Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Trwa atak hakerski na polskie banki; Konflikt na Ukrainie odpowie na pytania dotyczące relacji USA z Rosją; Niemiecki wymiar sprawiedliwości bezradny wobec dżihadystów; Turecka operacja antyterrorystyczna

fot. www.mil.gov.ua
fot. www.mil.gov.ua

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Sylwia Czubkowska, Dziennik Gazeta Prawna, "Bankowość wpadła w poważne cyberkłopoty": Obecnie ma miejsce najpoważniejszy jak do tej pory atak na infrastrukturę krytyczną oraz sektor bankowy w historii naszego kraju. Hakerzy mogli niezauważeni atakować wewnętrzne sieci banków od co najmniej kilku tygodni. Według informacji medialnych, zaatakowano cztery polskie banki. Jest podejrzenie działań obcego państwa, dlatego sprawą natychmiast zajęła się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.


Jakub Mielnik, Wprost, "Rosjanie wykorzystali zamieszanie w USA": Dotychczasowe działania administracji Baracka Obamy w sprawie konfliktu zbrojnego w Syrii zostały pogrzebane przez nowego prezydenta USA. Obecnie świat patrzy na Ukrainę i nową strategię Donalda Trumpa. To tam rozstrzygnie się, jakie relacje połączą Rosję i Amerykę.


Dziennik Trybuna, "Niemcy bezradne wobec terrorystów": Niemiecki wymiar sprawiedliwości bezradny wobec terroryzmu. "[...] świadectwem jest list prokuratora generalnego, Petera Franka do ministrów sprawiedliwości 16 niemieckich krajów związkowych, informujący ich o bezradności prokuratury krajowej, która ze względu na dużą liczbę śledztw i brak personelu wyczerpała możliwości działania przeciw terrorystom. Frank otwarcie stwierdził, że zamach taki, jak w Berlinie może powtórzyć się w każdej chwili. Dlatego wezwał ministrów do niezwłocznego wsparcia jego urzędu poprzez oddelegowanie do pracy prokuratorów i sędziów."


Nasz Dziennik, "Obława na dżihadystów": Turecka operacja antyterrorystyczna wymierzona w dżihadystów. "Tureckie oddziały antyterrorystyczne aresztowały ponad 420 osób podejrzewanych o współpracę z Państwem Islamskim (IS) - podała wczoraj prorządowa agencja Anatolia. Poinformowano, że 60 osób, głównie cudzoziemców, aresztowano w Ankarze. Łącznie w zakrojonej na szeroką skalę operacji aresztowano w kilku miastach 423 osoby. Do zatrzymań doszło m.in. w Stambule i Gaziantep w pobliżu granicy z Syrią. Największą akcję przeprowadzono w prowincji Sanliurfa na południowym wschodzie kraju, gdzie policja aresztowała pod różnymi adresami ponad 100 osób. Znaleziono wiele dowodów łączących je z dżihadystami z Państwa Islamskiego."

Reklama

Komentarze

    Reklama