Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Bezzałogowe platformy lądowe są polską specjalnością [Defence24 TV]

W trakcie II edycji Defence24 Day instytut Sieć Badawcza Łukasiewicz - PIAP prezentował kilka nowości, jak robot Patrol, ASBOP-Perkun, modułowa platforma Hunter (najcięższy i nowo budowany robot PIAP_, czy robot do treningu strzeleckiego - Mobi Target. W wywiadzie z Defence24 TV opowiada o nich płk. (rez.) dr hab. inż. Józef Wrona.

Roboty Łukasiewicz-PIAP są użytkowane w 22 krajach, co jest m.in. zasługą współpracy środowiska przemysłowego i naukowego. Jak powiedział płk. (rez.) dr hab. inż. Józef Wrona, Łukasiewicz-PIAP konkuruje bardzo efektywnie i skutecznie z producentami robotów na całym świecie.

Z kolei innym przykładem współpracy przemysłowo-naukowej jest współpraca z Wojskową Akademią Techniczną, gdzie powstaje centrum robotów mobilnych, które będzie wykorzystywane jako platforma kształcenia i szkolenia przyszłych operatorów tego typu systemów. Będą oni, jak to określił dr inż. Józef Wrona: "wypracowywać tzw. świadomość robotyczną", czyli akceptację obecności tego typu platform w codziennym naszym życiu. Roboty Łukasiewicz-PIAP zastępują człowieka tam, gdzie występują ekstremalne zagrożenia. I, co podkreślił płk. (rez.) dr hab. inż. Józef Wrona: "robot zastępuje, ale nie wyklucza jego (człowieka) udziału, a więc zatem wspiera".

Reklama

Komentarze

    Reklama