Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Antydronowy Ardronis chroni Niemcy

Fot. Rohde & Schwarz
Fot. Rohde & Schwarz

Jak poinformowała firma Rhode & Schwarz, sztandarowy produkt tej spółki — system antydronowy ARDRONIS odnosi sukcesy na rynku krajowym w sektorze publicznym. Na wybór tego systemu zdecydowały się zarówno niemieckie wojsko jak i służby mundurowe.

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2020 - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

System ARDRONIS jest obecnie używany przez niemieckie organy ścigania, a także Bundeswehrę, gdzie trafiły one jako element większego systemu GUARDION oferowanego przez partnera kooperacyjnego — spółkę ESG, który ma służyć do ochrony antydronowej wojskowych obozów polowych.

ARDRONIS to zaprojektowany przez firmę Rohde & Schwarz automatyczny, sterowany radiowo system do identyfikacji i obezwładniania bezzałogowych statków powietrznych sterowanych drogą radiową. Według deklaracji producenta ma on pozwolić na bardzo wczesne ostrzeżenie o pojawieniu się drona i jego dokładną identyfikację oraz powiadomienie o zaistniałym zagrożeniu, wraz z jego zwalczaniem.

System ten jest modułowy i skalowalny oraz ma zapewniać niezawodne wykrywanie i zakłócanie sygnałów kontrolujących bezzałogowy statek powietrzny, nawet w przypadku ich zmieniania ich częstotliwości. Ma być także łatwo wdrażany na różnych rodzaju platformach oraz integrowany w celu dostosowania do określonych profili zagrożeń, z wieloma systemami działającymi w administracji publicznej.

Działanie tego systemu polega na wykrywaniu sygnału łącza zwrotnego systemy kontroli lotu BSP (już na bardzo wczesnym etapie jego lotu), a następnie monitorowaniu toru lotu i lokalizowaniu drona już w odległości 5-7 km w optymalnych warunkach atmosferycznych. Przechwycony sygnał drona jest porównywany z obszerną biblioteką profili różnego rodzaju bezzałogowców, zainstalowaną w pamięci systemu.

Przeprowadzenie procesu "monitorowania i dopasowywania" pozwala na niezawodne, wczesne ostrzeganie o wszelkich możliwych zagrożeniach z odpowiednim zapasem czasu na odpowiednią reakcję na potencjalne zagrożenie dla chronionego obiektu lub samego użytkownika. W razie konieczności, w przypadku wykrycia zagrożenia, system może zakłócić sygnał radiowy drona, co spowoduje przerwanie jego lotu i sprowadzenie go na ziemię lub powrót do miejsca startu. ARDRONIS jest zdolny do identyfikacji i selektywnego przeciwdziałania bezzałogowcom uznanym za wrogie, bez zakłócania innych łącz radiowych w tym samym paśmie. Dlatego też może być stosowany w obszarach, w których operują bezzałogowce używane przez siły własne.

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2020 - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Reklama

Komentarze

    Reklama