Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl:Wszystkie służby zmobilizowane na ŚDM; Jakiej armii potrzebuje Polska?; Sekretarz NATO o szczycie w Warszawie; Europejskie grupy przestępcze przeżywają rozkwit; Porozumienie Boeinga z PGZ przyśpieszy modernizację polskiej armii

Fot. US Marines
Fot. US Marines

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Anna Pawlak, Gazeta Wyborcza - Opole, "Mobilizacja służb na ŚDM": Wszystkie służby mundurowe w tym policja, straż pożarna oraz wojsko będzie wspomagało organizację Światowych Dni Młodzieży. "Zakres wsparcia organizacji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie przez wojskowych obejmuje szereg przedsięwzięć, które już są realizowane, a w szczytowym momencie angażować będą kilka tysięcy żołnierzy. - Związane są z zapewnieniem bezpieczeństwa, zabezpieczenia medycznego, inżynieryjnego - wylicza ppłk Pietrzak. I tak żołnierze wybudują cztery tymczasowe mosty, dokładnie sprawdzą teren głównych uroczystości, pomogą policjantom w budowie sektorów, zapewnią 2,5 tys. namiotów dla pielgrzymów, a także wodę (10 autocystern o pojemności 10 tys. litrów każda) i wyżywienie. Jedną z najbardziej zaangażowanych w pomoc przy przygotowaniach do ŚDM jednostek wojskowych jest 10. Opolska Brygada Logistyczna."


Edyta Żemła, Wprost, "Czy polska armia zdąży przed Putinem": Ostatnie lata dla polskiej armii to długa lista zaniedbań poprzedniego rządu. Aby móc skutecznie ją zreformować, trzeba najpierw odpowiedzieć na pytanie jakiej armii potrzebuje Polska.


Beata Płomecka, Dziennik Gazeta Prawna, "Szczyt w Warszawie odstraszy Rosję": Wywiad z Jens'em Stoltenberg'iem, sekretarzem generalnym NATO. Rozmówca odpowiada na pytania o cel planowanego szczytu NATO oraz przedstawia obecną sytuację geopolityczna Sojuszu Północnoatlantyckiego.


Mateusz Mazzini, Przegląd, "Mafiosi zacierają ręce": Kiedy Europa przeżywa jeden z najpoważniejszych kryzysów spowodowanych falą imigrantów z Bliskiego Wschodu, gangi przestępcze przeżywają rozkwit na starym kontynencie. "Handel ludźmi, a przynajmniej różne jego formy (sprzedaż dzieci, sutenerstwo), to od lat mafijna klasyka. Nigdy jednak syndykaty nie zajmowały się przemytem ludzi na tak masową skalę jak w ciągu ostatnich dwóch lat. Co więcej, mafijny udział w kryzysie nie dotyczy tylko fałszywych paszportów, przerzucania uciekinierów przez granicę czy organizowania schronień gdzieś na terenie Unii Europejskiej."


Igor Szczęsnowicz, Gazeta Polska Codziennie, "Przyspieszyć tempo modernizacji armii": Dzięki podpisanemu porozumieniu z Boeingiem, Polska Grupa Zbrojeniowa ma szansę na ogromny skok technologiczny w przemyśle zbrojeniowym. "W ramach programu AH-64E Apache PGZ i Boeing będą mogły rozwijać możliwości biznesowe obejmujące integrację broni i systemów łączności, wsparcie długoterminowe i szkolenia, w tym utrzymanie i szkolenia lotnicze, rozwój badań i technologii oraz rozwój łańcucha dostaw. Istnieje również możliwość rozszerzenia współpracy pomiędzy PGZ i Boeingiem o prace nad dodatkowymi programami, w tym ciężkiego śmigłowca transportowego CH-47 Chinook, zmiennopłata wielozadaniowego V-22 Osprey, wywiadu lotniczego, programów obserwacji oraz rozpoznania, jak również systemów kosmicznych i satelitarnych."


Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, "Apache nie jest najważniejszy": Wywiad z Radosławem Obolewskim, wiceprezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej. "Jeśli jednak MON nie kupi śmigłowców Apache, to nie przeszkodzi to we współpracy z Boeingiem? - Nie, w liście intencyjnym wyraźnie jest zaznaczone, że jeśli minister obrony podejmie decyzję o wyborze innego śmigłowca szturmowego, to nasza współpraca i tak będzie kontynuowana. Zresztą ona jest bardzo szeroka. Współpraca przy produkcji helikopterów Apache jest istotnym elementem tego listu, ale nie jedynym. Tam jest zapowiadana współpraca w zakresie zwiadu, rozpoznania, obserwacji, zaawansowanych technologii lotniczych, kosmicznych, satelitarnych. Dlatego nie spłycałbym tego zagadnienia tylko do śmigłowca Apache."


Marcin Makowski, Do Rzeczy, "Skuteczna odpowiedź na prowokacje Rosji": Wywiad z Krzysztofem Szczerskim, sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta. Rozmówca porusza temat związany z obroną Polski przed Rosją w kontekście członkostwa w NATO, w tym również o rozpoczętej budowie w Redzikowie tarczy antyrakietowej. 

Reklama

Komentarze

    Reklama