Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałkowy przegląd prasy: Tajny raport NIK o negocjacjach z Gazpromem, Lobbyści walczą o kontrakty MON, Niemieccy ochotnicy w Syrii

Główna siedziba Gazprom w Moskwie. Fot. Wikipedia
Główna siedziba Gazprom w Moskwie. Fot. Wikipedia

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Gazeta Wyborcza, Andrzej Kublik, Kto się podłożył Gazpromowi. Tajny Raport NIK: W tajnym raporcie Najwyższa Izba Kontroli ocenia: Gazprom mógł nam dyktować podwyżki cen, bo nie mieliśmy alternatywnych źródeł dostaw gazu, a nasi gazownicy popełniali błędy w negocjacjach. (...) O zaakceptowanie umów z Gazpromem i RUE zarząd PGNiG zgodnie z przepisami zwrócił się do ministra Jasińskiego. „NIK nie znalazła jednak okoliczności uzasadniających wskazanie przez zarząd spółki ministrowi skarbu zaledwie jednodniowego terminu na decyzję” – stwierdziła Izba. Resort skarbu zgłaszał obiekcje, nie miał czasu na analizy umów, ale zaakceptował je ze względu na bezpieczeństwo energetyczne kraju. Tymczasem według ustaleń NIK kontrakty z Gazpromem i RUE dawały ponad dwa tygodnie na ich zatwierdzenie przez ministra skarbu. (…) Dużo gorzej w dokumentach NIK wyglądają negocjacje kolejnych umów gazowych z Gazpromem i Rosją. (...) Polski koncern od 1 listopada 2009 r. zgodnie z kontraktem mógł się zwrócić do Gazpromu o obniżkę cen gazu. Jednak dwa dni przed tym terminem ówczesny prezes PGNiG Michał Szubski i wiceprezes Radosław Dudziński podpisali z Gazpromem oświadczenie o współpracy w branży gazowej. W dokumencie tym nie było mowy o obniżce cen gazu z Rosji, lecz tylko o uregulowaniu wzajemnych sporów – „jedynie zgodnie z postulatami Gazpromu”, jak zauważa NIK. Zdaniem Izby to oświadczenie „istotnie osłabiło pozycję strony polskiej w dalszych negocjacjach zarówno na poziomie spółek, jak i na poziomie rządowym”.

Do Rzeczy, Wojciech Wybranowski, Armia wpadła w wilcze doły: Afery korupcyjne, unieważniane przetargi, zakupy nieprzydatnego sprzętu, wiceministrowie bez certyfikatów, pacyfikowane służby. W resorcie obrony wybuchła kolejna wojna. Stawka jest wysoka: zwycięzca położy rękę na około 130 mld zł. Wszyscy chcielibyśmy mieć w pełni zawodową, świetnie uzbrojoną, doskonale wyposażoną i wyszkoloną armię. Jednak z polskim wojskiem jest jak z korwetą typu Gawron. Po 10 latach i wydaniu blisko pół miliarda złotych okazuje się, że z tego, co miało być świetnie uzbrojoną korwetą, wyjdzie zaledwie patrolowiec "Ślązak". O ile dołożymy do niego jeszcze co najmniej 250 mln zł. (…) Pokłosiem wojny lobbystów są bulwersujące informacje związane z działalnością prominentnych urzędników resortu obrony narodowej i służb kontrwywiadowczych, odpowiedzialnych m.in. za ochronę kontrwywiadowczą wojskowych przetargów. (…) - To już nie tylko wojna lobbystów, ale buldogów pod dywanem o to, kto będzie nadzorował przetarg, realizację inwestycji, prowadził osłonę - zauważa poseł PiS Bartosz Kownacki z Komisji Obrony Narodowej.

Polska, Anna Jarmuż, Ministerstwo sfinansuje poznańskie centrum: Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podpisze dzisiaj porozumienie dotyczące sfinansowania „Centrum Silników Wojskowych" w Poznaniu. List intencyjny zostanie zawarty pomiędzy Agencją Rozwoju Przemysłu SA, Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi SA w Poznaniu oraz Ministerstwem Obrony Narodowej. (...) Powstanie centrum pozwoli na produkcję silników na potrzeby Wojska Polskiego. W zespoły napędowe zaopatrzone zostaną wszystkie rodzaje pojazdów mechanicznych używane w Siłach Zbrojnych.

Przegląd, Jan Piaseczny, Islamski zaciąg w Niemczech: Niemieccy ochotnicy przyłączają się głównie do oddziałów grupy Al-Nusra, walczącej w Syrii pod czarną flagą Al-Kaidy. Islamiści z Niemiec śpieszą do Syrii i przyłączają się do rebeliantów, by walczyć z reżimem Baszara al-Asada. Czy wrócą zradykalizowani i gotowi do siania terroru w Europie? 70-stronicowy raport w tej sprawie sporządził Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV). Do opatrzonego klauzulą tajności dokumentu dotarli dziennikarze magazynu "Der Spiegel". (…) Islamiści z Niemiec to przeważnie ludzie młodzi. (…)Część chce tylko przeżyć przygodę. Inni jednak gotowi są umrzeć w świętej wojnie. (…) "Obawiamy się, że ci ludzie w obozach szkoleniowych organizacji zbliżonych do Al-Kaidy ulegną dalszej radykalizacji", oświadczył federalny minister spraw wewnętrznych, Hans-Peter Friedrich z bawarskiej CSU. (…) Już w końcu 2012 r. szef niemieckiego wywiadu BND Gerhard Schindler ostrzegał, że syryjski teatr wojenny stanie się dla islamistów z RFN i innych krajów Europy atrakcyjniejszy niż Waziristan, górska kraina na pograniczu Afganistanu i Pakistanu. (…) Granicę turecko-syryjską nietrudno przekroczyć, znaczny jej odcinek znajduje się pod kontrolą rebeliantów. (…) Służby specjalne oceniają, że w szeregach syryjskich powstańców walczy teraz około tysiąca ochotników z krajów europejskich (w końcu 2012 r. było ich tylko 250).

Polska, Michał Kołodyński, Gruzja ma nowego prezydenta: Gruzini w niedzielę wybierali nowego prezydenta. W wyborach nie mógł wystartować Micheil Saakaszwili, który dotychczas pełnił funkcję głowy państwa. Końca dobiega właśnie jego druga, zgodnie z gruzińską konstytucją ostatnia, kadencja. (…) faworytem w wyścigu o fotel prezydenta był Giorgi Margwelaszwili, popierany przez koalicję Gruzińskie Marzenie z premierem Bidziną Iwaniszwilim na czele. Według sondaży exitpoll swój głos oddało na niego 66,7 proc. obywateli. (…) premier Bidzina Iwaniszwili twierdzi, że korupcję w szeregach policji zastąpiły nielegalne praktyki elit. (…) Odchodzący przywódca będzie kojarzony również ze zwrotem w gruzińskiej polityce zagranicznej. Postsowiecka republika od rewolucji róż zaczęła skłaniać się ku współpracy z Unią Europejską i NATO. Tbilisi stało się jednym z najlepiej rokujących państw Partnerstwa Wschodniego, co może zaowocować parafowaniem umowy stowarzyszeniowej ze Wspólnotą.

Polska, Agnieszka Świderska, Ile kosztuje nas Macierewicz? Pierwszy milion już zapłaciliśmy: 29 przegranych spraw za listę Macierewicza Komisja bada i... blefuje za nasze pieniądze.Kolejny tydzień upłynie w cieniu katastrofy smoleńskiej. (…) W 2006 roku światło dzienne ujrzał raport z weryfikacji byłych Wojskowych Służb Informacyjnych. (…) - Od 2008 roku zostały zrealizowane wyroki sądowe dotyczące tzw. raportu Macierewicza nakazujące w 26 przypadkach publikację przeprosin w prasie, w 8 przypadkach nakazujące wypłatę odszkodowań i zadośćuczynienia oraz w 17 przypadkach zwrot kosztów postępowania sądowego, na łączną kwotę 1173 419,94 złotych - wylicza Departament Prasowo-Informacyjny MON. (…)Antoni Macierewicz jako szef komisji likwidacyjnej WSI i autor raportu, nie zapłacił ani złotówki. Zapłacili za niego podatnicy. Jaki rachunek wystawi im na zakończenie prac swojej komisji ds. katastrofy smoleńskiej Czy i ile zapłacą za ciągle rosnące grono ekspertów m.in. z USA i Kanady i ich ekspertyzy Finansowanie prac komisji owiane jest tajemnicą.

Dziennik Gazeta Prawna, Artur Radwan, Jakie wymogi dla chętnych do armii?: MON łagodzi obowiązki związane z powoływaniem do służby przygotowawczej. Kandydat może wysłać wniosek przez internet bez konieczności dołączania życiorysu, zaświadczenia o zatrudnieniu oraz odpisu o niekaralności. (…) Wszystkich informacji o warunkach wstąpienia do NSR udzielają WKU.(…) Rekrutacja cały czas trwa, a pracownicy WKU mają informacje o wolnych etatach w jednostkach wojskowych. Nie wszystkie tworzą etaty dla żołnierzy NSR. Dlatego kandydaci do tej służby, którzy chcą otrzymać przydział w obrębie miejsca zamieszkania, powinni dowiadywać się w WKU, czy wskazana przez nich jednostka przewiduje utworzenie etatów dla żołnierzy NSR.(…) Kilka tygodni temu resort obrony narodowej umożliwił kandydatom przesyłanie do WKU wniosków o powołanie do służby przygotowawczej za pomocą internetu (podpisu elektronicznego lub ePUAP). Wcześniej trzeba było je złożyć bezpośrednio u komendanta. 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama