Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Poniedziałek z Defence24.pl: Wiceszef MON nowym szefem SWW?; Państwa NATO zwiększają wydatki na obronę; Prezydent Andrzej Duda na szczycie NATO; Wywiad z prezydentem Ukrainy; Szwedzkie stocznie na kroplówce polskiego MON?
Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Piotr Gociek, Cezary Gmyz, Do Rzeczy, „Dwaj panowie G”: Nowym szefem Służby Wywiadu Wojskowego ma zostać Marek Łapiński? „Pisaliśmy niedawno o spodziewanych zmianach także w służbach specjalnych. Są pierwsze konkrety. Jak opowiadają wiewiórki, w Służbie Wywiadu Wojskowego dotychczasowy szef gen. Andrzej Kowalski zostanie zastąpiony wiceministrem z MON, niejakim Markiem Łapińskim.”
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „NATO wydaje więcej, ale nadal za mało”: W sumie blisko 987 mld dolarów w 2019 roku wyda 29 krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego na obronność. „W 2019 r. suma wydatków na obronność wszystkich państw Sojuszu wzrośnie o 6 proc. Przed jutrzejszym spotkaniem liderów organizacji Francja wciąż ją krytykuje. A Turcja łagodzi swoje stanowisko.”
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Istotne wzmocnienie Marynarki Wojennej”: Relacja z podniesienia bandery na nowym okręcie Marynarki Wojennej RP. „W ubiegłym tygodniu w Porcie Wojennym Gdynia z udziałem szefa resortu obrony Mariusza Błaszczaka odbyły się obchody 101. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej. Podczas tych uroczystości nastąpiło pierwsze podniesienie bandery wojennej na ORP <<Ślązak>>. Jednostka ta ma być wykorzystywana do zwalczania celów nawodnych, powietrznych i zagrożeń asymetrycznych, a także patrolowania i ochrony torów podejściowych oraz morskich linii komunikacyjnych.”
Gazeta Polska Codziennie, „W trosce o spójną przyszłość NATO”: We wtorek i w środę prezydent Andrzej Duda będzie uczestniczył w spotkaniu liderów państw NATO. „Prezydent Andrzej Duda oczekuje jasnego przesłania płynącego ze szczytu w Londynie, że NATO jest jednością, sojuszem żywym i trwałym - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Polska liczy m.in. na decyzje dotyczące zdolności NATO do szybkiego reagowania - dodał.”
Piotr Andrusieczko, Gazeta Wyborcza, „Żeleński: Nie pójdę na wojnę”: Wywiad z prezydentem Ukrainy, Wołodymirem Żełeńskim. „My jesteśmy u siebie, a oni zabrali kawałek naszej ziemi. Nie zgodzę się, żeby pójść na Donbas. Wiem, że jest wiele gorących głów, zwłaszcza wśród protestujących, które radzą: pójdźmy i wszystko odwojujmy. Ale jaka byłaby tego cena, ile osób by zginęło? Setki tysięcy i wybuchnie wojna, która ogarnie całą Ukrainę, a potem Europę. Ja nie chcę wojny.”
Bogusław Mauzr, Polska The Times, „Miliard złotych od polskiego resortu obrony na ratowanie szwedzkiej stoczni”: Czy przyjęcie szwedzkiej oferty oznacza, że polskie stocznie nie zarobią nawet na remoncie i modernizacji liczących trzy dekady jednostek podwodnych A26? „To już oficjalne: nasi marynarze nie zobaczą nowych okrętów podwodnych a polskie stocznie nie zobaczą zamówień. Zdaniem MON najlepszym rozwiązaniem dla ratowania ginącej floty podwodnej jest zakup 30-letnich okrętów ze Szwecji. Polska będzie wiec wspierać branże stoczniową. Tylko, że za granicą.”
Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Sojusznicy bez respektu”: Czy zbliżający się jubileuszowy szczyt NATO w Londynie przyniesie przełom? „Wtorkowe spotkanie przywódców sojuszu w Watford pod Londynem skrócono do trzech godzin, aby kłótnie nie wymknęły się spod kontroli. [...] W szczególności od stanowiska Paryża odcięli się Niemcy. Kanclerz Angela Merkel podkreśliła w Bundestagu, że zjednoczona Europa nie jest w stanie się obronić bez sojuszu atlantyckiego, zaś deklaracje francuskiego prezydenta uznała za <<brutalne>>.”
Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „W 2020 r. armia stawia na rezerwę”: W nadchodzącym roku Wojsko Polskie postawi na dogłębne szkolenie rezerwy oraz chce też uporządkować przepisy dotyczące samych rezerwistów i zrównać prawa wszystkich żołnierzy mających tzw. przydziały mobilizacyjne. „Szef Sztabu Generalnego gen. Rajmund Andrzejczak zapowiedział, że w 2020 roku Siły Zbrojne RP priorytetowo będą traktować szkolenie rezerw. [...] Wojsko częściej będzie wzywało na ćwiczenia <<w trybie natychmiastowego stawienia się w jednostce wojskowej>>.”
Ochotnik ZSW.
Czyli najlepiej przenieść swoją firmę do Czech by tam była jej siedziba. Wtedy spokojnie można w Polsce prowadzić biznes bez narażenia go na straty. W Polsce płacić tylko nieliczne podatki np od nieruchomości. Dla mikro i małych firm brak szefa to może być koniec działalności jeśli to będzie gorący okres sprzedaży. Niektóre branże są sezonowe.
dim
A dla wielu firm rzemieślniczych oznaczałoby to krach. Jeśli związanych ze stałą obsługą klienta, na stałych umowach o konserwację - gotowość techniczną. Ja tak miałem w Wawie. Tłumaczyłem, nie mogę, nie ma kto zastąpić... chętnie mogę wykonywać Wojsku Polskiemu fachowe prace, jednocześnie pozostając w cywilu... ale musiałem przynieść lekarskie. Grecy: dziesiątki tysięcy firm dużych i bardzo małych - by zabezpieczyć się przed różnymi nakazowymi "niespodziankami", zwyczajnie przenoszą rejestrację, głównie do Bułgarii. W kryzysie, przerejestrowanie się za granicę, często był to warunek przetrwania firmy. Mówimy o kilkudziesięciu tysiącach firm. Stąd "gwałtowny rozkwit" PKB Bułgarii właśnie w latach gdy szczególnie spadał grecki. Z Polską będzie tak samo, jeśli polskie władze też przesadzą z eksploatacją i nieliczeniem się z obywatelem.
dim
Jeśli nasze stocznie nie są w stanie - jak sugeruje autor tekstu w PtT - uczciwie, rynkowo zarobić na siebie zwykłymi, cywilnymi, nawodnymi jednostkami, to tym bardziej nie należy powierzać im poważnego dłubania przy okrętach podwodnych. Inna sprawa to stała dyskusja czemu zamiast utrzymywania szkoleniowego muzeum OP, następnie kupowania horrendalnie drogich nowych op, nie nabyć wielokrotnie większej liczby wyrzutni i rakiet do nich, rozśrodkowanych i zamaskowanych na lądzie. Bałtyk w razie wojny i tak stanie się morzem martwym dla żeglugi, wszystko w zasięgu rakiet ukrytych na lądzie. ///////////////////////// Ale jeszcze znacznie głupszy, koszmarnie nieprawdziwy jest tekst o "zadaniach Ślązaka". Czysta rzeczywistość wirtualna.
say69mat
@Bogusław Mauzr, Polska The Times, „Miliard złotych od polskiego resortu obrony na ratowanie szwedzkiej stoczni”: Czy przyjęcie szwedzkiej oferty oznacza, że polskie stocznie nie zarobią nawet na remoncie i modernizacji liczących trzy dekady jednostek podwodnych A26? ....??? jakimi kompetencjami może się pochwalić rzeczone polskie stocznie w dziedzinie projektowanie, produkcja v/s remontów jakichkolwiek OP??? Przecież remont ORP Orzeł to rzeczywisty obraz zdolności do bieżącego serwisu OP pozostającego na stanie naszej MWRP.
ANDY
jak patrzę na to kto kontestuje zakup szwedzkich okrętów ... to wydaje się że jest to najlepsze rozwiązanie pomostowe dla wzmocnienia naszej marynarki ... rokujące na przyszłość realną współpracą i zaangażowanie polskiego przemysłu przy produkcji szwedzkich A26