Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Poniedziałkowy przegląd prasy: NATO nie narazi się Putinowi; E-maile pozostaną dla służb jawne; W tureckiej stolicy zawiązuje się sojusz tatarsko-ukraiński; Za mundurem biznes sznurem; Patrioty od kuchni; Wyboje na euroatlantyckiej ścieżce
Przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „NATO nie narazi się Putinowi”: „To już niemal pewne: za rok na szczycie sojuszu nie zapadnie decyzja o budowie stałych baz w Polsce”. Wszystko wskazuje, że opór części państw członkowskich NATO wobec powstania stałych baz w Polsce i krajach bałtyckich jest zbyt duży. Zwłaszcza Niemcy widzą się w roli mediatora między Rosją i Zachodem, a – zdaniem kanclerz Merkel – budowa baz zniweczyłaby wysiłki w sprawie porozumienia.
Małgorzata Kryszkiewicz, „Dziennik Gazeta Prawna, „E-maile pozostaną dla służb jawne”: „Według ekspertów nasi politycy zmarnowali szansę na rozwiązanie problemu masowej inwigilacji obywateli”. Ich zdaniem przygotowywana przez Senat nowelizacja ustawy o policji nadal nie rozwiązuje głównych problemów związanych z tematem: kontrolą sięgania po dane telekomunikacyjne, możliwościami ich pozyskiwania w sprawach błahych, a także brakiem obowiązku informowania obywateli o fakcie ingerowania w ich sprawy prywatne.
Piotr Andrusieczko, Gazeta Wyborcza, „W tureckiej stolicy zawiązuje się sojusz tatarsko-ukraiński”: w stolicy Turcji w miniony weekend odbył się II Ogólnoświatowy Kongres Tatarów Krymskich. Podjęto na nim decyzję o powołaniu tatarskiego batalionu ochotniczego na Ukrainie, a prezydent tego kraju, Petro Poroszenko obiecał Tatarom krymskim autonomię półwyspu po wyzwoleniu go spod rosyjskiej okupacji.
Sylwia Czubkowska, Dziennik Gazeta Prawna, „Za mundurem biznes sznurem”: tekst opisuje unieważniony przetarg na kilkadziesiąt tysięcy mundurów dla wojska, który wygrała firma szyjąca w Chinach. Jedno z zadań przetargu, warte 11 mln złotych, polskie firmy przegrały zaledwie jednym punktem. Krajowa Izba Odwoławcza, do której zwróciły się polskie przedsiębiorstwa, uznała, że mają one rację i nakazała powtórzenie procedury przetargowej.
Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Patrioty od kuchni”: „Raytheon odsłania zbrojeniowe tajemnice i obiecuje współpracę”. Autor opisuje deklaracje Johna Bairda, wiceprezesa Raytheon ISD ds. zintegrowanych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na Polskę, który zapewnia, że polski przemysł weźmie udział w tworzeniu systemu Patriot nowej generacji.
Dominika Ćosić, Dziennik Gazeta Prawna, „Wyboje na euroatlantyckiej ścieżce”: „Podgorica stoi na rozstaju: akcesja do NATO czy bycie satelitą Rosji”. Czarnogóra to obecnie jedno z miejsc gdzie ścierają się interesy Rosji i NATO. Dla państw sojuszu transatlantyckiego istotny jest fakt, iż jest to ostatni kraj w basenie Morza Śródziemnego nie należący jeszcze dla NATO. Akces nie jest jednak zbyt popularny wśród Czarnogórców, pamiętających, że 16 lat temu wojska Sojuszu były na tym terenie agresorem.
Mietek
Tatarzy, Turcy i Ukraińcy razem - to chyba już było.