Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Amerykanie testują nowy system moździerzowy

Samobieżny moździerz M1287 opracowany w ramach programu AMPV.
Samobieżny moździerz M1287 opracowany w ramach programu AMPV.
Autor. 1-64 Armor/Facebook

Amerykańscy żołnierze z 1. Batalionu Sił Połączonych 64. Pułku Pancernego wzięli udział w testach prototypowego moździerza samobieżnego M1287 powstałego w ramach programu AMPV, czyli pozyskania następców M113.

Testowany pojazd został uzbrojony moździerz M121 kal. 120, który został wpięty w system kierowania ogniem M95. Po zakończeniu testów i przyjęciu go do służby zastąpi on dotychczas używane w U.S. Army pojazdy M1064A3 wyposażone również w uzbrojenie identycznego kalibru. Obecnie amerykańska armia zakłada pozyskanie blisko 400 wozów M1287, które zapewne staną się także ciekawą propozycją dla innych krajów wykorzystujących dotychczas M113 w wersji moździerza samobieżnego. Pojazd w docelowej konfiguracji będzie zaprezentowany przez BAE Systems podczas konferencji Association of the United States Army’s Warfighter w lipcu tego roku. W czasie tego wydarzenia mają zostać przeprowadzone oficjalne strzelania z użyciem ostrej amunicji.

Reklama

AMPV (ang. Armored Multi-Purpose Vehicle) to rodzina gąsienicowych pojazdów opancerzonych zaprojektowanych i opracowanych przez firmę BAE Systems. Pojazd powstał w celu zastąpienia rodziny pojazdów M113, które znajdują się na uzbrojeniu armii amerykańskiej od lat 60. XX wieku. Konstrukcja w dużym stopniu bazuje na dotychczasowych doświadczeniach U.S. Army i technologiach opracowanych przez producenta (w tym głównie na zmodernizowanym kadłubie bojowego wozu piechoty M2 Bradley). Wóz dzieli podzespoły takie jak silnik, przekładnia główna, zawieszenie, układ bieżny z szeregiem pojazdów: bojowym wozem piechoty M2A4, 155 mm armatohaubicą samobieżną M109A7 czy wieloprowadnicową wyrzutnią rakiet M270A2. Według deklaracji producenta w przyszłości AMPV może zostać wyposażony w system wieżowy z armatą automatyczną kalibru 25, 30 lub 40 mm.

Według obecnych planów U.S. Army ma wdrożyć do służby pięć wariantów nowego pojazdu:

  • transporter opancerzony M1283,
  • wóz ewakuacji medycznej M1284,
  • mobilny szpital M1285,
  • wóz dowodzenia i łączności M1286,
  • moździerz samobieżny M1287.
Reklama

Czytaj też

Reklama
AMPV
Autor. Maj. Carson Petry (1st CAV)/US Army/army.mil
Reklama

Komentarze (3)

  1. Seb66

    Dopisek. Gdzie jest RAK-G? Dlaczego brygady na bwp czy Borsukach MON pozbawia wsparcia ogniowego? Podwozie jest z HSW, wieża Raka jest. TOPAZ jest. I wyraznie jest też ktoś w MON który hamuje gąsienicowego Raka, choć WSZYSCY wiedzą, że kołowy Rak ugrzęźnie tam, gdzie swobodnie przejdą pojazdy "na gąskach"! C,y w MON ktoś myśli o zdolnościach WP? Zbędne Mieczniki pochłoną miliardy ale nie powstrzymają wschodnich hord!

  2. Seb66

    To ma byc "system moździerzowy"?? Ja tu widzę ręcznie obslugiwany klasyczny zwykly moździerz po prostu wstawiony do przedziału transportowego, tak samo jak do okopu. . TO ma być "system"?? Oszałamiająco "nowatorski" i wręcz....rewolucyjny w swej koncepcji.

    1. MiP

      Jak to napisał kolega rwd amerykanie stawiają na prostotę a u nas postawiono małą armatkę na grzbiecie dużego Rosomaka bo tak to wygląda groźniej medialnie

    2. RafR

      Ale wiesz, że ta "groźna medialnie mała armatka" może strzelać bez nikogo w pojeździe i gdyby zrobotyzować Rosomaka (co powinno być robione już), to byśmy mieli w pełni bezzałogowy samobieżny moździerz? :)

  3. rwd

    Amerykanie stworzyli system prosty i efektywny a my poszliśmy w kierunku przeciwnym, bardziej defiladowym.

    1. Grabaż

      Gdzie dwóch odsłoniętych żołnierzy czeka na atak drona, albo snajpera ;)

    2. dsM

      Nie jest tak znowu odmiennie, ciężki bwp ma bazować na podwoziu kraba

    3. Pucin:)

      @rwd - bo Amerykanie-USA-nie przygotowują się do III wojny światowej a tam jest potrzebna masowa produkcja nieskomplikowanego sprzętu i dużo, dużo, dużo amunicji!!! :)

Reklama