Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

AUSA 2021: Amunicja krążąca na transporterze Marines

Fot. UVision
Fot. UVision

Jak poinformowała izraelska spółka UVision, w czasie targów przemysłu obronnego Association of the United States Army (AUSA) 2021 zaprezentuje pojazdową wyrzutnię amunicji krążącej HERO Multi-Canister Launcher (MCL).

Głównym celem jego powstania jest umożliwienie użytkownikom systemów HERO wystrzeliwanie ich z pojazdów przy jednoczesnej możliwości wyboru konkretnego modelu amunicji krążącej do wyznaczonego celu. Wśród nich wymienić można np. lekki Hero-30 krótkiego zasięgu, średni Hero-120 średniego zasięgu oraz ciężki Hero-400 dalekiego zasięgu. Systemy te mogą zwalczać zróżnicowaną paletę celów od siły żywej przez pojazdy opancerzone przez budynki i umocnienia.

Sama wyrzutnia Hero MCL może być ponadto zintegrowana z dowolną platformą kołowa lub gąsienicową. Umożliwia ona strzelanie zarówno serią jak i pojedynczo na odległość nawet do ponad 75 km. Prototypowe wyrzutnie tego systemu zostały już zintegrowane z podwoziem kołowego transportera opancerzonego Light Armored Vehicle-Mortar (LAV-M) 8 × 8 jednak planowane jest również jego osadzenie na innych pojazdach wojskowych.

image
Reklama

Prezentacja tego systemu na amerykańskich targach AUSA 2021 nie jest przypadkowa. Jeszcze w czerwcu izraelska spółka UVision Air wraz z amerykańską Mistral Inc. otrzymały kontrakt od Korpusu Piechoty Morskiej USA na dostawy amunicji krążącej Hero-120 w ramach programu Organic Precision Fire Mounted (OPF-M). Systemy te mają zostać zintegrowane ze wspomnianymi LAV-M, ale także lekkim wielozadaniowymi pojazdami opancerzonymi (Joint Light Tactical Vehicle) oraz bezzałogowymi pojazdami nawodnymi dalekiego zasięgu Long Range Unmanned Surface Vessel (LRUSV).

Głównym celem programu OPF-M jest budowa kompleksowego systemu obrony przeciwpancernej dalekiego zasięgu dla USMC. Ma to pozwolić na znaczące wzmocnienie potencjału batalionów rozpoznawczych piechoty morskiej zarówno w zakresie zdolności przeciwpancernych jak rażenia celów na dużych odległościach. Pomimo tego, że rozpoczęty został już wcześniej jego znaczenie znacząco wzrosło w związku z podjęciem decyzji o wycofaniu ze służby liniowej u Marines czołgów podstawowych M1A1FEP Abrams. Amunicja krążąca na mobilnych platformach doskonale wpisuje się także w obecnie przyjętą przez amerykańską piechotę morską koncepcję prowadzenia działań rozproszonych oraz zwalczania przeciwnika z dystansu.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (6)

  1. mat

    Najważniejszy jest pomysł z USA, a realizacja Polska .

  2. vv

    Warmate na samochodzie opancerzonym np. następcy BRDM - 2 czas pomysleć nad czymś podobnym !!!

  3. dim

    Amunicję krążącą, dobrą i krajową mamy, nośniki mamy... a wniosku nie wyciągnięto. I aby do emeryturki, bo po co zbędnie ryzykować stołkiem ?

  4. królewiec

    WB zaprezentował na MSPO wielorazowe wyrzutnie tubowe Warmate 01 . Możliwość przenoszenia dwóch Warmate na Flyeye i sześciu na dronie Łoś . Wystawiono także pojazd opanc. 4x4 w roli nosiciela i bazy systemu Warmate . Wszystko w ramach systemu roju dronów i amunicji krążącej -Wampir- zdolnego do działań nie tylko w ramach brygady i batalionu ale także do niszczeniu systemów anty -dostępowych w enklawie królewieckiej . Zasadne byłoby utworzenie jednostki doświadczanej i przetestowanie możliwości takiego roju w warunkach poligonowych

    1. żarcik

      Żartujesz? Okazałoby się, że jest dobry i wypadałoby go wprowadzić. Mielibyśmy coś konkretnego do niszczenia czołgów na znacznych odległościach. Tak być nie może.

    2. dim

      @królewiec. właśnie NIE ! Tak długo nie, jak długo o słabości sił zbrojnych i zagrożeniach rozmawiać będziemy we własnym gronie, a nie w szerszym, bardzo szerokim - w podstawowej grupie wyborców. A jeszcze mydlić im mózgi defiladami i napuszonymi sloganami. Bezpodstawnie. - tak sobie myślę, że to jest faktyczna przyczyna słabości, a nie szczegół czy MON jakiś granatnik czy dron zamawia ? czy nie ?

    3. Levi

      Zgoda. Ale moze by zaczac od taktyki uzycia, ulokowania w strukturach batalionu czy wrecz korpusu i gdy ustali sie cele to wybrac srodki? Przykladowo ile warmate i w jakim zestawie, jak obrabiac dane i je rozglaszac. Jakie glowice. Ile batterypackow, czy jest juz mozliwosc uzycia jako retransmiterow, itd, itp Nie trzeba mowic ze to musi byc na juz ..

  5. droma

    świetna do lutowania azjatyckiego bandyty z rosji-kaput światowego terrorysty -idealna ,pomocna jest też corona ,która dokonuje tam masakry -dziękujemy ...

  6. Andrettoni

    My kupujemy Abramsy do zwalczania rosyjskich czołgów... a Amerykanie zastąpili je tym...

    1. droma

      wania my i bez abramsów dalibyśmy wam takie lutowanie ,że rok 1920 to pikuś -panimał ...

    2. Chiny górą

      Przecież Abramsy są w US Army. Więc nie można pisać, że je zastąpili tym.

    3. Russoffob

      Nie mam nic do treści, ale jak używasz zwrotu obcojęzycznego, to użyj tak żebyś nie wychodził na nieuka. Piszę się "Poniał", oczywiście (fonetycznie).

Reklama