Geopolityka

Premier: Zapad ponadstandardowy, uważnie się przyglądamy

Fot. fot. P. Tracz, KPRM
Fot. fot. P. Tracz, KPRM

Premier Beata Szydło powiedziała w czwartek, że zbliżające się rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe Zapad 2017 są ponadstandardowe i Polska, jak również inne kraje Europy – uważnie się im przygląda. Oceniła też, że rozpoczynająca się w czwartek wizyta sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga w Polsce jest ważna.

Premier była pytana o przyjazd Stoltenberga oraz ćwiczenia Zapad 2017. Manewry, które są planowane, są ponadstandardowe i wszyscy – nie tylko Polska, ale inne kraje europejskie, a szczególnie tutaj kraje naszego regionu – uważnie się przyglądamy – odpowiedziała Szydło na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Czytaj także: Gen. Hodges wzywa Rosję do transparentności ćwiczeń Zapad

Poinformowała także, że rozmowy z sekretarzem generalnym NATO będą dotyczyły bezpieczeństwa, rozwoju polskiej armii, obecnej sytuacji oraz tego, "w jaki sposób wyobrażamy sobie to, iż NATO będzie nas cały czas tutaj wzmacniało w Polsce".

To jest przede wszystkim ważna wizyta i bardzo się cieszę, że możemy gościć tutaj w Polsce szefa NATO, że będą te rozmowy – powiedziała Szydło. Podkreśliła także, że Polska jako jeden z niewielu krajów Europy wypełnia zalecenia NATO, by wydatki obronne wynosiły co najmniej 2 proc. PKB.

Czytaj także: Stoltenberg w Polsce, wśród tematów obecność NATO

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała w czwartek, że głównym tematem rozmowy Szydło i Stoltenberga będzie realizacja postanowień szczytów NATO w Walii i Warszawie.

Stoltenberg w czwartek wieczorem spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, a w piątek także z szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim oraz z szefem MON Antonim Macierewiczem, z którym odwiedzi żołnierzy batalionowej grupy bojowej NATO, która stacjonuje w Orzyszu.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.