Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Poniedziałek z Defence24.pl: Za tydzień ruszają ćwiczenia Steadfast Defender 21; Jak będą wyglądać najbliższe wojny?; Kulisy operacji specjalnej likwidacji gen. Solejmaniego; Co dalej z konfliktem o Górski Karabach?
Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Sojusz testuje obronę południowej flanki”: Już za tydzień ruszają ćwiczenia - Steadfast Defender 21 - sił szybkiego reagowania NATO. „W ćwiczeniach Steadfast Defender 21 weźmie udział prawie 10 tyś. żołnierzy z ponad 20 państw. [...] W przyszłym tygodniu ruszą z kolei w Rumunii manewry sił szybkiego reagowania Sojuszu (VJTF), które z założenia powinny być zdolne do akcji w ciągu kilku dni. Spotykają się tam m.in. żołnierze z USA, Wielkiej Brytanii, Turcji czy Polski. Przerzut sił będą ćwiczyć również Hiszpanie.”
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Poznaliśmy kulisy likwidacji Solejmaniego”: Kulisy operacji specjalnej mającej na celu likwidację irańskiego generała - Ghasema Solejmaniego. „W operację ze stycznia 2020 r., która doprowadziła do likwidacji jednego z najważniejszych wojskowych Islamskiej Republiki Iranu, gen. Ghasema Solejmaniego, poza dronami zaangażowani mieli być operatorzy Delta Force oraz kurdyjskie oddziały specjalne CTG - informuje amerykański serwis Yahoo! News. [...] W Białym Domu rozmowy na temat wyeliminowania Ghasema Solejmaniego, dowódcy elitarnych irańskich sił Ghods, rozpoczęły się latem 2018 r., co wpisywało się w strategię <<maksymalnej presji na Iran>>, za jaką opowiadał się m.in. ówczesny sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Mikę Pompeo. Eliminacji Solejmaniego dano zielone światło po tym, jak w grudniu 2019 r. w północnym Iraku z rąk grup paramilitarnych wspieranych przez siły Ghods zginął amerykański pracownik bazy wojskowej.”
Rusłan Szoszyn, Rzeczpospolita, „Erywań liczy na dyplomację Rosji”: Armenia coraz bardziej jest uzależnia się od Rosji, a Azerbejdżan rozbudowuje armię i stawia kolejne bazy wojskowe. Kulisy konfliktu o Górski Karabach. „Wojna w Górskim Karabachu oficjalnie zakończyła się pół roku temu, ale wciąż trwa dla wielu ormiańskich rodzin. Wielka wymiana jeńców odbyła się tuż po zawieszeniu broni i podpisaniu porozumienia pomiędzy Rosją, Armenią i Azerbejdżanem jeszcze w listopadzie, ale w Erywaniu szacują, że władze w Baku wciąż przetrzymują ponad 200 ormiańskich żołnierzy. Azerbejdżan zaprzecza i twierdzi, że chodzi wyłącznie o osoby, które znalazły się na azerbejdżańskim terytorium już po zawieszeniu broni. I z tego powodu, jak przekonuje, zostały potraktowane jako terroryści i dywersanci.”
Jacek Pawlicki, Newsweek, „Biesy Putina”: Co wiemy o rosyjskich tajnych jednostkach Wywiadu Wojskowego (GRU)?„Agenci z Jednostki 29155 są szpicą w brudnej wojnie Putina z Zachodem. [...] Zanim ich akcja sprzed niemal siedmiu lat doprowadziła do bezprecedensowego starcia Czech z Rosją, byli nieuchwytni jak di Udając biznesmenów, dziennikarzy czy dyplomatów, werbowali współpracowników, eliminowali wrogów Kremla, prowadzili dywersję w krajach Europy Środkowej, destabilizowali sytuację na Ukrainie i Bałkanach. [...] Jednostka zostala stworzona do prowadzenia wojny hybrydowej, łączącej elementy działań konwencjonalnych z dezinformacją, dywersją i terroryzmem. Rosjanie wypróbowali to wszystko w praktyce na Ukrainie. W aneksji Kremla brało udział bliźniacze komando oznaczane numerem 94450. Dwie inne jednostki - 26165 i 74455 - wyspecjalizowały się w cyberatakach na wchodzące w drogę Rosji międzynarodowe instytucje, takie jak choćby Światowa Agencja Ań ty dopingowa w Lozannie, i we włamywaniu się do komputerów amerykańskich polityków.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie