Przemysł Zbrojeniowy

AS 2019: Naddźwiękowa rakieta dla ukraińskich Su-24M

Model pocisku Błyskawica. Fot. J.Sabak
Model pocisku Błyskawica. Fot. J.Sabak

Podczas wystawy Arms and Security 2019 Ukraińskie Państwowe Biuro Konstrukcyjne „Jużnoje”, znane przede wszystkim z konstrukcji dla przemysłu kosmicznego, zaprezentowało projekt naddźwiękowej rakiety powietrze-ziemia pod nazwą Błyskawica (ukr. Блискавка). Pocisk ma być przeznaczony dla samolotów Su-24M i Su-27, znajdujących się na uzbrojeniu sił powietrznych Ukrainy.

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez biuro Konstrukcyjne „Jużnoje”, wykorzystanie tego typu uzbrojenia ma nie wymagać istotnych modyfikacji wymienionych typów maszyn. Pocisk ma osiągać prędkości naddźwiękowe i być wyposażony w głowicę odłamkową z możliwością jej aktywowania zbliżeniowo lub po penetracji celu. Ten drugi tryb wskazuje, iż Błyskawica rozważana jest nie tylko jako broń do rażenia celów powierzchniowych, ale również jako uzbrojenie przeciwokrętowe.

image
Pociski Błyskawica pod Su-24M. Materiały prasowe "Jużnoje". Fot. J.Sabak

Pod względem masy i możliwości pocisk będzie najprawdopodobniej odpowiadał rosyjskim rakietom Ch-31, czyli ich zasięg nie przekroczy 150-200 km a masa wyniesie około 600 kg. Samolot Su-24M, znajdujący się na uzbrojeniu sił powietrznych Ukrainy ma przenosić trzy pociski Błyskawica.

Brak jest informacji na temat systemu naprowadzania, co jest uzasadnione na tak wczesnym stadium projektu. Dość prawdopodobne jest użycie kombinacji systemu nawigacyjnego GPS/INS z naprowadzaniem radarowym lub optycznym w terminalnej fazie lotu. Tego typu system użyto np. w rakiecie balistycznej Grom-2 produkcji Ukroboronprom.

Komentarze (4)

 1. sztukmistrz z lublina

  kolejna makieta ukraincy od 10 lat różne nowe uzbrojenie pokazują i nic nie wprowadzają fajnie to wygląda na wystawie fabryka juznoje wlasciwie nie istnieje a specjalisci dawno w rosji i chinach ładna farba na makiecie bez systemu naprowadzania rakiety sa nic nie warte . Poza tym su 24 nie moze odpalac tego typu rakiet podniecajcie sie dalej super ukrinskimi technologiamia czego oni już nie robili czołgi , nowe transportery, smigłowce, samoloty, rakiety, wyrzutnie ppk

  1. Mko

   Nasze suczki tez magazynowanie

 2. LMed

  Technologicznie są gdzieś tam gdzie nasze marzenia.

  1. Robert

   Znając ich jakość to 30 procent tych rakiet wybuchnie przy odpaleniu.

  2. fxx

   A znając naszych fachowców to 100% naszych rakiet pozostanie na papierze... :(

  3. dim

   @Robert - wyobraź sobie przez chwilę, że to mieszkaniec Papui-Nowej Gwinei wypowiada się o nowych modelach z Mesko.

 3. jlkjklhjhl

  Zgoda, niesamowite jak szybko, przynajmniej w sferze zbrojeniowej Ukraina podnosi się z kolan. Przy takim tempie Krym niedługo będzie nie do obrony przez Rosjan, ponieważ niema głębi strategicznej.

 4. Pol

  Idą jak burza zanim my dostaniemy patriota za te same pieniądze wprowadzą 3 albo 4 nowe systemy walki i parę razy w wiekszej ilosci.U nas nawet sie nie mówi o systemach tej klasy.Co najwyzej z półki.No jest jeszcze unikalne nanoszenie super powłoki na chełmy.