Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałkowy przegląd prasy m.in. o decyzji USA w sprawie redukcji tarczy antyrakietowej, nowych priorytetach polskiej armii i wyższych emeryturach dla mundurowych

Chuck Hagel, sekretarz obrony USA, poinformował o zmianach w budowie tarczy antyrakietowej
Chuck Hagel, sekretarz obrony USA, poinformował o zmianach w budowie tarczy antyrakietowej

Najważniejsze artykuły z zakresu bezpieczeństwa w poniedziałkowym przeglądzie prasy



- Gazeta Polska Codziennie - Straciliśmy najważniejszy element obrony - Andrzej Łomanowski o zredukowaniu przez Amerykanów polskiego elementu tarczy antyrakietowej: "Ponieważ USA boją się teraz Korei Północnej, to 14 nowych rakiet przechwytujących rozmieszczą w bazie na Alasce. Są to rakiety strategiczne o największym zasięgu. Natomiast specjalna stacja radiolokacyjna (druga już) zostanie umieszczona w Japonii. W samych USA powinna zostać zbudowana jeszcze jedna baza, trzecia po Alasce i Kalifornii(...) USA nawet nie ukrywają, że gest Hagela jest skierowany do Rosji i ma umożliwić rozpoczęcie rokowań o kolejnej redukcji nuklearnych arsenałów obu państw. W zeszłym miesiącu Moskwa odrzuciła taką możliwość. Teraz tamtejsi politycy odmawiają komentarzy."

 

- Polska - Historia z bronią w tle - szczegóły zatrzymania podejrzanego o mord na trzyosobowej rodzinie z Gdańska relacjonuje Barbara Dziedzic: "Brutalna gdańska egzekucja jest w Polsce precedensem. Zakrojona na szeroką skalę akcja anty-terrorystów doprowadziła wczoraj do zatrzymania 32-letniego Samira S., obywatela Rosji, podejrzanego o bestialski mord na trzyosobowej rodzinie. Aktualnie śledczy podejrzewają, że motywem miał być rabunek. Niektóre okoliczności zbrodni zdają się przeczyć tej tezie. Podejrzany nie przyznaje się do winy. Samir S. w ręce śledczych wpadł w piątek, około godz. 22. Zatrzymany został na jednym z elbląskich osiedli. Rosjanin -według medialnych doniesień - w Polsce przebywał od kilku lat. W Elblągu prowadził sklep z militariami. Nie wiadomo, czy mężczyzna działał w pojedynkę. Śledczy nie wykluczają udziału osób trzecich."

 

- Wprost - Jak Alladyn włamał się do Tuska - Michał Majewski w rozmowie z Mieczysławem Tarnowskim, byłym wiceszem ABW, ekspertem ds. cyberzagrożeń o ostatnim ataku na rządowe konta: "Michał Majewski: Czy to był finezyjny, wyszukany atak hakerski? Mieczysław Tanorwski: Nie był. Daleko tu do złożonych metod, którymi posługują się chińscy specjaliści od włamań komputerowych. Taki atak mógłby przeprowadzić co drugi informatyk w Polsce.Widać niewiele trzeba, żeby spenetrować sieć komputerową w kancelarii premiera czy MSZ. Zdobyć hasło komputerowe premiera, kalendarz jednego z najważniejszych dyplomatów. Haker prawdopodobnie wysłał na adres ministra Tomasza Arabskiego wiadomość z załącznikiem, w którym był trojan (...)Załącznik z trojanem został otwarty przez adresata. I zainfekował jedną stację roboczą.

 

- Uważam Rze - Raport Millera trafi do kosza - Gazeta o konsekwencjach skargi pełnomocnika rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej skierowanej do szefa MON: "Jeśli wniosek mecenasa zostałby przyjęty, raport będzie można uznać za niebyły. Zdaniem Piotra Pszczółkowskiego nie było podstaw prawnych do powołania komisji. Możliwość jej powstania przewiduje rozporządzenie z 2004 r., ale określa ono warunki, które w tym przypadku - zdaniem mecenasa - nie zostały spełnione. Komisja może zostać powołana, gdy do wypadku dochodzi na terenie kraju. Jeżeli natomiast do zdarzenia dochodzi za granicą, to konieczne jest podpisanie umowy międzynarodowej. Takiej zaś nie było."

 

- Nasz Dziennik - Manewry odwołane - "Planowane w lecie tego roku niemiecko-rosyjskie manewry wojskowe zostały odwołane ze względu na zastrzeżenia MSZ w Berlinie. (...) Rząd obawia się negatywnych reakcji ze strony Polski i krajów bałtyckich (...)stronę niemiecką zbulwersowały publiczne wypowiedzi rzecznika rosyjskich sit zbrojnych, który w "wojowniczym stylu" zapowiedział w połowie lutego ćwiczenia formacji pancernych, śmigłowców i samolotów bojowych, mające służyć "zniszczeniu terrorystów".

 

Dziennik Wschodni - Cyberobrona wyzwaniem dla naszej armii - prezydent Bronisław Komorowski opowiedział się za budową cyberwojska: "Armia powinna przygotować się do działania w cyberprzestrzeni, a rozwijanie tej zdolności za kilka lat powinno stać się najważniejszym priorytetem rozwoju sił zbrojnych - uważa prezydent Bronisław Komorowski. Cyberbezpieczeństwo było jedną ze spraw, jaką Komorowski poruszył podczas dorocznej odprawy kierowniczej kadry MON. Spotkanie odbyło się za zamkniętymi drzwiami, ale wystąpienie prezydenta opublikowano na stronie internetowej BBN."

 

- Nasz Dziennik - Nie można zwijać misji - Z gen. Romanem Polką, byłym dowódcą jednostki specjalnej GROM, rozmawia Marcin Austyn: "To musi był zrównoważony rozwój, czyli obrona własnego terytorium i zdobywanie zdolności sojuszniczych w ramach wspólnych ćwiczeń i realizacji zadań. Przecież w misje nie są angażowane jakieś gigantyczne siły. Obecnie jest to około 5 tys. polskich żołnierzy na stutysięczną armię. To naprawdę nie jest wysiłek przerastający możliwości naszego kraju. Powiedzenie, że nie jesteśmy państwem ekspedycyjnym, zwijanie tego rodzaju działalności jest jak siedzenie z założonymi rękami. Tylko skąd potem mają się wziąć zdolności armii do współpracy np. w ramach NATO Będziemy się szkolić dopiero wtedy, gdy przyjdzie nam walczyć z potencjalnym przeciwnikiem To nierealne."

 

- Gazeta Polska Codziennie - Śmierć gen. Petelickiego nadal tajemnicą - o wątpliwościach  śledczych w sprawie okoliczności śmierci twórcy GROM pisze Katarzyna Pawlak: "Śledczy w dalszym ciągu nie wiedzą, co tak naprawdę stało się 6 czerwca 2012 r. w mokotowskim garażu, w którym kilka minut po godz. 18 żona gen. Sławomira Petelickiego znalazła zwłoki męża. Dariusz Ślepokura z Warszawskiej Prokuratury Okręgowej potwierdził wcześniejsze spekulacje, jakoby śledztwo miało zostać po raz kolejny przedłużone. Tym razem z uwagi na "konieczność kontynuowania przesłuchań świadków i konieczność oczekiwania na uzupełniającą opinię biegłego z zakresu daktyloskopii."

 

- Dziennik Gazeta Prawna - Policjant z wyższą emeryturą, gdy potwierdzą to akta - Bożena Wiktorowska o martwym przepisie, który pozwala na podwyżkę emerytury dla służ mundurowych: "Policjanci wykonujący zadania służbowe w miejscach niebezpiecznych mają prawo do zwiększenia wysokości świadczenia emerytalnego. Podstawą ubiegania się o taką podwyżkę jest rozporządzenie Rady Ministrów z 4 maja 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków podwyższania emerytur funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej. Zgodnie z nim emerytura może być podwyższona o 0,5 proc."

 

- Uważam Rze - W co gra Kim? Paweł Łepkowski o sytuacji w sercu totalitarnego reżimu: "13 kwietnia 2012 r, w 100, rocznicę urodzin "Wiecznego Prezydenta" KRLD Kim Ir Sena, jego wnuk Kim Dzong Un objął najważniejsze stanowisko w Korei Płn. - przewodniczącego Narodowej Komisji Obrony. Tym samym stał się najwyższym dowódcą ponad miliona żołnierzy armii regularnej i przynajmniej 3 milionów żołnierzy rezerwy. Jakie siły zbrojne odziedziczył po swoim dziadku i ojcu Kim Dzong Un Czy stanowią one potencjalne zagrożenie dla regionu i świata. Z siłą Korei Północnej jest trochę tak jak z jej popisową bronią, którą reżim Kimów straszy nas od początku tego roku. W dniu zaprzysiężenia nowego wodza armia KRLD przeprowadziła test owej cudownej broni - rakiety dalekiego zasięgu Unha-3. Rakieta Taepodong- 2 wystartowała z ośrodka Tongchangri na zachodnim wybrzeżu Korei Północnej."

JG

Reklama

Komentarze

    Reklama