Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

8,5 mld zł na fundusz wspierający krajowy sektor zbrojeniowy

Montaż AW189, czyli cywilnego "brata" AW149
Montaż AW189, czyli cywilnego "brata" AW149
Autor. J.Sabak

Rząd chce powołać fundusz, którego zadaniem będzie wsparcie krajowego sektora zbrojeniowego – wynika z opublikowanej w środę informacji na stronach kancelarii premiera. Fundusz ma dysponować kwotą 8,5 mld zł w latach 2024-2027.

Reklama

W wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu w środę zostały opublikowane informacje na temat projektowanej uchwały Rady Ministrów, która ma upoważnić ministra aktywów państwowych do przygotowania projektu ustawy.

Reklama

„Uchwała Rady Ministrów upoważnia ministra właściwego do spraw aktywów państwowych, działającego w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej, do przygotowania projektu ustawy powołującej Fundusz Wsparcia Krajowego Sektora Zbrojeniowego na lata 2024-2027, który będzie dysponował środkami w wysokości nie mniejszej niż 8.500.000.000,00 złotych (8,5 mld zł – PAP)” – czytamy w informacji opublikowanej na stronach kancelarii premiera.

Stwierdzono w niej, że fundusz ma zapewnić wsparcie dla podmiotów krajowego sektora zbrojeniowego, w szczególności na rzecz prowadzonych lub planowanych przez nie inwestycji rozwojowych.

Reklama

„Jako rozwiązanie przejściowe przyjęto możliwość przeznaczenia przez Radę Ministrów środków w kwocie nie mniejszej niż 3.697.000.000,00 złotych (3 mld 697 mln zł) pochodzących z Funduszu Reprywatyzacji (…) na wsparcie inwestycji rozwojowych podmiotów krajowego sektora zbrojeniowego planowanych bądź prowadzonych w 2023 r.” – dodano.

W wykazie pojawiła się także informacja o projektowanej ustawie o Funduszu wsparcia krajowego sektora zbrojeniowego.

„Istotą przedmiotowego projektu jest utworzenie Funduszu Wsparcia Krajowego Sektora Zbrojeniowego, który będąc państwowym funduszem celowym, służyć będzie nabywaniu i obejmowaniu akcji lub udziałów spółek krajowego sektora zbrojeniowego umożliwiając im tym sposobem pozyskanie dofinansowania na inwestycje oraz rozbudowę zdolności produkcyjnych” – wyjaśniono.

Projekty uchwały i ustawy mają zostać opracowane w czwartym kwartale 2023 r., a odpowiedzialny za ich przygotowanie jest minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (9)

 1. wert

  Dług "general government" na koniec 2022: Polska 50% PKB ( 52% w 2015), Grecja 182%, Italia 150%, Portugalia 123%, Hiszpania 116%, Francja 113%,Belgia 108%, Niemcy 67% Austria 83%. PKB gebelsów 4,2 bln czyli sumarycznie 2.8 biliona dol. długu PKB francji 3 bln dol, hiszpani 1,5 bln dol czyli stara, rozwinięta UE ma koszmarną kasę do oddania. Właśnie paryż z berlinem złożyły w brukselce wspólny projekt/szantażyk rozszerzenia UE uwarunkowany min likwidacją veta, wspólną możliwością zaciągania kredytów i spłaty długów. Kasa za tzw i NIGDZIE nie sprecyzowaną "prawożondność" długi za to obligo. Zgadnijcie kto będzie spłacał długi po "zjednoczeniu" UE. Sami to sobie wybraliście

  1. wert

   należy dodać że te 52% w 2015 było tylko dlatego że wcześniej zajumano Polakom 150 mld z OFE

  2. Davien3

   @wert a te 50% długu w 2022 to efekt wyprowadzania setek miliardów zł do podejrzanych funduszy działajacych poza budżetem. Dlatego jest tak niski

  3. wert

   i tak to sobie davienku tłumacz

 2. Odyseus

  Wytrącają pałeczkę Tuskom , nie będą mogli powiedzieć potem że PIS im czegoś nie zostawił czy na coś nie ma pieniędzy , Budżet jest znany i wszystko jest w nim przygotowane , tak samo nie będą mogli powiedzieć bo po PISie się czegoś nie da bo wszystko rozwalone bo PIS nie leciał po bandzie na zasadzie niech się następcy martwią tylko chciał rządzić dalej . Co by tu nie mówić ale Kaczory robią tu polityczny majstersztyk , dzisiaj czytałem wypowiedź człowieka z Solidarności nauczycieli że nie przyjmują do wiadomości że na coś nie ma pieniędzy , skoro budżet był przed wyborami znany, nie rozumieją czemu tego nie ma w umowie koalicyjnej i czemu są takie wycofujące się wypowiedzi polityków KO i jak w 3 m-ce nie dostaną obiecanych 30% podwyżek zaczną o nie walczyć, także będzie chyba ciekawie :D

  1. Prezes Polski

   O czym ty rozmawiasz? Jaki budżet jest znany? Bo ten na rok 2023 właśnie się kończy, budżetu na 2024 nie ma. Są tylko plany wydatków robione przez PiS, na bogato, jak to oni. Na tyle bogato, że nawet wg ministerstwa finansów rządzonego przez PiS, te wydatki trzeba byłoby w 2025 najdalej ściąć, bo deficyt przekroczy 60%. Absurdalność tych planów jest oczywista. Zrobili je pod kampanię wyborczą, żeby teraz móc mówić, że dobrze zaplanowali, tylko nowy rząd źle rządzi i z głupoty te wydatki zmniejsza.

  2. Chyżwar

   Z rolniczymi związkami też będzie ciekawie jak zaczną pogrywać. Z tym tylko, że ci związkowcy nie oczekują podwyżek, tylko tego, żeby pod dyktando Brukseli czy innego Berlina nie robiono im świństwa

  3. wert

   Prezes Polski@ jakoś do tej pory te plany "na bogato" się sprawdzały. Mimo covidu, mimo wojny, mimo narastającego decuplingu mocarstw Daruj sobie totalnackie szukanie kasy dla mafi vatowskich tudzież innych geszefciarzy. Wystarczy porównać przyrost dochodów budżetu. 2007-2015= 53 mld; i 2016-2023= 300 mld. A jeśli odjąć ostatnie 2 inflacyjne lata i tak w 6 lat zwiększono dochody o 206 mld. Dzięki polityce gospodarczej ustawionej na ROZWÓJ Polski. Podnosicie "prognozy" tylko aby znów wrócić na stare dobre forsiaste tory w POlskim Eldorado. Macie sporo zobowiązań a rachunki już w drodze. Zadłużenie Polski to 50% PKB w reichu 67% francji 113% Huiszpani 116%. Dołóż złożony warunek rozszerzenia UE berlina z paryżem "uwspólnotowionego długu" UE

 3. andys

  Intryguje mnie pojecie "krajowy przemysl zbrojeniowy" Dla ilustracji przedstawiono halę montazową amerykańskich helikopterów w Polsce To tez "krajowy przemysł zbrojeniowy" ? Komu rzad chce pomagać? To nie złosliwosc, to powazne pytanie.

  1. ALBERTk

   Ludzie, przestańcie już z deprecjonowaniem zakładów w Świdniku i Mielcu. To jest jak najbardziej Polski przemysł. To na terenie Polski są budowane śmigłowce i elementy śmigłowców , w zakładach tych pracują Polacy, zakłady te odprowadzają podatki w Polsce. Jeśli będziemy myśleć tak jak ty, że polski przemysł to tylko taki w którym jest wyłącznie Polski kapitał to staniemy się drugą Rosją a nie nowoczesnym, prężnie się rozwijającym państwem .

  2. Redaktor kapusta

   Andys pozwól, że Ciebie uspokoję, zdjęcie w artykule nie ma mocy sprawczej bywa, że jest luźno powiązane z treścią artykułu.

  3. Prezes Polski

   No i tu mam dwie wiadomości - złą i złą. Pierwsza - to nie są amerykańskie śmigłowce, druga - to nie jest hala montażowa, bo w WSK Świdnik od dawna śmigłowców się nawet nie montuje. Firma została przez Leonardo zdegradowana do roli dostawcy części. A odpowiedź na twoje pytanie - nie wiadomo o co chodzi rządowi, który ma przed sobą niecałę dwa tygodnie. Nie wiadomo też po co jakiś fundusz. Przecież jak chcemy dokapitalizować zbrojeniówkę, wystarczy to zaplanować w budżecie państwa. Kolejny przykład patologicznego upychania wydatków poza budżetem, żeby nie można ich było kontrolować i łatwo wydawać kasę. Moje zdanie: zbrojeniówkę trzeba albo dokapitalizować (w cywilizowany sposób!!!), albo zaorać. Utrzymywanie tego postkomunistyczno-prawicowo-narodowego skansenu nie ma sensu, musi się zacząć nowoczesne zarządzanie i najwyższej jakości produkcja, pozyskiwanie licencji, eksport. No po prostu róbmy to, co Turcja czy Korea.

 4. ALBERTk

  PiS mówi sprawdzam Koalicji rządzącej bo opozycja się darła przed wyborami, że 50% środków należy ulokować w polskim przemyśle. Zobaczymy jak z tego wybrną.

  1. Jato

   Jakiej koalicji rządzącej?! Przecież to PiS jeszcze rządzi.

  2. ALBERTk

   @Jato jeszcze przez kilka tygodni ale wszyscy wiemy, że zmiana władzy jest nieunikniona.

 5. wawelberg

  Czy ktokolwiek będzie brał pod uwagę interes państwa polskiego? Czy znajdzie się taki ?

 6. Michu

  @andys przecież jest napisane, że dofinansowanie będzie polegało na objęciu udziałów. Czyli Skarb Państwa reprezentowany przez Fundusz, będzie zwiększał udziały własnościowe w danym przedsiębiorstwie. Na pełną kontrolę pewnie w wielu fabrykach nie wystarczy, ale wpływ na zarząd i decyzje inwestycyjne, kierunek rozwoju tak. Ale Tusk to uwali.

 7. Maverick 1982

  Ten rząd tymczasowy nie ma już żadnej legitymacji do podejmowania jakichkolwiek poważnych decyzji, Wyborcy o tym zdecydowali 15 X. Projekt ustawy powołujący nowy fundusz celowy nie uzyska poparcia w sejmie, bo nie mają już większości. Wszystkie te działania, to jest już samorządowa kampania wyborcza, potem wybory do Parlamentu UE i dalej prezydenckie w 2025r. Będziemy w ciągłej kampanii wyborczej do maja 2025r.

 8. szczebelek

  Już wiedzą, że reprywatyzacja jest w planach nowego rządu i będzie czym ten fundusz zasilić 🤪😜

  1. Jato

   Ale jak widać na załączonym obrazku, to nie nowy rząd planuje reprywatyzację, lecz stary.

 9. user_1050711

  Nie, nie rozumiem tego. Premier złożył dymisję na ręce marszałka sejmu, a minister działa dalej, podejmując wiążące decyzje finansowe ?

  1. Edmund

   @user Premier złożył dymisję na ręce Marszałka Sejmu, ale Prezydent powierzył mu próbę sformowania nowego rządu. Z punktu prawnego rząd dalej działa do czasu sformułowania nowego rządu.

Reklama