Polityka obronna
Prezentacja Białej Księgi Bezpieczeństwa Narodowego RP
W Pałacu Prezydenckim została zaprezentowana, wydana po raz pierwszy w Polsce, Biała Księga Bezpieczeństwa Narodowego RP. Dokument zawiera diagnozę kondycji bezpieczeństwa Polski oraz propozycje polityki bezpieczeństwa w obliczu zmieniających się warunków zewnętrznych i wewnętrznych.
Przegląd został przeprowadzony na polecenie prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Rozpoczął się w listopadzie 2010 r. i trwał prawie dwa lata – do września 2012 r. W pracę nad nim zaangażowanych było ponad 200 ekspertów m.in. z niezależnych ośrodków analitycznych, uczelni oraz struktur rządowych. Przewodniczącym Komisji był szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej.
Więcej: Prezydent spotkał się narodowymi przedstawicielami wojskowymi przy SHAPE
Prezydent Bronisław Komorowski podpisując pierwszy egzemplarz Białej Księgi, powiedział, że jest ona efektem pracy całego zespołu ludzi. W jego opinii, bezpieczeństwo obejmuje szeroki obszar funkcjonowania państwa i społeczeństwa, dziś jest myślenie w kategoriach bezpieczeństwa zarówno militarnego, jak i ekonomicznego, demograficznego. - To wszystko razem tworzy albo lepszą albo gorszą perspektywę z punktu widzenia funkcjonowania państwa i narodu – zaznaczył.
Ocenił również, że w ostatniej chwili dokonują się "gigantyczne" korzystne zmiany w zakresie bezpieczeństwa politycznego, militarnego i ekonomicznego.
Szef BBN Stanisław Koziej powiedział, że Biała Księga ma na celu popularyzowanie wiedzy o bezpieczeństwie wśród instytucji zajmujących się bezpieczeństwem, ale też w całym społeczeństwie. Dlatego, jak dodał, Biała Księga w formie elektronicznej trafi do wszystkich instytucji rządowych, samorządów, uczelni. – Poprzez Białą Księgę chcemy popularyzować wiedzę o bezpieczeństwie - zaznaczył minister.
Więcej: Prezydent Komorowski wyznaczył kandydatów na najważniejszych dowódców wojskowych
Szef BBN Stanisław Koziej przewodniczył komisji Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego, zakończonego raportem dla osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa. Na jego podstawie powstała Biała Księga Bezpieczeństwa Narodowego.
W skali Polski to pionierskie opracowanie. Po raz pierwszy w jednym dokumencie spójnie przedstawiony i oceniony został cały system bezpieczeństwa państwa – obejmujący sferę obronną, ochronną, społeczną i gospodarczą. Ukazuje ona również wzajemne relacje i zależności pomiędzy tymi elementami.
W publikacji można znaleźć odpowiedzi na pytania: Jaki jest dziś stan bezpieczeństwa Polski i jakie są nasze interesy narodowe w tej dziedzinie? Jakich zmian w środowisku bezpieczeństwa możemy oczekiwać w nadchodzących latach i jaka powinna być strategia działania Polski w tych zmieniających się warunkach? I wreszcie – jak przygotowywać potrzebne do tego siły i środki, czyli szeroko rozumiany system bezpieczeństwa państwa?
Więcej: Dalsze prace nad reformą systemu kierowania i dowodzenia
Główną rolą Białej Księgi jest upowszechnianie wiedzy o bezpieczeństwie i krzewienie świadomości społecznej w tej dziedzinie – w myśl idei, że bezcennym kapitałem każdego nowoczesnego państwa są obywatele rozumiejący jego potrzeby, w tym tę żywotną, jaką jest troska o wspólne bezpieczeństwo.
Dokument został upubliczniony również w formie elektronicznej na stronie BBN i jest dostępny pod adresem www.spbn.gov.pl
Źródło: prezydent.pl
(MMT)
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie