Prof. Gajewski – ochrona podatków jest kluczowym elementem składowym bezpieczeństwa państwa

25 września 2020, 09:06

Gościem specjalnego odcinka „Forum Strategicznego”, który powstał w trakcie trwania niedawnego Forum Ekonomicznego w Karpaczu, był prof. Dominik J. Gajewski, kierownik Centrum Analiz i Studiów Podatkowych SGH. Rozmowa, prowadzona przez prezesa Fundacji Instytut Bezpieczeństwa i Strategii (FIBiS) Jacka Raubo, dotyczyła strategicznego postrzegania spraw związanych z systemem podatkowym i jego ochrony na tle całościowego postrzegania bezpieczeństwa Polski. Należy przy tym przypomnieć, że "Forum Strategiczne" jest wspólnym przedsięwzięciem Defence24.pl oraz FIBiS, mającym otwierać dyskusje o całościowym ujmowaniu kwestii strategicznych w sferze bezpieczeństwa Polski i jej obronności.

W trakcie najnowszej rozmowy w ramach „Forum Strategicznego”, prof. Dominik J. Gajewski z SGH podkreślał, że w strategii każdego państwa musimy mocno zwrócić uwagę na kwestię podatków. Albowiem, jak zauważył, to właśnie one bezpośrednio tworzą sektor bezpieczeństwa, pozwalają na finansowanie zbrojeń oraz efektywne działanie innych strategicznych systemów państwa.

Profesor podkreślił również, że takie negatywne procesy, jak np. masowe uchylanie się od płacenia podatków mogą uderzać bezpośrednio w inne sektory bezpieczeństwa, gdyż zwyczajnie państwo staje się słabsze i nie może sobie pozwolić na inwestycje chociażby w wojsko czy też służby specjalne. Co więcej, gdy widzimy przenoszenie się wypracowanego zysku z jednego państwa do drugiego, poprzez odpływ podatków to przekłada się to na siłę w relacjach międzynarodowych. 

Zauważona została również kwestia wyzwania, jakim jest pandemia COVID19, która przełoży się na poszukiwanie źródeł finansowania poszczególnych państw. Tym samym może wpływać na dążenia do przejęcia podatników z innych krajów, co nasili swoistą rywalizację i winno być uwzględniane w działaniach strategicznych każdego państwa. 

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
McKornik
sobota, 26 września 2020, 21:38

Należy ròwnież dodać, że pieniądze obywateli w tym kraju są wydawane skrajnie nieefektywnie a często po prostu przelewane na konta znajomych kròlika (port lotniczy, elektrownia atomowa, F35 przy jedniczesnym braku podstawowego uzbrojenia, socjalizm itp itd). Więc uchylanie się od płacenia podatkòw będzie coraz częstszym zjawiskiem.

Jabadabadu
sobota, 26 września 2020, 20:17

A może tak porozmawiamy o ochronie podatników przed obdzieraniem ich żywcem ze skóry przez największego złodzieja jakim jest państwo? Czy to zbyt trudny temat?

Tweets Defence24