Reklama

Poniedziałkowy przegląd prasy: NATO nie narazi się Putinowi; E-maile pozostaną dla służb jawne; W tureckiej stolicy zawiązuje się sojusz tatarsko-ukraiński; Za mundurem biznes sznurem; Patrioty od kuchni; Wyboje na euroatlantyckiej ścieżce

Fot. Raytheon
Fot. Raytheon

Przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „NATO nie narazi się Putinowi”: „To już niemal pewne: za rok na szczycie sojuszu nie zapadnie decyzja o budowie stałych baz w Polsce”.  Wszystko wskazuje, że opór części państw członkowskich NATO wobec powstania stałych baz w Polsce i krajach bałtyckich jest zbyt duży. Zwłaszcza Niemcy widzą się w roli mediatora między Rosją i Zachodem, a – zdaniem kanclerz Merkel – budowa baz zniweczyłaby wysiłki w sprawie porozumienia.


Małgorzata Kryszkiewicz, „Dziennik Gazeta Prawna, „E-maile pozostaną dla służb jawne”: „Według ekspertów nasi politycy zmarnowali szansę na rozwiązanie problemu masowej inwigilacji obywateli”. Ich zdaniem przygotowywana przez Senat nowelizacja ustawy o policji nadal nie rozwiązuje głównych problemów związanych z tematem: kontrolą sięgania po dane telekomunikacyjne, możliwościami ich pozyskiwania w sprawach błahych, a także brakiem obowiązku informowania obywateli o fakcie ingerowania w ich sprawy prywatne.


Piotr Andrusieczko, Gazeta Wyborcza, „W tureckiej stolicy zawiązuje się sojusz tatarsko-ukraiński”: w stolicy Turcji w miniony weekend odbył się II Ogólnoświatowy Kongres Tatarów Krymskich. Podjęto na nim decyzję o powołaniu tatarskiego batalionu ochotniczego na Ukrainie, a prezydent tego kraju, Petro Poroszenko obiecał Tatarom krymskim autonomię półwyspu po wyzwoleniu go spod rosyjskiej okupacji.


Sylwia Czubkowska, Dziennik Gazeta Prawna, „Za mundurem biznes sznurem”: tekst opisuje unieważniony przetarg na kilkadziesiąt tysięcy mundurów dla wojska, który wygrała firma szyjąca w Chinach. Jedno z zadań przetargu, warte 11 mln złotych, polskie firmy przegrały zaledwie jednym punktem. Krajowa Izba Odwoławcza, do której zwróciły się polskie przedsiębiorstwa, uznała, że mają one rację i nakazała powtórzenie procedury przetargowej.


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Patrioty od kuchni”: „Raytheon odsłania zbrojeniowe tajemnice i obiecuje współpracę”. Autor opisuje deklaracje Johna Bairda, wiceprezesa Raytheon ISD ds. zintegrowanych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na Polskę, który zapewnia, że polski przemysł weźmie udział w tworzeniu systemu Patriot nowej generacji.


Dominika Ćosić, Dziennik Gazeta Prawna, „Wyboje na euroatlantyckiej ścieżce”: „Podgorica stoi na rozstaju: akcesja do NATO czy bycie satelitą Rosji”. Czarnogóra to obecnie jedno z miejsc gdzie ścierają się interesy Rosji i NATO. Dla państw sojuszu transatlantyckiego istotny jest fakt, iż jest to ostatni kraj w basenie Morza Śródziemnego nie należący jeszcze dla NATO. Akces nie jest jednak zbyt popularny wśród Czarnogórców, pamiętających, że 16 lat temu wojska Sojuszu były na tym terenie agresorem.

WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie
Reklama

Komentarze (1)

  1. Mietek

    Tatarzy, Turcy i Ukraińcy razem - to chyba już było.

Reklama