Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Amunicja do Carli-Gustafów dla Szwecji

Fot. © Saab AB
Fot. © Saab AB

Koncern Saab poinformował o otrzymaniu zamówienia od armii szwedzkiej na dostawę amunicji przeznaczonej do wyrzutni przeciwpancernych Carl-Gustaf.

Koncern Saab poinformował o otrzymaniu od armii szwedzkiej zamówienia na wyprodukowanie i dostawę amunicji do wyrzutni przeciwpancernych Carl-Gustaf o wartości ok. 122 mln koron szwedzkich (ok. 14,5 mln USD). Dostawa ma zostać zrealizowana w 2017 r.

Zamówieniem objęta jest dostawa amunicji bojowej i ćwiczebnej.

Carl-Gustaf to wielozadaniowy system uzbrojenia produkowany przez firmę Saab Bofors Dynamics, wywodzący się z granatnika przeciwpancernego opracowanego w roku 1946, przechodzący od tego czasu wielokrotną metamorfozę dotyczącą ergonomii, zastosowanych materiałów i - przede wszystkim - wykorzystywanej amunicji.

Broń ta to wyrzutnia wielokrotnego użycia, przeznaczona do wykorzystywania wielorakich rodzajów amunicji, zarówno klasycznej, jak i specjalistycznej. Pełni rolę nie tylko granatnika przeciwpancernego, przy wykorzystaniu właściwej amunicji jest też wykorzystywana do wsparcia własnej piechoty, niszczenia umocnień, murów, bunkrów, siły żywej przeciwnika, niewielkich jednostek nawodnych – w tym desantowych, stawania zasłon dymnych czy oświetlania pola walki.

Reklama

Komentarze (4)

 1. dk.

  Chwileczkę. 14,5 mln USD to rząd wielkości raptem 150 sztuk ? w tym zapewne połowa, to pociski ćwiczebne ? Czyż nie tak ? Czyli ani nawet artykułu pisać o tym nie było warto.

  1. Podbipięta

   Kilka tyś. szt. Zależy ile jakich typów jest tej ammo.

 2. rcicho

  A u nas WP nadal użytkuje stare RPG7 co tu dużo mówić niegrożne dla współczesnych czołgów. Kiedy jakieś nowe granatniki ppanc? Przecież to relatywnie tania broń i swietnie nadaje się do walk nie tylko w terenach zurbanizowanych czy górzystych ale w każdych innych. Nie koniecznie musi to być CG bo są inne granatniki. Dlaczego IU tak bardzo zwleka z przetargiem? Same dialogi techniczne a dostaw do armii nowego uzbrojenia prawie nie ma w ogóle.

  1. podatnik

   Przecież ten CG jest pod każdym względem gorszy od RPG7! Lepiej zainwestować w nowoczesne granaty do RPG7, własnej produkcji, niż przepłacać za GC, który jest kosztowny i mniej perspektywiczny od RPG-7 (tu granat jest nadkalibrowy i nieograniczony średnicą wyrzutni).

 3. kanonier.

  Zakupić dla naszej obrony terytorialnej.. Minimum 800 szt.

  1. Gniocci

   Zamówić w PGZ! Stać nas!

  2. d

   nie dla OT tylko dla wojska. OT to polityczny projekt

 4. Mar

  To jest najlepsze działo bezodrzutowe na rynku urzytkowane przez nasz grom i to chyba najlepsze rekomendacje dla tego produktu

Reklama