Przemysł Zbrojeniowy

Bangladesz kupuje 24 rosyjskie samoloty szkolne Jak-130

24 samoloty Jak-130 trafią do Bangladeszu - fot. wikipedia
24 samoloty Jak-130 trafią do Bangladeszu - fot. wikipedia

Rosja podpisała w końcu 2013 roku kontrakt na dostawę do Bangladeszu 24 samolotów szkolno-bojowych Jak-130. Zakup został sfinansowany z pożyczki udzielnej rządowi tego kraju przez Moskwę. Wartość całego kontraktu wraz z obsługą techniczną szacowana jest na 800 mln dolarów. 

Dostawy samolotów do Bangladeszu mają rozpocząć się w przyszłym roku. Maszyny zostaną wyposażone w anglojęzyczną awionikę i wyposażenie kokpitu. Transakcja jest elementem ekspansji rosyjskich producentów uzbrojenia na rynkach azjatyckich. 

Jak-130 jest lekkim poddźwiękowy samolotem szkolno-bojowym który w rosyjskich siłach powietrznych ma zastąpić maszyny L-39 Albatros, umożliwiając szkolenie pilotów maszyn bojowych czwartej i wyższych generacji. Samolot jest oferowany na rynkach zagranicznych jako tania w eksploatacji maszyna o ograniczonych możliwościach bojowych. Jak-130 może przenosić uzbrojenie o masie do 3 ton na dystans ponad 2,5 tys km i osiąga prędkość 1050 km/h.

Oprócz Bangladeszu maszyny tego typ u zamówiła między innymi Białoruś, Algieria, Wietnam i Syria, do której samoloty nie dotarły ze względu na trwający konflikt. Rosyjskie siły powietrzne odebrały już niemal 50 samolotów Jak-130. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.