Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

160 mln zł wsparcia dla innowacji w sektorze lotniczym

Fot. PZL Świdnik.
Fot. PZL Świdnik.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju poinformowało o ogłoszeniu wyników konkursu programu Innolot, wspierającego innowacyjne rozwiązania w sektorze lotniczym i dofinansowywanego z Unii Europejskiej. Przedsiębiorcy uczestniczący w programie otrzymają ponad 160 mln zł.

Jest to II konkurs programu Innolot – Innowacyjne lotnictwo - w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Zakłada on finansowanie wielkoskalowych prac badawczo-rozwojowych, przyczyniających się do wzrostu konkretnych branż i sektorów gospodarki.

Dofinansowanie przyznano 18 najwyżej ocenionym projektom, spośród 29 zgłoszonych. Obejmą one między innymi opracowanie technologii wytwarzania łopatek turbin z wykorzystaniem drukarek 3D (Ultratech Sp. z o.o.; 3D Robot Sp. z o.o.; ResEco Sp. z o.o.), czy badania i rozwój nad metodami projektowania i wytwarzania kompozytowych lotniczych struktur pierwszorzędowych (PZL Mielec).

Dofinansowane zostaną również prace w zakresie systemów bezzałogowych, w tym między innymi przystosowanie śmigłowca opcjonalnie pilotowanego do wykonywania misji morskich (PZL Świdnik), system wykrywania i unikania kolizji dla małych lub bezzałogowych statków powietrznych (Eurotech), czy zaprojektowanie i konstrukcja rodziny bezzałogowych statków latających o specjalnym przeznaczeniu (WZL nr 2, Softblue). Wartość wkładu własnego poszczególnych przedsiębiorstw to niemal 96 mln zł.

Sektor lotniczy jest jedną z najbardziej innowacyjnych gałęzi polskiej gospodarki. Firmy zrzeszone w Polskiej Platformie Technologicznej Lotnictwa, z którą realizujemy program INNOLOT, rozwijają się dynamicznie, inwestują i zwiększają zaangażowanie w działalność badawczo-rozwojową. Dzięki wsparciu z NCBR podejmą kolejne nowatorskie projekty, które doprowadzą do powstania i rozwoju rodzimych technologii lotniczych, a w efekcie zwiększenia poziomu innowacyjności polskiej gospodarki

Prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor NCBiR

Dyrektor NCBiR prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski podkreśla, że przemysł lotniczy to jedna z najbardziej innowacyjnych branż polskiej gospodarki. Wsparcie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przyczyni się do powstania technologii lotniczych, zwiększając stopień innowacyjności krajowej gospodarki.

W pierwszym konkursie programu Innolot, który rozstrzygnięto w październiku 2013 roku, przyznano dofinansowanie w wysokości 178 mln zł dla 11 projektów, natomiast wartość wkładu własnego podmiotów ubiegających się o wsparcie wyniosła 135 mln zł.

Reklama

Komentarze (9)

 1. marek!

  moze bluznie ale ta kasa to na "waciki"? zanim mnie utopicie, swoimi argumentami, zastanowcie sie czy czasem nie mam racji....ile to juz pieniedzy pochlonely rozne badania...i co z tego wyszlo, moze za tego typu "inwestycje" po prostu kupic nastepnego Apacza, lub wyszkolic pilotow na nowy sprzet......

 2. grzesiek

  dlaczego dofinansowanie dostają niepolskie firmy ?

  1. Zenio

   Dofinansowania nie dostają firmy tylko projekty.

 3. BUBA

  Czemu polski podatnik finansuje badania prywatnych zachodnich firm lotniczych a nie własną zbrojeniówkę?

  1. Zenio

   Odpowiedz na swoje pytanie masz a artykule. Te firmy przedstawiły najlepsze projekty i dlatego dostały dofinansowanie. Oceniano projekty a nie strukturę wlasności podmiotu który projekty składał.

 4. bagis

  1. Gdzie publikowane sa wyniki tych wszystkich badan finansowanych przez ncbir 2. Jak oceniaja że projekty są nieprzeszacowane? 3. Jak oceniaja wyniki badan i co jesli nie przyniosa rezultatow?

 5. Zarkis

  A wiadomo coś o Grocie 2???

 6. Marcin

  Wnioskuje o zakaz używania skrótu PZL przez zakłady nie będące własnością skarbu państwa

 7. jaro

  Dotacja na "dalsze przygody" Grota 2 , 3 lub już nawet 4

 8. weteran

  a czyje to firmy mamy dofinansować..PZL Mielec ,PZL Świdnik

 9. a

  my od UE całe 160 mln a AIRBUS od MON-u skromne 13 MLD za stary szrotowy śmigłowiec ... widać jak dbamy o swoje firmy

Reklama