Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP przedstawił po raz pierwszy nowe produkty, przeznaczone do zwalczania i neutralizowania zagrożeń, na targach MSPO 2015. Zaprezentowano wówczas m.in. akcesoria do pobierania próbek oraz wykrywania substancji CBRN. Obecnie w skład oferty wchodzą:
- Wymazówka środowiskowa – umożliwiająca pobieranie wymazów z dużych powierzchni
w celu akwizycji materiału chemicznego lub biologicznego do analizy laboratoryjnej.
W zestawie znajdują się suche oraz nasączone neutralnym buforem sterylne gąbki, - Próbnik podłoża – narzędzie do pobierania próbek ziemi, lodu czy piasku o objętości do 300cm3, przeznaczonych do analizy laboratoryjnej. W skład zestawu wchodzą trzy różne końcówki robocze, umożliwiające pobieranie różnych typów podłoża,
- Zestaw próbników kryminalistycznych – do pobierania małych próbek płynnych i sypkich substancji za pomocą dołączonych do zestawu wymazówek oraz wgłębników,
- Adsorber SPME– umożliwiający akwizycję cząsteczek chemicznych do analizy
w chromatografie gazowym. W skład zestawu wchodzą dodatkowe włókna SPME (np. do cząsteczek narkotyków lub materiałów wybuchowych), - R-Sensor (zintegrowany EKO-C)– pierwsze urządzenie z rodziny akcesoriów detekcyjnych. Zabudowany radiometr EKO-C umożliwia pomiar promieniowania alfa, beta, gamma oraz X.
Wymienione powyżej akcesoria przenoszone są na robocie w uchwytach zamontowanych na szynach NATO Accessory Rail bazy mobilnej robota. Przykładowymi robotami wyposażonymi w te szyny są PIAP GRYF oraz IBIS. Akcesoria te wyjmowane są z uchwytów tylko na czas przeprowadzenia operacji pobrania bądź detekcji. Dzięki temu operator dysponuje możliwością wykorzystywania chwytaka robota także do innych zadań. Każde akcesorium posiada dedykowaną walizkę transportową, która w przypadku Adsorbera SPME oraz R-Sensora służy także do bezprzewodowego ładowania wewnętrznych akumulatorów urządzeń.
R-Sensor oraz Adsorber SPME sterowane są z konsoli akcesoriów, czyli tabletu przeznaczonego do zastosowań militarnych, wyposażonego w moduł komunikacji z akcesoriami. Konsola wyświetla aktualne stany urządzeń (np. poziom naładowania baterii) oraz bieżące dane pomiarowe, umożliwia również przeglądanie lokalnej mapy oraz wyświetlania na niej położenia operatora. Konsola jest urządzeniem uniwersalnym, służącym do sterowania wieloma akcesoriami, zatem użytkownik posiadający większą liczbę akcesoriów steruje nimi z wykorzystaniem tylko jednej konsoli.
Zarówno R-Sensor jak i Adsorber SPME mogą być używane ręcznie dzięki dotykowym interfejsom użytkownika, umiejscowionym na obudowach urządzeń. Za pomocą interfejsu możliwe jest sterowanie urządzenia, sprawdzenie poziomu naładowania baterii, a w przypadku połączenia urządzenia z konsolą – identyfikowanie go na liście urządzeń wyświetlanej na konsoli, co jest przydatne w przypadku konieczności rozróżnienia wielu egzemplarzy takiego samego urządzenia.
PIAP planuje w najbliższym czasie zaoferowanie kolejnych akcesoriów dla robotów mobilnych, m.in. z zakresu detekcji skażeń CBRN. Więcej o akcesoriach można przeczytać tutaj.
Opisywane akcesoria do walki z zagrożeniami CBRN, przeznaczone dla robotów mobilnych, zostaną zaprezentowane i praktycznie wykorzystane podczas Międzynarodowego Seminarium RoboScope® 2016 „Zagrożenia CBRN”. Seminarium organizowane jest przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP i Fundację SPRZYMIERZENI z GROM, odbędzie się w dniach 24–25 maja 2016 r. w WDW Rynia.