekwencjami formalno-prawnymi. Sprawdzonym, certyfikowanym modelem jest bramka SE-1008.

Urządzenie umożliwia kontrolę kilkudziesięciu osób w ciągu minuty oraz posiada precyzję pomiarów na poziomie 0,3°C. Za sprawą wysokiej czułości sensor natychmiastowo zareaguje na temperaturę powyżej 37°C i uruchomi głośny alarm akustyczny. Warto też dodać, że bramkę SE-1008 można kupić w jednym z dwóch wariantów: standardowym i dwusensorowym z drugim czujnikiem zamontowanym poniżej pierwszego.

Rozwiązanie to ułatwi kontrolę dzieci i osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Ze względu na swoją skuteczność bramka do pomiaru temperatury SE-1008 używana jest m.in. w szpitalach, hospicjach i domach pomocy społecznej. Trzeba jednak pamiętać, że bramka SE1008, (podobnie zresztą jak wszystkie urządzenia tego typu) przystosowana jest wyłącznie do użytku wewnętrznego, najlepiej w miejscach położonych z dala od przeciągów i w stałej temperaturze. Warunki atmosferyczne mogą negatywnie wpłynąć na działanie sensora IR.

Artykuł przygotowany przez firmę SPY SHOP

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (7)

  1. Z przekąsem

    Pytanie: jak ta bramka "walczy" z Covidem? Aaaaaa, wykrywa temperaturę? To tytułowa walka polega na pomiarze. Szalona konkurencja dla... termometru? Żenada. Ale, a propos, jakiś czas temu wobec awarii windy musiałem wejść na piąte piętro. I coś mnie podkusiło żeby tam... wbiec. I już na trzecim piętrze dostałem... Covida. Skoczyła mi temperatura bo spociłem się jak..., do tego dostałem ataku duszności i rozbolały mnie mięśnie. Podręcznikoee wręcz i typowe objawy Covida!!! Chorobą towarzyszącą była zaś moja głupota, która podkusiła żeby zasiedziały od lat 50-o letni pracownik biurowy pokusił się o chory pomysł biegania po schodach. Ciekawe co by wykazała u mnie ta "rewolucyjna" bramka??

  2. Bu ha ha

    A to dobre. Jeszcze nikt na świecie nie ustalił jakie objawy ma Covid. Co chwila przecież wynajdują... nowe. I to zawsze te same, jakie mają setki innych chorób np. płucnych. I dziwnym trafem te inne choroby okazują się dziś być... Covidem? Albo zanikac?

  3. DrHouse

    A w takiej Australii np. błyskawicznie i całkowicie poradzili sobie bez bramek z grypą. Aktualnie, w stanie Victoria wystarczyło ogłosić... pandemie CoV, by grypa zniknęła tam aż w 98%! Są to oficjalne dane stanu Victoria. W Polsce podobnie, grypa j u ż też u nas zniknęła, i to aż w 86%! Więc wystarczy jak widać ogłaszać inną pandemie i np. po CoV skąd zginie i bramki będą całkowicie zbędne!! Czy to nie prostsze? I po co wtedy te kosztowne bramki??

  4. certyfikant

    CE to znak nadawany przez producenta w sposób deklaratywny. Oznacza, że produkt, według producenta, spełnia wszystkie wymagania określone przepisami UE. Nie ma tu więc mowy o żadnym certyfikacie, bo kto niby miałby go wydać?

  5. grupa rezerwy

    Nieprzydatny gadżet. Chory na Covid- 19 nie musi gorączkować. To urządzenie może wykryć chorego gorączkującego, bez określania przyczyny gorączki. Wyobrażam sobie: do urzędu wchodzi kobieta z zapaleniem pęcherza, włącza się alarm, strażnik ją zatrzymuje, ona mu się tłumaczy... Metoda o zerowej swoistości i niskiej czułości.

  6. bender

    "Trzeba jednak pamiętać, że bramka SE1008, (podobnie zresztą jak wszystkie urządzenia tego typu) przystosowana jest wyłącznie do użytku wewnętrznego, najlepiej w miejscach położonych z dala od przeciągów i w stałej temperaturze." To raczej nie wszystkie ograniczenia. Primo, temperatura w pomieszczeniach zamkniętych także podlega zmianom (w przeszklonych cieplej jest w południe niż rano), a zmiana temperatury w pomieszczeniu wpływa na zmianę temperatury skóry u osoby badanej. Secundo, wystarczy potrzeć czoło, żeby podnieść temperaturę skóry, lub przyjść prosto z zimnego środowiska, żeby temperatura skóry była obniżona.

  7. Razparuk

    Orwell bardzo lubi to...

Reklama