Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Negocjacje w sprawie łączności dla baz wojskowych

Radiostacja M3SR Serii 4400. Fot. Rohde & Schwarz
Radiostacja M3SR Serii 4400. Fot. Rohde & Schwarz

Inspektorat Uzbrojenia prowadzi negocjacje z jednym oferentem dotyczące pozyskania 25 radiostacji VHF/UHF firmy Rohde&Schwarz i ich instalacji w 22, 23, 31, 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego i 33 Bazie Lotnictwa Transportowego. Wartość umowy ustalono na ponad 27,7 mln zł netto.

Zamówienie dotyczy dostawy 25 radiostacji  VHF/UHF M3SR serii 4400, austriackiej firmy Rohde & Schwarz Österreich GmbH. Sprzęt ten służy do łączności lotniczej i wykorzystywany jest zarówno do komunikacji z cywilnymi jak i wojskowymi statkami powietrznymi. Radiostacje M3SR Serii 4400 działają w zakresie częstotliwości 100-512 MHz, co zapewnia pełne możliwości łączności i transmisji danych. Łączność jest kodowana i szyfrowana zgodnie ze standardami NATO. Stacje tego typu są szeroko stosowane w komunikacji cywilnej i wojskowej wielu krajów. Oprócz bezpiecznej transmisji głosu radiostacje umożliwiają wymianę danych w ramach systemów transmisji danych LINK11 i LINK22. Dodatkowo istnieje możliwość ich aktualizacji z wykorzystaniem nowych modułów sprzętowych i programowych.

W polskich siłach zbrojnych jest już wykorzystywanych 66 kompletów radiostacji VHF/UHF M3SR serii 4400, które dostarczane są od 2008 roku w różnych rodzajach sił zbrojnych. Ostatni kontrakt na te radia dotyczył 15 kompletów dla jednostek pływających Marynarki Wojennej i opiewał na ponad 11 mln zł netto. W związku z zaistniałą sytuacją Inspektorat Uzbrojenia w uzasadnieniu decyzji dotyczącej niekonkurencyjnego trybu realizacji kontraktu argumentuje następująco: „Konieczność zachowania pełnej kompatybilności sprzętowej radiostacji, co ma przełożenie na prawidłowe i niezawodne funkcjonowanie systemu łączności w każdych warunkach jest powodem konieczności uzupełnienia posiadanego stanu przez Siły Zbrojne RP takimi samymi radiostacjami, a w konsekwencji udzielenie zamówienia dotychczasowemu wykonawcy – jedynemu producentowi i dostawcy.”

Nowe systemy łączności zostaną zainstalowane na lotniskach wojskowych w Poznaniu, Łasku, Powidzu, Malborku oraz Mińsku Mazowieckim. W oparciu o powyższe przesłanki Inspektorat Uzbrojenia zastosował tryb negocjacji z jednym oferentem i wstępnie oszacował planowana wartość zamówienia na 20 149 608.58 PLN, jednak ustalona już w trakcie rozmów wartość zamówienia wyniesie 27 736 873.00 PLN. Jest to wartość bez podatku VAT. Negocjacje prowadzone są bezpośrednio z austriackim producentem, firmą Rohde & Schwarz Österreich GmbH z siedzibą w Wiedniu.

Reklama

Komentarze

    Reklama