Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Wywiad z szefem gabinetu Prezydenta RP; Sondaż: Czy Polacy chcą stałych baz US Army?; Oferta MBDA dla Karabeli i Pustelnika

Fot. KPRP
Fot. KPRP

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Grzegorz Osiecki, Zbigniew Parafianowicz, Dziennik Gazeta Prawna, „Moskwa nie ma powodu, by budować Fort Putin”: Wywiad z ministrem Krzysztofem Szczerskim, szefem gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy. „Prezydent Rosji wykonał pierwszy ruch na szachownicy, rozbudowując militarne zdolności w bezpośrednim sąsiedztwie sił NATO [...] nie sądzę, że budowanie baz będzie trzecim ruchem Putina. Raczej będzie chodziło o utrzymanie dotychczasowej przewagi w mobilności wojskowej.”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Polacy chcą stałych baz wojsk amerykańskich”: Instytut Badań Rynkowych i Społecznych przeprowadził sondaż dotyczący nastawienia Polaków do budowy amerykańskich baz na terenie Polski. „Zdecydowana większość Polaków chce, aby została u nas utworzona stała baza US Army, ale zapytani, czy za nią płacić, nie są już tak chętni. [...] Przytłaczający odsetek ankietowanych uważa, że w Polsce powinna powstać stała baza wojsk amerykańskich (57 proc.), tylko co czwarty pytany jest przeciwny takiemu pomysłowi, pozostali nie mają zdania na ten temat.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Pustelnik i Karabela poprawią zdolności przeciwpancerne”: Do dialogu technicznego w programie Karabela zgłosiło się osiem podmiotów, w tym MBDA. Europejski koncern oferuje do programu przeciwpancerne pociski kierowane wystrzel i zapomnij MMP (Missile Moyenne Portee). „Programy modernizacyjne Sił Zbrojnych RP, Pustelnik oraz Karabela, służyć mają zwiększeniu zdolności do eliminowania m.in. lekko i ciężko opancerzonych celów przez polskich żołnierzy. Odpowiedzią na zapotrzebowanie Wojska Polskiego ma być oferta europejskiego koncernu zbrojeniowego MBDA, która w ramach dialogu technicznego zaproponowała lekkie zestawy rakietowe Enforcer oraz przeciwpancerne pociski kierowane MMP.”


Reklama

Komentarze

    Reklama