Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Testy poligonowe systemu przeciwlotniczego Pilica; Macron kontra Erdogan; Black Hawki dla litewskiej armii; Władze Warszawy zwróciły się do MON o wydłużenie terminu funkcjonowania mostu pontonowego na Wiśle

Fot. ZM Tarnów
Fot. ZM Tarnów

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Zabójca dronów Pilica zdaje egzamin na poligonie pod Ustką”: Zgodnie ze zmiana zapotrzebowania Wojska Polskiego zamiast polskiego radaru artyleryjskiego „Soła” zastosowano izraelski produkt - w którym zmodyfikowano rozwiązania teleinformatyczne - a także rozszerzono możliwości uzbrojenia. „Nowy przeciwlotniczy zestaw artyleryjsko-rakietowy to duma Zakładów Mechanicznych Tarnów. Ma bronić lotnisk, baz wojskowych i obiektów strategicznych. [...] Jeśli finalne testy na rakietowym poligonie pod Ustką wypadną pozytywnie, jeszcze w tym roku spółki PGZ zaangażowane w projekt będą mogły rozpocząć dostawy seryjne sprzętu do armii. Niestety, realizacja kontraktu za ok. 750 mln zł zaliczyła już roczny poślizg spowodowany koniecznością wprowadzenia ulepszeń sugerowanych przez wojsko.”


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Macron nie daruje Erdoganowi”: Czy cała Unia Europejska poprze linię ataku Paryża na Ankarę? „Francja wystąpi na szczycie UE 10 grudnia o likwidację unii celnej, która od 25 lat łączy Turcję ze Wspólnotą. [...] Odwołanie unii celnej oznaczałoby jednak radykalne osłabienie więzi, jakie jeszcze łączą Turcję z Zachodem. Kraj, który złożył wniosek o przystąpienie do UE już w 1987 r., stracił wszelką nadzieję, że kiedykolwiek uzyska członkostwo. Problemem jest jednak także jego członkostwo w NATO. Macron ostrzegł w ub. r., że sojusz znajduje się w stanie <<śmierci mózgowej>> z powodu braku lojalności Erdogana wobec pozostałych aliantów.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Kraje NATO odchodzą od rosyjskiego sprzętu wojskowego”: Cały kontrakt zakłada również doposażenie w dodatkowe uzbrojenie, części zamienne oraz pakiet logistyczno-szkoleniowy. „W ubiegłym tygodniu w Wilnie minister obrony Litwy Raimundas Karoblis oraz sprawujący obowiązki sekretarza obrony Stanów Zjednoczonych Christopher Miller podpisali kontrakt na dostawę czterech śmigłowców wielozadaniowych UH-60M Black Hawk za kwotę 213 mln dol. Nowe śmigłowce mają zastąpić obecnie eksploatowane przez Siły Powietrzne Litwy helikoptery Mi-8T. [...] Stany Zjednoczone mają zapewnić wsparcie w wysokości 30 mln dol. na realizację tej umowy. W ramach umowy możliwy jest w przyszłości zakup dodatkowych dwóch śmigłowców UH-60M Black Hawk. Dostawa pierwszego helikoptera na Litwę przewidziana jest na koniec 2024 r.”


Gazeta Polska Codziennie, „Możliwy ponowny zrzut ścieków”: Władze Warszawy zwróciły się do resortu obrony narodowej o wydłużenie terminu funkcjonowania mostu pontonowego na którym znajduje się awaryjny przesył ścieków. „Jest duże prawdopodobieństwo ponownego zrzutu całości ścieków do Wisły - poinformował w piątek prezes Wód Polskich Przemysław Daca. Przekazał, że miasto ma umowę z wojskiem na utrzymanie mostu pontonowego do listopada, ale już teraz zwraca się z prośbą o przesunięcie tego terminu. [...] Wojsko podczas budowy mostu informowało warszawski ratusz, że tymczasowa przeprawa może działać najdłużej do później jesieni.”


Reklama

Komentarze

    Reklama