Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Rosyjska aktywność na Atlantyku; „Łucznik” zwiększa produkcję; Wizyta szefa MON w USA pod znakiem zapytania?; Kulisy przetargu na śmigłowce Caracal; Pat w sprawie Iranu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

MSBS-5,56 z celownikiem holograficznym i laserowym wskaźnikiem celu fot. PHO
MSBS-5,56 z celownikiem holograficznym i laserowym wskaźnikiem celu fot. PHO

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa. 

Wprost, „Co robią Rosjanie na dnie Atlantyku?: Od kilku tygodni brytyjska marynarka obserwuje niezwykłą aktywność rosyjskich okrętów podwodnych w rejonie, w którym położone są światłowody zapewniające łączność USA z Europą. „Położone na dnie Atlantyku światłowody stanowią rdzeń globalnej sieci internetowej i telefonicznej. Oparta jest na nich także cała kodowana łączność między państwami NATO po obu stronach oceanu. (…) Niepokój sił sojuszu budzi także najnowszy rosyjski statek oceanograficzny pod nazwą Jantar, który został wysłany do Argentyny, gdzie ma pomagać w poszukiwaniach zaginionego okrętu podwodnego.”


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Wielkie ostrzenie radomskiego Grota”: Fabryka Broni „Łucznik” zwiększa produkcję. „W radomskiej zbrojowni o przychodach na poziomie 80 min zł, zatrudniającej ponad 500 pracowników, trwa powszechna mobilizacja w związku z uruchomieniem wielkiego projektu. Zarząd planuje np. zatrudnienie dodatkowo 100 fachowców. Aby do 2020 r. zrealizować gigantyczny kontrakt na groty, trzeba wprowadzić firmę na najwyższe obroty. Wyzwanie jest poważne: począwszy od tego roku, firma musi potroić liczbę produko­wanych rocznie karabinów - z 20 do co najmniej 60 tyś.”


Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Znikająca wizyta Macierewicza w USA”: „Według byłego ministra obrony Tomasza Siemoniaka (PO) powołującego się na waszyngtońskie źródła do spotkania z doradcą prezydenta Trumpa w zapowiedzianym terminie nie dojdzie. Zdaniem Siemoniaka administracja USA odwołała spotkanie, bo nie chciałaby się stać „elementem rekonstrukcyjnych rozgrywek w PiS". Szef MON wy- mieniany jest bowiem jako jeden z ministrów, którego posada w rządzie Mateusza Morawieckiego jest zagrożona (…) . Informację niemal natychmiast zdementowała rzeczniczka MON płk Anna Pęzioł-Wójtowicz, wedle której do wizyty 17 stycznia dojdzie.”


Wojciech Wybranowski, Do Rzeczy, „Wirujący Przetarg”: Kulisy przetargu na śmigłowce Caracal. „Od jesieni 2016 r. śledztwo w sprawie kulisów przetargu na Caracale prowadzi Prokuratura Regionalna w Szczecinie. Śledczy badają m.in., czy doszło do niedopełnienia lub przekroczenia uprawnień przez pracowników MON w okresie rządów PO-PSL odpowiedzialnych za przeprowadzenie przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla wojska oraz czy mogło dojść do przyjęcia korzyści w celu przygotowania oferty w taki sposób, by spełniała oczekiwania jednego z oferentów. W styczniu 2017 r. funkcjonariusze CBA zabezpieczyli dokumenty w spółkach PZL Mielec i PZL-Świdnik, a także w Ministerstwie Rozwoju.”


Dziennik Trybuna, „Waszyngton zablokowany”: Bez decyzji w sprawie Iranu po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa OZ. „(…)rezolucja wspierające antyrządowe protesty nie została przyjęta na skutek weta Rosji i Chin. W swoim wystąpieniu rosyjski ambasador przy ONZ Wasilij Nebenzia stwierdził, że faktycznym celem przedstawionego przez USA projektu rezolucji było wmanewrowanie Iranu w wycofanie się z porozumienia z grupą P5+1 (stali członkowie RB ONZ i Niemcy) w sprawie ograniczenia programu jądrowego.”

Reklama

Komentarze

    Reklama