Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Arkadiusz Siwko pokieruje PGZ. Zmiany w radzie i zarządzie grupy

Ryszard Kardasz, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny, PCO S.A.
Ryszard Kardasz, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny, PCO S.A.

Rzecznik MON poinformował w środę wieczorem o odwołaniu dotychczasowego zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej i powołaniu nowego, na czele którego stanął Arkadiusz Siwko. Dzień wcześniej we wtorek 8 grudnia 2015 r. walne zgromadzenie wspólników PGZ wybrało nową radę nadzorczą. 

Zgodnie z komunikatem MON w dniu 9 grudnia 2015 r. rada nadzorcza PGZ odwołała dotychczasowy zarząd spółki i powołała nowy, w skład którego weszli: Arkadiusz Siwko – prezes zarządu, Maciej Lew-Mirski – członek zarządu, Radosław Obolewski – członek zarządu. Z dotychczasowego zarządu oprócz prezesa Wojciecha Dąbrowskiego zostali odwołani wszyscy pozostali członkowie: Michał Świtalski, Dariusz Sokólski, Krzysztof Trofiniak i Tomasz Nita. 

Personalne roszady na czele zbrojeniowego giganta to efekt zmian w radzie nadzorczej, do których doszło dzień wcześniej. We wtorek walne zgromadzenie wspólników Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA wybrało nową radę nadzorczą w składzie: prof. Tomasz Siemiątkowski – przewodniczący rady nadzorczej (jedyny z dotychczasowych członków rady, który w niej pozostał), Marian Szołucha – wiceprzewodniczący rady nadzorczej, Piotr Sulewski – sekretarz, oraz Dariusz Lasocki i Bogusław Kaczmarek, pozostali członkowie rady nadzorczej. 

Nowy prezes PGZ SA Arkadiusz Siwko należy do grona współpracowników obecnego Ministra Obrony Narodowej; w latach 1991 - 92 był szefem gabinetu Antoniego Macierewicza, gdy ten kierował MSW, potem był m.in. prezesem energetycznej spółki Operator Logistyczny Paliw Płynnych, zarządzającej magazynami paliw. Adwokat Maciej Lew-Mirski był członkiem Komisji Weryfikacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych i jednym z twórców Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Polska Grupa Zbrojeniowa powstała w 2013 r. w wyniku konsolidacji polskiego przemysłu obronnego, skupia dziś 105 podmiotów, PGZ tworzy 8 grup kapitałowych z branży zbrojeniowej, stoczniowej, offshore, nieruchomości i nowych technologii. Po wyborach parlamentarnych nadzór nad Polską Grupą Zbrojeniową objął MON. 

Reklama
Reklama

Komentarze (6)

  1. Wolny rynek

    ale jestescie naiwni ahahah jak firma PANSTWOWA moze RZADZONA DE FACTO PRZEZ POLITYKOW FIRMA PANSTWOWA NIE MOZE BYC KONKURENCYJNA WZGLEDEM PRYWATNEJ bo dla firmy PANSTWOWEJ WAZNE SA ZADOWOLENIE PRACOWNIKOW (POTENCJALNYCH WYBORCOW ) A NIE ZYSK I ZADOWOLENIE KLIENTA (wojska ) naiwnosc bije od Was

  2. PGR Jackowo

    Świetnie, zamiast fachowców mamy partyjnych kacyków, w innych spółkach skarbu państwa dzieją się podobne rzeczy, przed naszym krajem ciężka próba...

    1. Miś

      a wcześniej byli fachowcy? a to dobre :-)

    2. Pikard

      Takich mieliśmy fachowców ze obronę przeciwlotnicza mamy najlepsza w Europie no i grafen w technologiach ofensywnych.( angielskich bo po kryjomu wyprowadzili) mamy najlepsze projekty na pikietach medialnych itd można długo wymieniać

  3. Weesa

    A teraz nowy zarzą będzie ze starym po sądach krążył, bo bedą sobie ochlapy odpraw z gardeł wyrywać i tak przez kolejne 4 lata. A sprzedaż broni będzie leżeć...

  4. ziom

    Powiem tak: ludzie tacy jak Krzysztof Trofiniak i Tomasz Nita mają bezdyskusyjne osiągnięcia menedżerskie - skutecznie wyprowadzili HSW i Łucznika z dużych kłopotów na szerokie wody - to są teraz jedne z najlepiej zarządzanych firm zbrojeniowych w Polsce. Być może ci panowie nie nadają się do realizacji wizji PGZ narzucanej przez nową władzę, ale przynajmniej powinni mieć możliwość powrotu do swoich macierzystych zakładów, w których się po prostu sprawdzili. Miejmy nadzieję, że nowa miotła to zauważy.

    1. say69mat

      Wybacz, ale z 'nasizmem' nie ma dyskusji. 'Nasizm' dokonuje weryfikacji 0-1 w oparciu o elementarne kryterium 'nasz - nienasz'. Dopiero kiedy 'nasi' zrealizują wariant totalnej kompromitacji, rozpoczyna się proces wyszukiwania 'listków figowych'. Zdolnych aby 'nasizm', jego teoretyków i wyznawców wyciągnąć z ... problemów. Biorąc pod uwagę li tylko uwarunkowania zewnętrzne, w tym rozdaniu, może to się okazać zdecydowanie utrudnione.

    2. Obi

      Należy przypomnieć z jaką starannością i odpowiedzialnością i zarząd HSW i pracownicy i związkowcy odbudowywali potencjał zakładu. Z jaką starannością gospodarowali środkami, nabywali licencje. Zaczynam mieć obawy że cały ten długotrwały proces odbudowy może zostać zniszczony przez czapę politruków.

  5. Trep

    Ten kraj sam sobie na to zasłużył - teraz jak wszyscy dostaną solidnego kopa w du.ę to może się obudzą - z ręką w nocniku ale jednak.

  6. ZB

    Nareszcie PRAWDZIWI FACHOWCY. Jeśli miałem jakieś wątpliwości to już jestem spokojny o przyszłość branży.