Reklama

Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Wywiad z gen. Polko; Wygasł list intencyjny ws. budowy nowej siedziby PGZ; Diaspory osiedlone na terenie UE przyciągają imigrantów; Gen. Skrzypczak o modernizacji czołgów T-72

Fot. 9bkpanc.wp.mil.pl
Fot. 9bkpanc.wp.mil.pl

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Jacek Nizinkiewicz, Rzeczpospolita, „Nasza armia silna tylko na papierze”: Wywiad z byłym szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, gen. Romanem Polko. „Czas najwyższy przestać marnować ludzki kapitał dowódców, którzy potrafili doprowadzać projekty do końca. Jeśli Polska chce być słyszalna w NATO, to nie może wyrzucać za burtę generałów, którzy mają wiedzę, doświadczenie i bezpośrednie relacje z najważniejszymi przedstawicielami sił zbrojnych na świecie”.


Małgorzata Rusek, Gazeta Wyborcza, „Nie będzie budowy siedziby PGZ?”: List intencyjny w sprawie budowy siedziby Polskiej Grupy Zbrojeniowej wygasł z końcem czerwca. Państwowa firma zbrojeniowa, nie może się zdecydować jakie będą dalsze jej losy. „Wygasł list intencyjny, który Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała z Rewitalizacja, w sprawie działek przy ul. Warszawskiej pod budowę siedziby. Miasto: - Nie mamy żadnych informacji, co dalej. PGZ: - Analizujemy kwestie finansowe [...] Antoni Macierewicz i prezes PGZ Arkadiusz Siwko zapowiedzieli budowę siedziby dla spółki w Radomiu (obecnie wynajmuje pomieszczenia w Warszawie i Radomiu - w biurowcu Office Park) oraz stworzenie centrum technologii i innowacji”.


Olivier Bault, Do Rzeczy, „Bez powrotu?”: Czy kiedykolwiek uda się rozwiązać problem uchodźców? Tegoroczny raport analizy ryzyka opublikowanej przez Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex. „I tak w raporcie Risk Analysis for 2018 czytamy: Podobnie jak w poprzednich latach, w 2017 r. prawie wszyscy migranci, z którymi przeprowadzono wywiady, twierdzili, że mają przyjaciół lub rodzinę, którzy już są na terenie Unii Europejskiej. To pokazuje, jak dużą rolę czynnika przyciągającego dla potencjalnych migrantów z danego kraju odgrywają diaspory już osiedlone w Unii. W 2016 r. Włochy były najczęściej wymienianym [….]”.


Justyna Koć, Dziennik Trybuna, „Demolka polskiej armii”: Wywiad z generałem Waldemarem Skrzypczakiem, byłym wiceministrem obrony narodowej oraz byłym dowódca wojsk lądowych. „ [...] naszych sojuszników musi niezmiernie bawić, mówiąc delikatnie, fakt, że Polska chce modernizować czołgi T-72. Na początku traktowali to jako żart. Gdy okazało się, że to polityczna decyzja i fakt, to pojawiło się przerażenie i pytanie, kto mógł wpaść na taki pomysł. To jest morderstwo i zbrodnia na polskich żołnierzach. Gdyby wysłać ten czołg przeciwko rosyjskim czołgom, to w pierwszym pojedynku ogniowym z naszych czołgów nic by nie zostało. Taka decyzja polityczna to bandytyzm. […] Za takie działania ktoś powinien stanąć przed sądem. To pokazuje, że rządzący w ogóle nie wiedzą, co robią, a ci, którzy doradzają, aby te stare czołgi modernizować, powinni stanąć przed sądem i to natychmiast”.


Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.