Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Fot. US Marines

Poniedziałek z Defence24.pl: USA nie wycofają swoich żołnierzy z Niemiec do Polski; Czechy kupią amerykańskie śmigłowce; Premier Morawiecki apeluje o podpisanie nowego traktatu INF; Nowa instrukcja HEAD; Komentarze przed wizytą prezydenta USA w Polsce

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Łukasz Grajewski, Radosław Korzycki, Dziennik Gazeta Prawna, „Sojusz USA - Niemcy nie jest zagrożony”: Pomimo krytycznych uwag Donalda Trumpa pod decyzją Berlina, który nie podniesie wydatków na obronność, USA nie wycofają amerykańskich żołnierzy z Niemiec do Polski. „Według naszych amerykańskich rozmówców, oprócz okolicznościowych wypowiedzi Białego Domu czy niektórych dyplomatów, nie ma szczególnej presji na osłabianie Niemiec w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Berlin jest ważnym partnerem dla USA z kilku powodów. Dalej kupuje on amerykańską broń, dalej też sporo wydaje na obronność.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Czechy potrafią”: Do końca roku Czechy podpiszą kontakt na zakup amerykańskich śmigłowców. „Czechy w ubiegłym tygodniu podjęły decyzję dotyczącą zakupu ośmiu wielozadaniowych śmigłowców UH-1Y Venom oraz czterech helikopterów szturmowych AH-1Z Viper za kwotę 14,5 mld koron czeskich (560 mln euro) od amerykańskiego przedsiębiorstwa Bell. Śmigłowce te mają zastąpić używane obecnie helikoptery szturmowe Mi-24/35.”


Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „Premier Morawiecki o bezpieczeństwie Europy”: Szef polskiego rządu apeluje o podpisanie nowego traktatu INF. „W wywiadzie dla dzienników niemieckiej grupy medialnej Funke i francuskiej gazety <<Ouest-France>> premier RP Mateusz Morawiecki powiedział, że kwestia stacjonowania w Europie pocisków rakietowych średniego zasięgu powinna być przedmiotem dyskusji wewnątrz NATO.”


Izabela Kacprzak, Rzeczpospolita, „PiS utajnia loty VIP”: W czwartek pojawił się projekt zmieniający instrukcję HEAD. Co się zmieni w regulacjach przelotów najważniejszych osób w państwie? „Nowością, którą wprowadza projekt ustawy Dworczyka, jest kontrola Kancelarii Premiera nad wszystkimi lotami VIP-ów - dotychczas każda kancelaria miał wyznaczony przez szefa MON limit nalotów i dowolnie z niego korzystała bez jakiejkolwiek kontroli.”


Katarzyna Stańko, Polska The Times, „Co poza poklepywaniem po plecach da nam prezydent Donald Trump?”: Komentarze i analizy geostrategiczne przed wizytą amerykańskiego prezydenta w Polsce. „W świat pójdą zdjęcia z prezydentem Trumpem i piękne słowa o polsko-amerykańskiej przyjaźni prezydenta, który powtarza, że Polska go lubi i on lubi Polskę, a nasz kraj jako jeden z niewielu krajów przeznacza 2 proc. swojego PKB na armię, i sam musi płacić za swoje bezpieczeństwo. Zacieśnianie stosunków polsko-amerykańskich i rosnąca obecność Stanów Zjednoczonych w Europie Środkowej daje nadzieję, że USA i Europa odrobiły lekcję z przeszłości, zwłaszcza tę z września 1939 roku.”


Roman Kuźniar, Newsweek, „Sojusznik to nie klient”: Komentarz eksperta ds. bezpieczeństwa międzynarodowego o stosunkach polsko – amerykańskich. „Postawa klientelistyczna wobec Ameryki Trumpa ma swoje źródła w tym, co zdarza się po raz pierwszy w wolnej Polsce: polityka zagraniczna nie służy interesom kraju, tylko jest całkowicie podporządkowana interesom sprawowania władzy [...] Polska jest cennym klientem, ponieważ w zamian za swoiście rozumiane bezpieczeństwo i oznaki sympatii ze strony gospodarza Białego Domu jest nie tylko gotowa na każde jego skinienie, ale też płaci za to w gotówce”


Jacek Przybylski, Do Rzeczy, „Po co Trumpowi Grenlandia?”: Jak twierdzą komentatorzy polityki Donalda Trumpa, prezydent Stanów Zjednoczonych jeszcze wróci do rozmów z Danią na temat zakupu Grenlandii. Obecna odmowa duńskiego rządu nie jest jeszcze ostateczna. „Rozmowy z władzami Danii - do których prędzej czy później dojdzie - mogą bowiem doprowadzić do zwiększenia strategicznej obecności Stanów Zjednoczonej na tej ważnej z punktu widzenia geopolityki wyspie. Dzięki temu Amerykanie mogą zabezpieczyć swoje interesy, zanim ubiegną ich Chińczycy czy Rosjanie, którzy coraz mocniej rozpychają się w tym rejonie, na dużą skalę militaryzują Arktykę i mogą próbować zdominować nowe szlaki żeglugowe, które w okolicach Grenlandii mają powstać dzięki ociepleniu klimatu.”


Jakub Mielnik, Wprost, „Gorzki smak sukcesu”: Jakie korzyści przyniesie wizyta Donalda Trumpa w Polsce? „Kolejna już wizyta Donalda Trumpa w Polsce to niewątpliwe osiągnięcie naszej dyplomacji. Korzystamy na tym, że prezydent USA jest w konflikcie z większością europejskich sojuszników. [...] Dziś Berlin rewanżuje się rozmaitymi miłymi gestami. Pozwalają one polskim władzom poczuć się istotnym elementem rozgrywek UE z USA, a być może także krajem, który pomaga utrzymać trzeszczący w szwach sojusz Europy z Ameryką. Zresztą, kto wie, może to wcale nie jest tylko poczucie?”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. Analityk

    "Gazeta Polska Codziennie, Czechy potrafią" - pokazali siłę. Kupili 4 vipery.... Drżyjcie armie świata!

Reklama