Przeciwlotnicy ruszają na poligon. Wkrótce strzelania NATO w Ustce [FOTO]

23 maja 2019, 14:00
6962e468-4227-403c-9ccb-2cb021d4dcae
3 Warszawska Brygada Rakietowa podczas ćwiczeń na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce/Fot. sierż. Piotr Gubernat

Na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce rozpoczęło się szkolenie poligonowe pododdziałów 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. Przeciwlotnicy szykują się do strzelań z udziałem 7 państw NATO, w ramach ćwiczeń TOBRUQ LEGACY.

Jak podaje por. Agnieszka Zaremba, na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce trwają przygotowania do strzelań bojowych, które odbędą się w ramach ćwiczenia TOBRUQ LEGACY-19. 

image
3 Warszawska Brygada Rakietowa podczas ćwiczeń na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce/Fot. sierż. Piotr Gubernat

W zgrupowaniu udział bierze dowództwo 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej oraz 32 i 37 dywizjon rakietowy oraz 38 dywizjon zabezpieczenia. 

image
3 Warszawska Brygada Rakietowa podczas ćwiczeń na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce/Fot. sierż. Piotr Gubernat

Tegoroczny poligon ma na celu przygotowanie żołnierzy Brygady do ćwiczenia międzynarodowego TOBRUQ LEGACY podczas którego wspólnie z sojusznikami z NATO doskonalić będą swój kunszt bojowy. Ćwiczenie zakończone zostanie strzelaniami bojowymi, realizowanymi przez 7 państw z 12 rodzajów uzbrojenia.

TOBRUQ LEGACY to ćwiczenia obrony przeciwlotniczej NATO, organizowane od kilku lat i mające na celu zwiększenie zdolności współdziałania poszczególnych państw. Tegoroczna edycja tych manewrów odbywa się w Polsce.

3 Warszawska Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej to związek taktyczny Sił Powietrznych, wyposażony m.in. w rakietowe zestawy przeciwlotnicze ziemia-powietrze. Obecnie na jego wyposażeniu znajdują się m.in. systemy Newa-SC i zestawy Grom służące do bezpośredniej osłony. Nowe zestawy obrony powietrznej IBCS/Patriot, pozyskiwane w ramach programu Wisła, będą stopniowo wprowadzane właśnie do jednostek podległych 3 WBROP. 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Reklama
lef
sobota, 25 maja 2019, 14:00

Z mojego 40. letniego doświadczenia w WOPL uważam, że dobrze jest szkolić wojsko, nawet na przestarzałym sprzęcie. To nie wina wojska, a polityków, że od ogłoszenia w 2012 przez ówczesnego prezydenta Komorowskiego budowy Tarczy Polski, nie zrobiono nic lub prawie nic. Po 10 latach w 2022 roku spodziewamy się pierwszych dwóch baterii Patriot. Ja przy tej okazji przypomnę, że w latach 1974-1984 tylko do WOPL Wojsk Lądowych dostarczono dziesięć pułków rakiet przeciwlotniczych i jedna brygadę, że o oddziałach radiotechnicznych nie wspomnę. Przy tej okazji zbudowano bazę techniczną i szkoleniową, przeszkolono kadrę i oprzyrządowano to wszystko dokumentacją techniczną i szkoleniową.

ale jaja
sobota, 25 maja 2019, 08:39

Newa dobry żart przecież to samo siebie nie obroni !! jak by ustawili z 20 makiet baterii Newa i 1 prawdziwą to przynajmniej by to wiązało jakieś siły wroga.

bbb
piątek, 24 maja 2019, 11:33

Grunt ,że do Jarosławca blisko!

Eryk
piątek, 24 maja 2019, 10:56

Hm, nie słyszałem żeby MON ogłosił dialog na proce!! Z czego zatem będą strzelać? Z Gromów, z tych New? Te ostatnie to chyba juz zagrażają odpalającym?? Coś 5 lat temu Diehl oferował nam IRIS-T. Była oferta na MICĘ VL. Była oferta jak zawsze "wypasiona do bólu" od Izraela!!! Cokolwiek choćby na ślepo MON wybrał, to dziś mielibyśmy obronę plot. A tak mamy DNO!! "Dziękujemy" ci MON, że jesteśmy dziś bezbronni i bezsilni!!!

dasfsdafdsaf
piątek, 24 maja 2019, 09:41

Zamiast się wygłupiać, powinni zrobić, choćby pomostowo. Podwozie Kraba + 35 + grom/piorun Podwozie BWP lub podwozie Borsuka (lub nawet Jelcza/Tatry) + 24 + grom/ piorun.

Marek1
piątek, 24 maja 2019, 09:38

"3 Warszawska Brygada Rakietowa podczas ćwiczeń" - dumny napis pod zdjęciem pokazującym żołnierza z naramiennym MANPAD(Grom) o zasięgu 4 km. Oto właściwy komentarz dla obecnych polskich "zdolności" plot. po 4 latach "intensywnej modernizacji" WP przez 2 kolejne ekipy partyjnych urzędasów w garniturach i mundurach.

ja Polak
sobota, 25 maja 2019, 09:42

su27, mig 29, su25 padły ofiarami gromow.. to chyba niezły sprzęt?

Extern
wtorek, 28 maja 2019, 14:22

Grom to stosunkowo przyzwoity MANPAD w swojej klasie, ale jednak to tylko MANPAD. Spójrz na średnicę tej rury na ramieniu przeciwlotnika, widać jak mała jest to rakieta, wiele się z tego już nie wyciśnie. Dlatego tak właśnie jest niezrozumiałe dla mnie zachowanie MON, który żałuje tych parę milionów dla Mesko na opracowanie już przyzwoitszej rakiety czyli PK-6.

Wredny podejrzliwy typ
piątek, 24 maja 2019, 09:11

Newa-SC?? To to jeszcze wystartuje?? Popatrzcie do jakiej degrengolady w obronie plot doprowadził MON przez ostatnie 25 lat!!! I to jak skutecznie! Niezmodernizowane OSY, stareńkie Newy, Gromy to jedynie przebłysk światła w ciemności zamiast konkretnych działań! Podpisując nieszczęsną przewlekłą umowę na Wisłę ale jednocześnie praktycznie uzależniając od niej Narew, całkowicie zablokowano na lata niezależną budowę systemów krótkiego zasięgu tak wojsk OPK jak też w wojskach lądowych. Dzięki takiemu uwstecznionemu podejściu zostajemy aż do 2022 praktycznie BEZ żadnych skutecznych środków plot powyżej pułapu 4000m!! Ta tragedia mogła znaleźć dobry finał już grubo parę lat wstecz, ale nasz MON doprowadził do tego celowo! Poprady nie zastąpią OSY, choć chwała Bogu, że AM je kupił. To jednak nie jest nawet półśrodek. Półśrodkiem byłoby np. zastosowanie nowych efektorów dla OSY. Ale to co kluczowe czyli efektory nie są obiektem żadnego zainteresowania MON, ciekawe dlaczego?? W szczególności że zainwestowano w modernizację nośników oraz ich elektroniki! Tyle, że "zapomniano" (???) że bez nowych efektorów to są całkowicie zmarnowane pieniądze. MON uważam robi to świadomie, i każdorazowo przy jakimś zakupie czy modernizacji ktoś pomija kluczowy, krytyczny element, bardzo skutecznie redukując skuteczność danego środka bojowego! Tu akurat pominięto efektory zatem cała modernizacja elektroniki OSY-M jest "psu na budę"! I tak jest od lat ze wszystkim!! Aby zaś opóźnić (tak to oceniam) tempo odnawiania obrony plot system Narew niejako włączono do Wisły celem wykorzystania tych samych - nieistniejacych defacto jeszcze dziś - efektorów krótkiego zasięgu! Dodam że "krótki zasieg" czyli Narew najprawdopodobniej nie zostanie zrealizowany przez następne 10 lat, gdyż wobec jakichś "niejasności" z tanimi SkyCeptorami już dziś zaproponowano nam zamiast nich (a wtedy przecież ZERO systemu Narew?) dużo droższe pociski GEM-T. Więc pewnie "racjonalnie" działając MON kupi dużo mniej, dużo droższych GEM-ów! Metoda rozbrajania WP - tu akurat naszej obrony plot- wręcz genialna, bo "pod płaszczykiem" tworzenia systemu zintegrowanego z IBCS czy systemem Patriot!! No sami powiedzcie, czy ktoś poza takim wrednym i podejrzliwym typem jak ja, może podważyć chęć/plan stworzenia tak pełnego, spójnego, nowoczesnego, perspektywicznego systemu??? Zatem co, sabotaż się udał?? Czy Moskwę to zmartwi, czy też będzie się cieszyć że przez kolejne 3 lata będziemy pozbawieni środków do zwalczania celów powyżej zasięgu Gromow i Popradów! Przypomnę tylko, że w Syrii straty rosyjskie w samolotach skończyły się po ich wejściu na pułap ok 5000m - bo wyżej żaden współczesny "grom" nie poleci. Ot taka garstka przemyśleń na dziś przy porannej kawie!!

As
piątek, 24 maja 2019, 06:13

Wcześniej pojechali kamieni na plaży uzbierać. Może to złośliwe, ale oni są dobrzy w swojej klasie, a tu trzeba nawiązać do możliwości w powietrzu i kosmosie potencjalnego agresora.

Obserwator
czwartek, 23 maja 2019, 22:47

Czy ktos mi moze wyjasnic dlaczego w materiale wideo dotyczacym tych cwoczen na terenie Polski znajduja sie T-72B3 transporotowane na przyczepach Polskimi drogami ?

Genowefa
czwartek, 23 maja 2019, 19:11

No to zapewne nasi przeciwlotnicy błysną na tych ćwiczeniach, Newy i Gromy to przecież chluba naszej armii.

Taka prawda
czwartek, 23 maja 2019, 18:44

News-SC, OSA-M, Grom??? Poprad w powijakach. A rakiety Patriot- pojawią się w Polsce "już" w 2022 roku. Ha ha ha!! To za trzy lata!! A co w międzyczasie?? Nie możnaby wypożyczyć chociaż z jednej baterii?? Nie, bo MON nie jest w stanie myśleć racjonalnie, bo on myśli i planuje "perspektywicznie", tzn. wyznacza sobie takie terminy, że latami nic nie muszą robić i nie robią!! Czas i wypłaty płyną!!! Dowodów dostarczają nam co dnia!! To jest fucha!! Analizy, dialogi, definiowanie wymagań technicznych, kolejne rozmowy, plany, konsultacje, weryfikacje planów, redefiniowanie wymagań, i tak "w koło Macieju"!!! Wskażcie jakikolwiek wybrany przez was typ broni - sami szybko sobie znajdziecie, że przeszedł niejeden taki "cykl" nic nie robienia poza dywagowaniem w zaciszach gabinetów MON. Rakiety plot?? Mamy OSY, dzięki MON ze starymi rakietami, choć coś 3czy 5 lat temu Diehl zaoferował nam IRIS-T!! No ale po co!? MON stwierdza, zrobimy sami!!! Minęło 5 lat i co mamy: redefinicję wymagań, a priorytetem staje się... Patriot. A OSY zostają!!! Taki np. BWP jest tematem od 1992, bo wtedy to po raz pierwszy MON uznał konieczność wprowadzenia nowego wozu!! Zgadnijcie ile było podejść do tematu, ile odbyło się redefinicji!??? Toż to ponad 25 lat!! No i dziś nadal czekamy na... Borsuka!!! I jeszcze poczekamy, a może za rok-dwa MON "dołoży" coś do wymagań i znowu poczekamy 5 lat!! Ale oczywiście MOB wtedy "szybko" podejmie decyzję o modernizacji BWP.... Najpierw zdefiniuje te "nowe" warunki techniczne...., a potem......

Jasio
czwartek, 23 maja 2019, 18:34

I znowu nasi żołnierze będą się wstydzić przed innymi armiami za swój poradziecki szrot który mają na uzbrojeniu

piątek, 24 maja 2019, 08:12

Taka prawda stare newy i wiecznie zielonka je remontuje przed strzelaniami .bicie piany wiem cos o tym

Harry 2
czwartek, 23 maja 2019, 17:58

"Obecnie na jego wyposażeniu znajdują się m.in. systemy Newa-SC i zestawy Grom służące do bezpośredniej osłony." Zestaw Newa jest tak duży, że aż widoczny z kosmosu. Grom wystrzeliwany z wyrzutni naramiennej zastąpić CAMM/CAMM-ER bądź PIORUNem na POPRADzie i armatą 35mm HYDRA/TRYTON z pociskami programowalnymi - pilnie!

Normalny
piątek, 24 maja 2019, 09:32

Tak jest! Tyle że nie Hydra/Tryton tylko Noteć 35mm!! Też jest już gotowa do seryjnej produkcji. W wariantach A35/AG35 tak pół na pół! I koniecznie coś pożyczyć, wziąć w leasing - jakiś operacyjny na dziś system krótkiego zasięgu - i to na nie mniej niż 5 lat wtedy będzie to jakiś wariant "pomostowy". Bo bez tego NIE mamy żadnej obrony plot.

Tweets Defence24