Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Błaszczak: To Francja nie wypełniła zobowiązań offsetowych w sprawie Caracali

J.Sabak
J.Sabak

To strona francuska zerwała kontrakt na zakup śmigłowców Caracal nie wypełniając zobowiązań offsetowych - powiedział w sobotę szef MSWiA Mariusz Błaszczak. W jego opinii sprzęt wojskowy powinien być produkowany w Polsce, a nie we Francji. 

"Rząd zmierza do tego, żeby pieniądze wydawane na nowy sprzęt wojskowy były wydawane w Polsce, a nie we Francji. To było naszym celem, naszym zadaniem, a w przypadku tego kontraktu, to był kontrakt bardzo drogi i okazało się, że strona francuska zerwała ten kontrakt nie wypełniając zobowiązań offsetowych" - powiedział w RMF FM Błaszczak.

Błaszczak, na pytanie czy Polska nie straci wizerunkowo na tej sytuacji, odpowiedział: "Jeżeli ktoś próbuje realizować politykę swojego kraju, to wtedy spotyka się z różnymi atakami, zarzutami. To jest gra interesów. Francuzi dbają o swoje interesy, my dbamy o swoje interesy. Rząd koalicji PO-PSL dbał o interesy francuskie i na tym polega różnica".

We wtorek Ministerstwo Rozwoju, które prowadziło rozmowy offsetowe, poinformowało, że "Polska uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej" ws. Caracali. Jak podano, kontrahent nie przedstawił oferty "zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego". "Rozbieżności w stanowiskach negocjacyjnych obu stron uniemożliwiają osiągnięcie kompromisu, w związku z czym dalsze prowadzenie rozmów jest bezprzedmiotowe" - wskazano.

W piątek MON oświadczyło m.in., że "rząd francuski był w pełni świadomy, że powodzenie umowy zależy od porozumienia w sprawie offsetu”. Według resortu obrony „mimo wielu ofert ze strony Polski przedstawianych przez ministra rozwoju, strona francuska w ciągu dziewięciomiesięcznych negocjacji odrzuciła polskie propozycje offsetu”. W tej sytuacji – napisano - minister rozwoju "uznał dalsze negocjacje za bezzasadne”.

W piątek Pałac Elizejski podał, że prezydent Francji Francois Hollande odłożył planowaną wizytę w Polsce na skutek fiaska rozmów w sprawie śmigłowców Caracal. Wizytę w Polsce odwołał także minister obrony Francji. Wizyta Hollande'a była planowana na 13 października, w ramach polsko-francuskich konsultacji międzyrządowych. Miał mu towarzyszyć minister spraw zagranicznych Jean-Mark Ayrault.

Caracal, produkcji Airbus Helicopters, został wybrany do końcowych rozmów w przetargu na wielozadaniowe śmigłowce dla polskiego wojska w kwietniu ub. roku. Wartość zamówienia miała wynosić 13,5 mld zł. Negocjacje umowy offsetowej rozpoczęły się 30 września ub. roku. Jej zawarcie było warunkiem podpisania kontraktu na dostawę 50 wiropłatów.

PAP - mini

 

Reklama

Komentarze (29)

 1. Kusza

  Larum wielkie bo pewnie już powydawano prowizje za kontrakt na Caracale, albo ci co liczyli, że dostaną to nie dostaną? Nie ma piomysłu na helikoptery dla wojska. Francuzi to najbardziej wredna nacja w Europie. Już nie jeden raz przypominali nam publicznie gdzie miejsce Polski w szyku. Przed wojna podawali nas do sądu za zakup dział Boforsa. Kontakty handlowe z Amerykanami to z kolei "karmienie nowotworu" na przykładzie offsetu za F-16. Włosi - oszuści i kombinatorzy ( podatki od Fiata w PRL/III RP - 0! )..Zostali nam chyba ...Turcy i Chińczycy ?

 2. woj

  na następne wybory będzie program śmigłowce 500+

 3. Bestia

  Jak nie lubię partii rządzącej tak tutaj się muszę zgodzić z jej przedstawicielem, Panem Błaszczakiem że najważniejsze powinny być interesy państwa Polskiego. No a po drugie jak można zastępować stare rosyjskie śmigłowce europejską konstrukcją która właśnie powstała jako konkurencja do tych rosyjskich.

 4. adi

  CARACAL TO STARY SMIGŁOWIEC JAK POLONEZ tylko modernizowany nie wiem o czym mowa

  1. Boczek

   No, tak jak przedwojenne Bofors'y 40 mm (1920), czy 60 letnie 57 mm, albo 60 letnie Oerlikony 35 mm. Szrot, po prostu modernizowany szrot - nie wiem o czym mowa.

 5. gandi

  Nie strasz POLAKÓW Sądem bo AIRBUS nie dostanie żadnego kontraktu nigdy. A uczestniczy na kontrakt okrętu ORKA czy systemu przeciwrakietowego.

  1. Gen65

   A który z tych kontraktów ma wygrać ? ORKA jest dla Niemiec (bo USA nie produkuje konwencjonalnych okrętów...), a WISŁA dla USA. Coś jeszcze zostało?

 6. vvvvvvvvv

  BH nie wiele młodszy.

 7. Wincenty

  Bardzo dobra decyzja. Teraz związkowcy ze Świdnika i Mielca będą mogli być spokojni o swój byt. Gorzej z żołnierzami, bo będą musieli latać tym chłamem przez nich produkowanym. Mam nadzieje że przewodniczący związków zawodowych tych fabryk zabiorą przewodniczącego Dudę i udadzą się swoim sprzętem na półroczną misję wojskową jako desant tych maszyn. Pozostaje mi życzyć panom szczęśliwego powrotu do kraju w zdrowiu. Ja wiem że wam koło tyłka lata bezpieczeństwo Polski, polskich żołnierzy.

  1. Darek

   Uważasz, że armia USA na wszystkie swoje wojny w ciągu ostatnich 30 lat chłam wysyłała i swoich żołnierzy w nim?!

 8. Pisar

  3MLD euro na inwestycje, 1000 nowych miejsc pracy w Łodzi, transfer technologii i przeniesienie części produkcji samolotów w następnych latach do Polski to mało? Przecież nierealne było przeniesienie całej produkcji bo to kooperacja Francji i Niemiec! Obłuda i falsz!

  1. Myslacy

   Skad te informacje? Byles podczas negocjacji, ze wiesz co konkretnie zaproponowali? Nie wiesz bo skad masz niby wiedziec. Kazdy moze sobie napisac ze przeniosa czesc produkcji a jak bylo naprawde nie wie nikt. Gdyby upubliczniono dokumenty z przebiegu negocjacji tzn dokladnie za co placimy.Linijka po linijce, co francuzi nam przekaza i za ile. Pomysl zanim cos napiszesz. Twoje domysly malo kogo interesuja poniewaz to tylko domysly.Masz dowody to je przedstaw a nie gadasz farmazony. Nastepny wielki znawca.

  2. Bambol

   1000 nowych miejsc pracy? A czemu nie 10000? A może te 1000 to we Francji? U nas mieli malować kadłub i przyczepiać łopaty. Do tego nie trzeba 1000 osób, raczej 1000 osobo/dni. Bardzo dobrze że temat upadł, bo nawet na pierwszy rzut oka była to wielka ściema. Jakoś nikt nie potrafił wyjaśnić dlaczego cena jest zawyżona i dlaczego Airbus już prawie caracali nie produkuje (w tym roku mają w planie wyprodukować całe 2 sztuki). Nie ma się więc co tak emocjonować, i pora bronić Polskich interesów a nie Francuskich.

 9. kkkkk

  To sie Blaszczak sie zdziwi. Chcialbym tylko zeby z wlasnych kieszeni ci geniusze negocjacji zaplacili kare.

 10. Koleś

  Pełna zgoda z Panem Błaszczakiem. Polski rząd powinien dbać o interes Polskich sił zbrojnych i Polskiego przemysłu, a nie dbać o dobre samopoczucie prezydenta Francji i Francuskich związkowców. Już nie jesteśmy republiką bananową tak jak przez wcześniejsze 8 lat.

 11. Plusssh

  Kolejne Mi-17 i tyle w temacie. Bubu dobrze prawi. Chińczycy posiadają swoje Mi17 i klepią je na podstawie licencji.

  1. jasio

   Nie znasz kogoś kto klepie poloneza albo pobiedę?

 12. Ever

  Wszyscy bezwzględnie egzekwują swoje interesy oprócz polski. Najlepszym tego przykładem jest nasze podejście do Litwy wrogo nastawionej do Polski i Polaków.

  1. Trollhunter

   Albo nie rozumiesz na czym polega interes Polski albo celowo realizujesz interes Rosji. Bo podkreslanie roznic miedzy nami a naszymi sojusznikami nie ma nic wspólnego zinteresem Polski a lezy w interesie Rosji właśnie.

 13. Jasne

  Brawo ofset za caracale to była od początku ściema to było coś za coś i tyle w temacie caracal w wersji ZOP kosztował więcej niż F-35 teraz widać jak paa siem.... z PObanda oszukali nas nie miało być lini montażowej w Polsce a lakiernia i produkcja wyciągarek AIRBUSinformuje ze będą musieli zwalńiac pracowników i o to tu chodzi my możemy wywalić ludzi na bruk wielka Francja widać jak nas traktują i resztę krajów europejskich tylko FRA-NIEMCY się liczą reszta to niewolnicy brawo dla ządu a obrazić to my się możemy za 1939 Polacy walczyli do ostatńiej kropli krwi a Francuzi do ostatńiego Polaka

  1. asdf

   Skoro Antek twierdzi, że AH to zawalił to niech pokaże kwity i już. Co konkretnie AH oferował i czego nie chciał dotrzymać ze swoich obietnic. Podobno rozmowy były nagrywane, a tak to tylko gada ogólniki i zero konkretów. A powiesz nam ile za ZON zapłacili Saudowie.

 14. xyz470

  Zdanie na ten temat strony polskiej już znamy, teraz pozwólmy wypowiedzieć sie Airbus-owi. Jeżeli zdania będą skrajnie rozbieżne to niech rostrzyga sąd. I tyle w tym temacie.

 15. Rain Harper

  Czy to prawda, że Francuzi w ramach offsetu chcieli łyknąć całą PGZ?

  1. jakie_pytanie_taka_odpowiedź

   Taka sama prawda że w ramach offsetu zaoferowali wersję Caracala z silnikiem międzygwiezdnym. Czy ty wiesz w ogóle co to jest "offset"??? Wątpię

  2. Paweł

   Nie prawda.

 16. michal

  kontraktem poprzedni rzad placil za stanowisko Tuska w EU, i kompensowal strate po odwolanej sprzedarzy Mistrali dla Rosji...niestety nie bylo to w interesie Polakow. Teraz nowy rzad mial to polknac, bo zostal postawiony przed faktem dokonanym? sami francuzi tez prawie nie korzystaja z caracali, to po co Polakom macic w glowie, ze spotkala nas wielka tragedia?!

  1. akwizytor

   Bredzisz. Kontraktem poprzedni rząd zapewnił niedostarczenie Mistrali do Rosji. Cytując ministra Siemoniaka "Jeśli Francja dostarczy Mistrale dla Rosji to polskiej stronie będzie ciężko rozważać francuskie firmy jako dostawców broni dla Polski". Francja nie dostarczyła Mistrali, musiała jeszcze zapłacić karę, Rosja sprzedała śmigłowce do Egiptu a my nie mamy helikopterów i jeszcze robimy sobie wrogów wśród sojuszników. Więc komu tak na prawdę zrobił dobrze rząd? Na pewno nie Francuzom, nam też nie, za to w Moskwie znowu otwierają szampana.

  2. bolo

   gdyby w taki sposób Tusk otrzymał robotę w UE to zamiast caracali mielibyśmy niemieckie ubooty. Bo to głównie od Merkelowej zależało, kto będzie szefem RE. Jeżeli chodzi o Mistrale to bardzo możliwe. Tylko, że łamiąc umowę z Francuzami nikt już nie zaufa nam w sprawie polityki wobec Rosji. Te kilkanaście miliardów to wcale nie jest wygórowana cena za związanie Francji z naszymi interesami. Tym bardziej, że to dobry sprzęt, który mógłby realnie wzmocnić polską armię.

  3. Obserwator

   Opowiadasz brednie, które celowo rozsiewa PIS i obecny MON. Która z pozostałych ofert była korzystniejsza? Który z pozostałych helikopterów spełniał wymogi MON? Nie mówię już o Świdniku, który ma ogromne problemy z serwisem Głuszców. Ciekawe co MON kupi w zamian i czy offset będzie lepszy?

 17. Marinero

  No to teraz sie zdiwisz panie Blaszczak jak dotychczasowi podwykonawcy airbusa przejda w stan bylych, a tak na marginesie Polska nie produkuje smiglowcow w klasie 10 T, a mogla... jeszcze jest czas na odkrecenie i zawsze mozna domowic AW i BH

 18. Duda

  Drodzy obywatele! Wszysto co jest zwiazane z ,,duzymi "pieniądzmi nazywa sie polityka (a dokladnie wplywami )kupujac od francuzow dostaniemy jedynie wiropłaty. A jeżeli wybierzemy amerykansie black hawk to część pieniędzy zostanie w kraju i wpłyniemy pozytywnie na politykę polsko-amerykańską. Wiele osob powie ze blac hawk jest stary i Biedzie wychodził niedlugo z produkcji seryjnej. Ale jest jak najbardziej udana konstrukcja .ostatnio druga armia w nato podpisala kontakt z sikorskym na te smiglowce (a turcja potrafi liczyc pieniadze wydane na armie). Dobrze bybylo,,podpiać" sie pod kontrakt turcji i w tedy klepac te helikoptery wspolnie na dogodnych warunkach.

 19. ja

  Sami fachowcy

 20. VIS

  Macierewicz o nowej armii : Na zakup caracali na pewno się nie zgodzimy. ... 28.09.2015,czy coś dodać....

  1. krzysztof

   No i Macierewicz mial racje! choc niektorym sie to nie podoba

 21. sen_wariata

  A co powiecie na scenariusz science-fiction? Wychodzimy z NATO, rezygnujemy z protekcji USA, kupujemy sprzęt rosyjski, ciągle dywersyfikując ropę i gaz, łagodzimy histerię ukraińską i mamy święty spokój, bo ruscy nie mają ani powodu, ani ochoty naruszać granic RP, neutralnego sąsiada z kontraktami zbrojeniowymi w Moskwie. Wiem, nierealne, ale scenariusz spokoju byłby piękną alternatywą wobec ponurej przyszłości podejrzeń i wrogości.

  1. Davien

   Zobacz jak polityka podobna do twoich bajek skończyła sie na Ukrainie:))

  2. topaz

   Oczywiście do zrobienia, tylko jeszcze wprowadzamy cyrylicę, rubla transferowego no i generał-gubernatora do Belwederu.. to już było, Rosja nie ma neutralnych sąsiadów, Rosja ma strefy wpływu, Rosja w ciągu ostatnich 300 lat napadła albo zwasalizowała... wszystkich swoich sąsiadów, co do sztuki.

  3. pomorzanin

   gdyby swiat konczyl sie za 10-lat to nawet byloby dobre...niestety w scenariuszu dluzszym niz 10lat przegrywamy. Ale kupowac i wspolpracowac z Chinami to byloby lepsze ...Rosja sie nie liczy w walce o I miejsce na swiecie ....Indie niedlugo beda znacznie wazniejsze

 22. OlO

  Zamiast WP będziemy mieli OT , komuś rozum odebrało .

 23. Mietek

  Francja nie wypełniła zobowiązań offsetowych, bo wogóle nie zawarto umowy na takich wypełnienie. Conajwyżej można by mówić, że w trakcie negocjacji ew. wycofała się z wstępnych propozycji. Wypełnienie zobowiązań następuje już po podpisaniu umów - głównej i offsetowej. Taki to profesjonalizm wypowiedzi.

 24. smutny zgrywus

  Przepraszam a co ma Błaszczak do negocjacji w sprawie śmiglaków dla MON? Może tak każdy z szanownych ministrów zająłby się swoją działką, bo każdy prawie jeden ma bajzel w swoim resorcie a mądruje się co do innych, jak słyszę np. że MON komentuje ... ustawę aborcyjną to grdyka się podnosi...

 25. Marek1

  Tak czy siak mamy KOLEJNEGO nieprzychylnego Polsce dużego gracza w UE/NATO. Jak przyjdzie do załatwienia czegokolwiek dla Polski w ramach UE/NATO, to Paryż na 100% będzie przeciw.

  1. pomorzanin

   Wystarczy ze Niemcy sa w kazdej kwestii wzmacniania wschodniej flanki NATO przeciw ...w kazdej !!! Wszystkie zawetowali na ostatnim szczycie...i tyle gadania o przyjazni itp... kazdy ciagnie w swoja strone. Wdziecznosc nie jest walutą w geopolityce. W najblizszej przyszlosci Chiny beda wiekszym gwarantem niz USA i cale NATO razem wziete ...Chiny zrobią z Rosji panstwo wasalne. Dla Polski wyciagac ile sie da z obecnego ukladu sil w NATO ale powoli orientowac sie na Chiny.

  2. Kos

   Przecież w tym wszystkim właśnie chodzi o to aby pozyskać przychylność największego gracza i nie udawajmy, że jest inaczej. A jak będzie naprawdę gorąco, to nawet na dostawę zwykłych części zamiennych do zakupionych helikopterów, przez Francuzów, bym nie liczył.

  3. krzysiek84

   NATO nie jest klubem dyskusyjnym gdzie omawia się słuszność udzielenia pomocy zagrożonemu członkowi sojuszu.

Reklama